Własna firma w Holandii
Osoby, które nie znają języka tak dobrze, mogą mieć pewne obawy co do założenia firmy w Holandii. Nie można się poddawać, bo można dzięki temu wiele zyskać.
W pierwszej kolejności trzeba zgłosić się do Kamer van Koophandel (KvK). Jest to tamtejsza Izba Handlowa, gdzie po wniesieniu opłaty w wysokości 50 euro, będzie można zarejestrować firmę. Po otrzymaniu numeru identyfikacyjnego KvK oraz numeru identyfikacji podatkowej, będzie można rozpocząć działanie.
Co należy wiedzieć na temat holenderskich podatków?
To jedna z najbardziej frapujących kwestii, dlatego należy ją omówić. Na liście podatków holenderskich znajduje się:
- od zysków kapitałowych - jest on obowiązkowy tylko wtedy, gdy dochodzi do sprzedaży udziałów lub aktywów przedsiębiorstwa;
- dochodowy - czyli stawki progresywne 37,1% do 49,5%, które uzależnione są od wysokości osiąganych dochodów;
- od nieruchomości - obowiązuje tylko wtedy, gdy do prowadzenia działalności wykorzystywana jest nieruchomość;
- VAT - stawka wynosi 21%, istnieje możliwość zastosowania niższej stawki 9% dla niektórych towarów i usług oraz zwolnieniami dla określonych rodzajów działalności.
Nie można też zapomnieć o składkach na ubezpieczenia społeczne jakie musi opłacać każda firma w Holandii. Jednak są one zawsze obliczane indywidualnie, ponieważ wszystko uzależnione jest od osiąganych dochodów.
Czas na założenie firmy w Polsce
Dzisiaj założenie firmy w Polsce nie powinno nastręczać takich trudności. Wystarczy skorzystać z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), dzięki czemu praktycznie za jednym razem będzie można załatwić wszystkie formalności. Warto również nadmienić, że w przeciwieństwie do Holandii, założenie firmy nie jest związane z żadnymi opłatami. Mając REGON, będzie można rozpocząć oficjalne działanie.
Polskie podatki
Czyli kwestia, której nie lubi zdecydowana większość przedsiębiorców. W Polsce mowa jest o następujących podatkach:
- dochodowy - do dyspozycji jest skala podatkowa od od 17 do 32% lub też stawka liniowa 19%;
- VAT - stawka wynosi 23%, która może zostać obniżona do 5% lub 8%, jeżeli chodzi o pewnego rodzaju usługi i towary lub prowadzenie określonej działalności;
- ZUS - czyli składki społeczne, które z reguły wynoszą ok. 1200 zł, chociaż kwota ta w niektórych przypadkach może być zmienna;
- środki transportowe - jeżeli do prowadzenia firmy potrzebne są auta;
- od nieruchomości - podobnie jak w przypadku Holandii.
Firma w Polsce czy Holandii?
Nie da się odpowiedzieć na tego typu pytanie, ponieważ obydwa kraje mają swoje wady i zalety, jeżeli chodzi o prowadzenie firmy. W każdym przypadku można liczyć na odliczenia i ulgi podatkowe. Polska jest krajem, gdzie procesu darmowej rejestracji będzie można dokonać samodzielnie. W Holandii trzeba będzie uszykować się na dość spore koszta i konieczność zatrudnienia osoby, która pomoże przebrnąć przez wszystkie formalności. Z drugiej jednak strony Holandia wspiera małych przedsiębiorców, dzięki czemu pewne koszta mogą zostać obniżone.
Mając taki dylemat, warto porozmawiać z księgową, która zapewni fachowe doradztwo. Biorąc pod uwagę rodzaj działalności, będzie ona w stanie wskazać, które rozwiązanie będzie zdecydowanie lepsze.