Jakie są przyczyny wilgoci w samochodzie?
Problem nadmiernej wilgoci we wnętrzu samochodu najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym. Taki stan rzeczy jest przyczyną wielu problemów. To zarówno nieprzyjemny zapach w kabinie, zaparowane szyby, jak i ryzyko uszkodzenia niektórych podzespołów w pojeździe. Skąd się bierze wilgoć? Wskazać można przynajmniej na kilka najczęstszych przyczyn.
Przede wszystkim źródłem wilgoci są uszkodzone uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika. Przyczyną wilgoci jest nierzadko również niesprawny filtr kabinowy. Wśród innych przyczyn wilgoci w kabinie wymienić trzeba niedrożność kanałów odpływowych, problemy z układem wentylacji, a także przemoknięte dywaniki lub tapicerka foteli.
Aby uniknąć problemu nadmiernej wilgoci, należy dbać o wszystkie wspomniane elementy. Co jednak ważne, dbać o auto pod tym kątem należy systematycznie, ponieważ wilgoć to problem powracający. Przede wszystkim usunąć należy najważniejszą przyczynę jej gromadzenia się i dbać o to, aby nie powróciła. Bez usunięcia przyczyny nie może być mowy o pozbyciu się nadmiaru wilgoci. Problemu wilgoci nie można bagatelizować. To choćby główna przyczyna parowania szyb, co dla każdego kierowcy jest zawsze dość uciążliwe. Na szczęście istnieją sposoby na zaparowane szyby, ale najskuteczniejszym z nich jest właśnie pozbycie się wilgoci.
Jak osuszyć wnętrze auta z wilgoci?
Sposobów na osuszenie kabiny jest kilka. Wśród nich są także sposoby domowe. Warto wiedzieć, że wilgoć doskonale pochłaniają takie produkty codziennego użycia jak sól, ryż, czy soda oczyszczona. Sól ma właściwości pochłaniające nie tylko wilgoć, ale i nieprzyjemne zapachy. Podobnie jest w przypadku ryżu. Oba te produkty można wsypać do woreczka i umieścić w kabinie samochodu. Oczywiście skuteczność tych produktów w dużej mierze uzależniona jest od stopnia zawilgocenia pojazdu. Jeśli wskazane domowe sposoby nie pomogą, wówczas należy skorzystać z innych rozwiązań.
Jednym z nich jest zastosowanie pochłaniacza wilgoci. Najczęściej takie osuszacze dostępne są w formie woreczków wypełnionych specjalnymi preparatami pochłaniającymi wilgoć z powietrza. Pochłaniacz wystarczy umieścić wewnątrz samochodu. Po kilku dniach będzie już widać pierwsze efekty. Dziś w sklepach oferowane są różnego rodzaju pochłaniacze powietrza. Dzięki temu wybrać można taki, który idealnie odpowiadać będzie skali problemu. Z osuszaniem kabiny pojazdu nigdy nie powinno się zwlekać. Nadmierna wilgoć może doprowadzić do uszkodzenia różnych podzespołów samochodu. To z kolei doprowadzić może do różnych uszkodzeń. Awaria auta w trakcie jazdy nigdy nie jest niczym przyjemnym. Warto zapewnić sobie odpowiednią ochronę na taką ewentualność. Idealnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie Autocasco. Można z niego skorzystać w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży samochodu.
Jak przeciwdziałać wilgoci w samochodzie?
Jak wspomniano, wilgoć to problem powracający. Ważne jest zatem, aby temu przeciwdziałać. Nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy pamiętać o przyczynach nadmiernej wilgoci. Systematycznie sprawdzać należy stan uszczelek, filtra kabinowego i klimatyzacji. Uszczelki muszą być poddawane regularnej konserwacji. Mowa tu nie tylko o uszczelkach w drzwiach, ale również o tych w klapie bagażnika. Do tego celu najlepiej jest zastosować specjalny preparat, który wyciągnie wodę z uszczelek. Dodatkowo preparat zabezpieczy gumę przed zniszczeniem. Z kolei zanieczyszczony lub zapchany filtr kabinowy nie będzie chronił przed gromadzeniem się wilgoci. Dlatego pamiętać trzeba o jego regularnej wymianie. Odpowiednie dbanie o pojazd jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym. W tym bowiem czasie dochodzi do największego gromadzenia się wody.
Dlatego pamiętać trzeba choćby o regularnym czyszczeniu i osuszaniu dywaników samochodowych. Każdy właściciel samochodu ma sporo obowiązków związanych z jego użytkowaniem. To nie tylko obowiązek związany z ubezpieczeniem OC czy przeglądami technicznymi. Istotne jest, aby o pojazd dbać na co dzień. To najskuteczniejszy sposób na to, aby uniknąć wielu problemów, w tym nadmiaru wilgoci. Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż potem walczyć ze skutkami takich czy innych problemów.