Impreza miała integracyjny charakter, a wśród uczestników byli uczniowie Szkoły Podstawowej i podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Józefowie. Piknik rozpoczęła prezentacja utworów hrabiego Fredry, tych znanych, jak "Paweł i Gaweł" czy "Małpa w kąpieli", oraz mniej popularnych, choćby "Wieczerza z gwoździa", "Sowa" albo "Wiatr i noc".
Mieszane drużyny mierzyły się również z zadaniami, opartymi na twórczości "mistrza komedii". - Najciekawiej wypadło rapowanie, szczególnie wiersza "Paweł i Gaweł", wykonywane przez solistów i w duetach. Ponadto nasi goście układali z puzzli ilustracje do wierszy Fredry, odgadywali tytuły utworów w kalamburach, a także walczyli z łamańcami językowymi - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową dyrektor MBP w Józefowie Elżbieta Jamroz. W ramach tych ostatnich zadań uczestnicy musieli poprawnie odczytać na przykład tekst "Grzecznej damie, tuż nad uchem, brzuchomówca brzęczał brzuchem - brzdęk, brzdęk! brzdąkał na gitarze, niczym dżezmen grał na tarze.…".
Po wykonaniu wszystkich poleceń goście pikniku rozkoszowali się smakiem owocowych szaszłyków i innych łakoci, oblanych w czekoladowej fontannie. Przy okazji dyrektor Jamroz przypomniała zebranym skąd się wzięła i jak powstaje czekolada, a program imprezy dopełnił reportaż podsumowujący wszystkie zadania projektowe, realizowane z okazji Roku Aleksandra Fredry.
Projekt rozpoczął się w czerwcu od spotkania z autorką książek dla dzieci i młodzieży Renatą Piątkowską. Potem były m.in. warsztaty "Ojczyzna - polszczyzna", konkurs recytatorski "Bajki i komedie Pana Fredry", escape room "Tajemnice zamku Fredry", wystawa "Fredro znany i nieznany", debata oxfordzka "Spór a^la Paweł i Gaweł" oraz wycieczka do Zamku Kamieniec i Manufaktury Czekolady w Korczynie.
Pieniądze na realizację tych i innych pomysłów biblioteka w Józefowie pozyskała z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".