Na drewnianej desce leżą grzyby, marchewka, anyż, szczypior i natka pietruszki.
Wybór odpowiednich grzybów
Pierwszym krokiem jest wybór grzybów, które dobrze zniosą marynowanie. Wybierając się do lasu, zadbajcie o to, aby zbierać tylko te gatunki, które są bezpieczne do spożycia i mają wartość kulinarną.
Właściwie każde grzyby nadają się do marynowania. Najczęściej jednak wybór pada na: maślaki, rydze, opieńki, borowiki, kurki czy pieczarki. Jednak niektóre z nich będą wymagać od nas nieco więcej pracy. Za przykład służą maślanki, które pokryte są charakterystycznym śluzem. Przez to powinniśmy wcześniej je obrać, a następnie kilka godzin moczyć w solance.
Do marynowania najlepsze są mniejsze grzyby, bez śladów uszkodzenia.
Czyszczenie i przygotowanie grzybów
Grzyby przed marynowaniem należy odpowiednio oczyścić z piasku, ziemi i igliwia. Odcinamy brudne lub uszkodzone fragmenty. Następnie płuczemy je w zimnej wodzie, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Nie wszystkie rodzaje grzybów dobrze znoszą moczenie w wodzie, dlatego warto przetrzeć je wilgotną szmatką.
Po dokładnym oczyszczeniu grzyby można ugotować. Gotujemy grzyby w osolonej wodzie z dodatkiem octu lub kwasku cytrynowego przez około 5-15 minut, w zależności od gatunku. Gotowanie pomaga w zachowaniu naturalnego smaku i aromatu.
Koźlarze, podgrzybki i prawdziwki można gotować około 15 minut. Mają bardziej zwarty miąższ, który potrzebuje nieco więcej czasu w wodzie. Kurki, maślaki rydze i opieńki nie wymagają tak długiego obgotowywania.
Ugotowane i odsączone grzybki delikatnie przekładamy do słoików.
Przygotowanie zalewy
Odpowiednia marynata ma decydujący wpływ na smak grzybów. Najpopularniejsza jest zalewa octowa, czyli mieszanka wody, octu oraz soli. Dodajemy do niej najczęściej takie dodatki, jak liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, sól czy cebulę.
Oczywiście użyte przyprawy zależą od naszych preferencji. Możemy nieco odejść od klasycznej zalewy i dodać gorczycę, rozmaryn, majeranek, a nawet marchew, czosnek lub chili. Pamiętajmy jednak, aby być rozważnym przy przyprawianiu, by nie przykryć smaku grzybów.
Gorącą marynatą zalewamy podgotowane, przełożone do słoików grzybki.
Sprawdź: Czy kurki można marynować? Dowiedz się więcej o grzybach kurkach
Jak pasteryzować zamarynowane grzyby?
Zaraz po zalaniu grzybów w słoiku gorącą marynatą, mocno zakręcamy nakrętkę i przekręcamy je do góry dnem. Jednak ten zabieg nie zawsze jest wystarczający. Jeżeli chcemy być pewni, że nasze przetwory postoją kilka miesięcy, możemy poddać je pasteryzacji. Istnieją dwa sposoby, by to zrobić.
- Umieszczamy słoiki z grzybami w szerokim garnku, zalanym wodą do poziomu 1/3. Tak gotujemy całość przez 20 minut.
- Umieszczamy słoiki w piekarniku nagrzanym do 110 stopni na 20 minut.
W ten sposób przedłużymy trwałość przetworów.
Przechowywanie
Po pasteryzacji zostawiamy słoiki do ostygnięcia w miejscu bez przeciągów. Następnie powinniśmy przechowywać je w chłodnym i ciemnym miejscu, np. piwnicy lub spiżarni. Dzięki odpowiedniemu przetworzeniu grzyby będą smaczne i gotowe do spożycia nawet przez kilka miesięcy.
Przepis na marynowane grzyby
Poznaliśmy już ogólne zasady, których należy się trzymać przy robieniu marynowanych grzybów słoiku. Przyjrzyjmy się teraz przepisowi na marynowane podgrzybki, który warto wykonać.
Składniki:
- 2 kg podgrzybków,
- 3 szklanki wody,
- niecałe ¾ szklanki octu 10%,
- 3 płaskie łyżki cukru,
- 1 średnia marchewka - 130 g,
- 2 duże liście laurowe lub 4 małe,
- 8 kulek ziela angielskiego,
- 8 kulek czarnego pieprzu,
- 1 łyżka gorczycy,
- 3 łyżki soli do obgotowania grzybków.
- Do garnka wlewamy wodę i wsypujemy cukier. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i gorczycę. Gotujemy kilka minut, po czym wlewamy ocet. Po minucie zdejmujemy z palnika.
- Oczyszczone grzybki gotujemy w osolonej wodzie 10 minut.
- Do wyparzonych, idealnie czystych słoików przekładamy odcedzone grzyby i po kilka plasterków marchewki na słoik. Wypełniamy ¾ pojemności słoika.
- Następnie zalewamy gorącą zalewą i poddajemy pasteryzacji.
Sprawdź też: Przepis na marynowane grzyby
Podsumowanie
Przygotowanie grzybów do słoików na zimę to wspaniała okazja do zatrzymania letnich smaków na dłużej. Dzięki właściwemu czyszczeniu, gotowaniu i przechowywaniu, możemy cieszyć się aromatycznymi przetworami przez cały rok. To także doskonała okazja do eksperymentowania z różnymi zalewami i przyprawami, które dodadzą unikalnego charakteru naszym przetworom. Zapraszamy do zabawy w kuchni i tworzenia domowych smakołyków na długie zimowe wieczory.