W tym roku przypada 300-lecie istnienia parafii pw. NPNMP w Józefowie. Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń. Obchody rozpoczną się w piątkowy wieczór o 18.00 od mszy św. Pół godziny później organizatorzy zapraszają na koncert organowy, a o 19.00 rozpocznie się droga krzyżowa ulicami Józefowa. Z kolei w sobotę odbędzie się msza święta, połączona z "Dziękczynnym wieczorem uwielbienia". Ciekawie zapowiada się niedzielna część jubileuszu. O 14.00 na terenie Szkoły Podstawowej w Józefowie rozpocznie się piknik, podczas którego zaplanowano m.in. dwa mecze piłkarskie. W pierwszym "Cosmos" Józefów zmierzy się "Piastem" Babice, natomiast w drugim wojskowa reprezentacja Polski zagra z drużyną ukraińskich piłkarzy, występujących na co dzień w polskich klubach. Ponadto na plenerowej scenie będą się prezentować lokalni artyści, w tym dzieci z miejscowych szkół, a także discopolowe grupy "Discoboys" i "Skynova", a poza sceną będą się odbywać pokazy sprzętu wojskowego oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Atrakcji nie zabraknie również podczas zaplanowanej na środę parafiady, którą poprzedzi suma odpustowa, pod przewodnictwem biskupa Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Mariana Rojka. Przed mszą wykład o historii parafii w Józefowie wygłosi nauczycielka historii ze Stanisławowa Katarzyna Traczyk-Surmacz. W programie parafiady są m.in.: koncert muzyki religijnej w wykonaniu księdza Wojciecha Iwanickiego z Lublina z zespołem, "Kabaretowe show" księdza Bogusława Kowalskiego z Warszawy i koncert akordeonowy zwycięzcy 14. edycji telewizyjnego programu "Mam talent" Miłosza Bachonko. Ponadto publiczność będą bawić discopolowe grupy "Roxait" i "MIG", a gwiazdą wieczoru będzie "Skolim" nazywany "królem latino".
W sobotę do Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju zawita XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu "Śladami Singera". Podczas dwudniowego wydarzenia zaplanowano prezentację gazety festiwalowej "Sztukmistrz", zawierającej program tegorocznego festiwalu oraz ważne informacje związane z jego ideą i dotychczasowymi realizacjami, projekcję filmu dokumentalnego "Po-lin. Okruchy pamięci" w reżyserii Jolanty Dylewskiej, monodram "Zapomniane opowieści rabinów i cadyków" w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z Teatru NN, którego warstwę literacką tworzą legendy, podania, dokumenty, poprzez które poznajemy wybranych przedstawicieli żydowskiego życia religijnego w dawnej, wielokulturowej Polsce. Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie niedzielny spektakl pt. “Przyjaciele Sztukmistrza", w którym muzyka na żywo, elementy cyrku, akrobatyki powietrznej mieszają się z tańcem, beat boxem i teatrem ognia. W spektaklu pod kierownictwem artystycznym Arkadiusza Ziętka wezmą udział artyści z Włoch, Grecji, USA, Szwecji, Peru, Czech, Niemiec i Polski. Z kolei w niedzielę artyści przeniosą się do Biłgoraja, a w czwartek 27 lipca odwiedzą Józefów.
W sobotni wieczór na scenie letniej Biłgorajskiego Centrum Kultury będzie moc polskiego folkloru i brazylijskiej charyzmy. Zatańczą, dobrze już znana biłgorajskiej publiczności Grupa Folklorystyczna "Pokolenia" oraz grupa "Wisła" z Brazylii, który powstał w 1928 roku, w "polskim mieście w Brazylii" czyli Kurytybie. Repertuar zespołu to połączenie elementów dwóch kultur - polskiej i brazylijskiej. Podczas koncertów "Wisła" prezentuje pieśni i tańce z wielu regionów naszego kraju, a także programy oparte na zwyczajach i obyczajach ludowych i religijnych. Początek koncertu o godz. 19.00.
W tym roku przypada setna rocznica powstania OSP w Żurawiu. Uroczyste obchody jubileuszu odbędą się w niedzielę 23 lipca na placu przy miejscowej remizie. Początek o godz. 13.00. W programie m.in. msza święta polowa w intencji strażaków, poświęcenie sztandaru, nadanie odznaczeń i festyn strażacki. Będzie dmuchany plac zabaw, animacje dla dzieci, wata cukrowa, słodki poczęstunek dla każdego przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Żurawiu, tradycyjna grochówka, kiełbaski z grilla, pokazy samochodów strażackich, koncerty lokalnych artystów - orkiestry dętej z Zaburza oraz Kapeli Butrynów, a na zakończenie dyskoteka z zespołem Roxait.
Wójt gminy Aleksandrów i KGW Aleksandrów Czwarty zapraszają na otwarcie świetlicy wiejskiej w Aleksandrowie. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 23 lipca o godz. 15.00. W programie poświęcenie obiektu, część artystyczna i koncert zespołu Przystań. Ponadto tradycyjna grochówka, słodki poczęstunek i atrakcje dla dzieci.
Już po raz 36. na granicy województw lubelskiego i podkarpackiego gminne ośrodki kultury w Obszy i Starym Dzikowie zorganizują “Spotkania z Kulturą". Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 23 lipca o godz. 15.00. W programie występy grup artystycznych z Obszy i Starego Dzikowa i rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego. W części koncertowej wystąpią kapela OdNowa, Maraquja Show i Solaris. Na zakończenie zaplanowano zabawę z zespołem Hayer i DJ-em Yaro.
Komitet organizacyjny oraz mieszkańcy Dereźni zapraszają na uroczystość 80. rocznicy wysiedlenia mieszkańców miejscowości, która odbędzie się w niedzielę 23 lipca o godz. 15.00 na placu przy remizie OSP w Dereźni. W programie msza święta odprawiana przez księży pochodzących z Dereźni, złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed tablicą pamiątkową, koncert patriotyczny, wystawa historyczna (w tym oryginalne dokumenty dotyczące mieszkańców Dereźni) oraz rekonstrukcja historyczna z udziałem GRH "Wir".