Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej", uznanego badacza polskiej kultury ludowej, etnografa i kompozytora to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej. Zostało ustanowione w 1974 roku. W ten sposób doceniane są zarówno twórcy, instytucje, przedsięwzięcia, jak i wydarzenia, które wpływają na kształt polskiej kultury ludowej.
W tym roku pamiątkowy medal, ale też nagrodę finansową odbiorą członkinie Zespołu Śpiewaczego z Łukowej IV, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej. Panie wykonują pieśni weselne z zachowaniem tradycyjnej emisji głosu, gwary i archaicznych melodii. Otrzymają nagrodę w kategorii VI, czyli zespoły śpiewacze. Zwycięzcy odbiorą statuetki podczas uroczystości, która zaplanowana jest na 12 lipca i odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody wręczy minister Piotr Gliński. Zespołowi z Łukowej towarzyszyć będzie dyrektor GOK w Łukowej Wiesława Kubów.
Poza paniami z Łukowej wyróżniono także Floriannę Kiszczak z Radzięcina, która została doceniona w kategorii III - dla twórców za pisarstwo ludowe. Pani Florianna tworzy wiersze i opowiadania, w których dominują tematy związane z kulturą ludową i religijną.
Ci, którzy zechcą zobaczyć wydarzenie na żywo będą mieć taką możliwość. Uroczystość będzie transmitowana na żywo na kanale You Tube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.