Dzień Folkloru Polskiego to już cykliczne wydarzenie organizowane przez BCK. Tegoroczna edycja odbyła się w niedzielę 11 czerwca.
Święto folkloru - kolorowe i radosne widowisko, podczas którego można było podziwiać piękno ludowej tradycji różnych zakątków Polski.
Tym razem, za sprawą Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca Kryczera" z Legnicy poznaliśmy folklor łemkowski zarówno w formie autentycznej, jak i stylizowanej. W wykonaniu "Kyczery"mieszkańcy Biłgoraja i okolic mogli zobaczyć pieśni i tańce Łemków, przy akompaniamencie kapeli, w tym: wiązankę łemkowskich czardaszy "Rekruty", wiązankę tańców dziewczęcych "Kariczka" oraz wiązankę tańców "Potriasanyj". "Kyczera" to nie tylko zespół artystyczny, ale także stowarzyszenie społeczno - kulturalne, które prowadzi jedyne na Dolnym Śląsku Centrum Kultury Łemkowskiej. Najbardziej spektakularnym owocem jego działalności jest największa w Polsce a być może w świecie - biblioteka łemkoznawcza.
Tańce Przeworskie, Rzeszowskie, Lasowiackie oraz tańce Markowskie i sąsiednich miejscowości zaprezentował Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie, który istnieje już od ponad 45 lat. Głównym zadaniem wielopokoleniowego zespołu jest zachowanie autentyczności, gwary, śpiewu i zwyczaju oraz przekazanie tych wartości osobom, które dołączają do grupy starszych wykonawców. W czerwcu 2018 r. Markowianie otrzymali najważniejszą w Polsce Nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
Dzień Folkloru Polskiego to nie tylko tańce. To także spotkanie z muzyką podczas koncertu kapel oraz uwielbianym przez widownię i wywołującym salwy śmiechu pokazem mody inspirowanym folklorem, czyli Folkiem na wybiegu.
Wydarzenie rozpoczęło się tradycyjnie od wspólnego odtańczenia poloneza wokół fontanny na placu Wolności.