Liczy się zen, czyli kilka słów o rodzajach kompozycji Bonsai
Drzewko Bonsai jest symbolem cierpliwości i pracowitości - jego uprawa wymaga bardzo dużo czasu, jednak wielu miłośników tej formy sztuki uważa, że jest to niewielka cena w stosunku do efektu. Pielęgnacja drzewka uczy zachowania spokoju oraz oczekiwania na rezultaty swoich działań. Od lat Bonsai kojarzy się z filozofią zen; praktyka polega na osiągnięciu pełnej kontroli nad własnym myśleniem, a przy tym odnalezieniu wewnętrznego spokoju. Wiele stylów Bonsai rozwijano tak, by przypominały one drzewa rosnące w naturze; nie podlegają one konkretnym regułom, a ich interpretacja tak naprawdę zależy od człowieka, który ma z nimi do czynienia. Dziś jesteśmy w stanie rozpoznać piętnaście stylów, różniących się od siebie formą i kształtem. Spośród nich warto znać co najmniej najpopularniejszą trójkę.
Hokkidachi (miotlasty) → odpowiedni dla drzew liściastych, koniecznie z dużą liczbą rozgałęzień; prosty, regularny pień nie dochodzi do wierzchołka drzewa, lecz ulega rozgałęzieniu się we wszystkich kierunkach na około 1/3 wysokości samej rośliny ; gałęzie i liście tworzą piękną koronę o kształcie kuli, która prezentuje się zachwycająco zwłaszcza w porze rozkwitu.
Moyogi (wyprostowany nieregularny) → powszechnie znany w przyrodzie i sztuce Bonsai styl, w którym pień rośnie nieregularnie, przypominając przy tym literę "S" i rozgałęzia się na każdym powstałym zakręcie; w tym przypadku podstawa pnia jest grubsza niż wyższe części rośliny.
Chokkan (wyprostowany regularny) → styl ten jest jednym z najbardziej powszechnych w sztuce Bonsai; bardzo często występuje w przyrodzie, zwłaszcza kiedy roślina ma stały dostęp do dużej ilości światła w ciągu dnia; mocny, widoczny pień powinien być gruby przy podstawie i stopniowo zwężać się wraz z wzrostem rośliny; w tym przypadku wierzchołek drzewa pełni pojedyncza gałąź.
Polska Japonia - gdzie możemy podziwiać sztukę Bonsai?
Współcześnie każdy z nas może zaopatrzyć się we własne drzewko Bonsai. Nie oznacza to jednak, że wszyscy przejdziemy próbę ogromnej cierpliwości do drzewka - nie należy się tym przejmować. Nawet mistrzowie miewają chwile zwątpienia. Miejscem, w którym można podziwiać sztukę Bonsai jest Ogród Japoński Siruwia, będący właścicielem bogatej i unikalnej kolekcji fascynujących drzewek Bonsai. Galerię zdjęć przedstawiających te niezwykłe drzewka można obejrzeć na ich stronie internetowej - malajaponia.pl. Ogród funkcjonujący pod nazwą Mała Japonia jest prawdziwą gratką dla fanów kultury azjatyckiej, a także dla tych, którzy chcą spędzić przyjemny czas w otoczeniu natury i poczuć się jak w Kraju Kwitnącej Wiśni.