Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2023.04.04 08:06

ZSBiO w Hiszpanii

W dniach 18-24 marca 2023 r. grupa uczniów i nauczycieli ZSBiO przebywała na wymianie w Alicante w Hiszpanii w ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu Erazmus+ KA122SCH "Dziedzictwo kulturowe dla przyszłych pokoleń".
ZSBiO w Hiszpanii
ZSBiO w Hiszpanii

18 marca odbyło się uroczyste rozpoczęcie mobilności, prezentacje przygotowane przez szkoły partnerskie, zajęcia integracyjne, a popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu zamku Santa Barbara.

Drugiego dnia zwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne, następnie odwiedziliśmy miejsca związane z wojną domową w Hiszpanii (1936-1939) - to była naprawdę ciekawa lekcja historii. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem miasta oraz grą terenową na orientację.

Kolejny dzień spędziliśmy w Elche, mieście słynnym z gaju palmowego. Znajduje się tutaj ponad 200 000 drzew palmowych, a miejsce to jest znane jako Palmeral Histórico. Została ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako świadectwo transmisji kulturowej ze Wschodu na Zachód oraz z uwagi na zachowanie wyjątkowego systemu irygacyjnego. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy była Bazylika Santa Maria, gdzie co roku wystawiane jest Misterium Wniebowzięcia NMP. To przedstawienie religijne zostało uznane przez UNESCO za Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Jest to dramat sakralny wywodzący się ze średniowiecza, odgrywany od XIII wieku, wpisujący się w tradycję przedstawień z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które wystawiano w Europie, w basenie Morza Śródziemnego. Dzień zakończyliśmy warsztatami w Muzeum Etnograficznym. Uczyliśmy się robić palmy wielkanocne. Czy wiecie, że najpiękniejsza palma z Elche co roku trafia do Watykanu i występuje z nią Papież?

Czwarty dzień spędziliśmy w Walencji. Walencja jest trzecim co do wielkości miastem Hiszpanii założonym w 137r.p.n.e.Mieliśmy okazję zobaczyć na żywo obrady Sądu Wodnego, który odbywa się przed katedrą na placu Virgen w każdy czwartek o godzinie 12. Przed drzwiami zbiera się ośmiu delegatów reprezentujących mieszkańców i rozmawiają o problemach związanych z wodą w regionie, a ośmiu dlatego, że jest osiem kanałów. Sąd Wodny należy do Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Byliśmy także w Ogrodach Turii. Na terenie miasta 11 kilometrowe koryto osuszono, a nurt rzeki został skierowany do nowego koryta, na południe od centrum miasta i stanowi dziś południową granicę Walencji. Na osuszonym terenie zrobiono park. W ten sposób powstał najdłuższy park Europy. Spacerując po parku możemy zobaczyć ciekawą architekturę, boiska do różnych sportów, egzotyczne kwiaty i drzewa oraz place zabaw. Byliśmy również na Placu Ratuszowym. Znajdują się na nim wszystkie najważniejsze i zarazem najwspanialsze budynki w mieście, na czele z ratuszem i pocztą. Charakterystyczną cechą centrum Walencji jest to, że większość budynków jest śnieżnobiała. Największe wrażenie robią kilkunastopiętrowe, bogato zdobione w stylu art deco, wieżowce, mieszczące eleganckie hotele, apartamenty i biura. Nie mogliśmy pominąć Miasteczka Sztuki i Nauki: Hiper futurystyczny kompleks budynków zaprojektowanych przez słynnego architekta Santiago Calatravę. Jest tam między innymi opera, kino 3D Hemisferic i Muzeum Nauki, którego bryła przypomina szkielet wieloryba. Tutaj spotkaliśmy kamerzystów i aktorów serialu Disney Plus "Ando".

Ostatni dzień mobilności spędziliśmy bardzo aktywnie na plaży San Juan. W czasie spaceru po tej siedmiokilometrowej plaży uczestniczyliśmy w niekonwencjonalnej lekcji biologii, a w szczególności ekologii i ochrony środowiska naturalnego. Pani Ester, hiszpańska nauczycielka przyrody, zapoznała nas z florą i fauną Morza Śródziemnego, wytłumaczyła zagrożenia cywilizacyjne dla współczesnego świata organizmów żywych. Zobaczyliśmy na własne oczy na czym polega proces erozji skał. Popołudniu uczestniczyliśmy w oficjalnym zakończeniu naszej mobilności.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap realizacji projektu - w czerwcu wybierzemy się do Słowacji.

ZSBiO/red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
ZSBiO/red. dodany
 
Odsłon: 2269
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
14 grudnia 2024 Biłgoraj
Biłgorajski Weekend Cudów - Szlachetna Paczka na finiszu
W dniach 13 i 14 grudnia w Biłgoraju odbywa się finał Szlachetnej Paczki - znanej inicjatywy społecznej, która łączy darczyńców z potrzebującymi rodzinami. Tegoroczny sztab lokalny działa w Biłgorajskim Centrum Kultury.
w środę, godzina 13:45 Region
Zmiany w kierownictwie Roztoczańskiego Parku Narodowego
w środę, godzina 23:21 Andrzejówka
Pożar domu w gminie Biłgoraj
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball