Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?
Co należy zrobić przed wybielaniem zębów ? Pierwszą kwestią jest umówienie się na wizytę ze specjalistą, który oszacuje obecny stan zdrowia uzębienia i całej jamy ustnej.
Czy przed wybielaniem zębów trzeba usunąć kamień ? Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie wszystko. Równie istotne jest wyleczenie wszystkich stanów zapalnych i infekcji przed przystąpieniem do wybielania. Z tego powodu należy usunąć nagromadzony osad i kamień — w przeciwnym razie wybielanie zębów mogłoby się nie powieść i obejmować wyłącznie uzębienie zdrowe.
Czy trzeba piaskować zęby przed wybielaniem ? Cała jama ustna powinna być odpowiednio przygotowana do zabiegu, dlatego to bardzo ważne, by prócz piaskowania przeprowadzić także niezbędne kompleksowe zabiegi, do których zalicza się lakierowanie zębów i wyeliminowanie przyczyn ewentualnie występującej nadwrażliwości.
Czy myć zęby przed wybielaniem ? Standardowa higiena jamy ustnej, tak jak inne wyżej wspomniane zabiegi, jest jak najbardziej obligatoryjna i kluczowa do tego, by odnieść oczekiwane rezultaty. Dlatego przed przystąpieniem do wybielania konieczne jest wyszczotkowanie zębów.
Wybielanie zębów — zalecenia po zabiegu
Czego nie można robić po wybielaniu zębów ? Ważne, by zaraz po wykonanym zabiegu nie myć zębów. Dopiero po około dwóch godzinach od jego zakończenia można przejść do tej czynności — w przeciwnym razie wciąż trwający proces wybielania może zostać zakłócony.
Palenie papierosów po wybielaniu zębów także powinno się ograniczyć lub całkowicie zaprzestać, ponieważ może przyczynić się powstania sporych przebarwień. Dla zwiększenia komfortu warto ponadto zadbać o odpowiednie menu i sięgać po produkty spożywcze o optymalnej temperaturze, gdyż ciepłe i zimne potrawy mogą zwiększać nadwrażliwość i powodować ból.
Dieta — kolejne zalecenia po wybielaniu zębów
Jak postępować po wybielaniu zębów, by cieszyć się pięknym uśmiechem na dłużej i nie zniszczyć uzyskanych efektów w stosunkowo krótkim czasie? Warto jeszcze przed całą procedurą zaopatrzyć się w odpowiednie produkty spożywcze, gdyż zalecana jest biała dieta po wybielaniu zębów.
Wśród tych produktów można wymienić nabiał, czyli mleko, jogurty, sery, kefiry, maślanki. To także warzywa i owoce, do których zaliczają się banany, jabłka, melony, gruszki, ziemniaki, kukurydza, ogórki i kalafiory. Należy jednak zrezygnować z buraków, marchewki, czy czerwonej kapusty, które mocno barwią. W codziennym jadłospisie warto także wprowadzić mięso drobiowe, ryby, ryż, białe pieczywo i wodę mineralną — bez barwników i ulepszczaczy smaku oraz soków.
Czy można pić alkohol po wybielaniu zębów ? Zdecydowanie odradza się sięgać po napoje alkoholowe zaraz po wykonanym zabiegu, najlepiej przez najbliższe dwa dni. Zaleca się także wyeliminowanie ich w późniejszym czasie, szczególnie tych, które mogą barwić szkliwo.
Długość trwania białej diety uzależniona jest od wyboru metody wybielania. W przypadku tej wymagającej jedynie jednorazowej wizyty w gabinecie stomatologicznym spożywanie pokarmów niezawierających barwników trwa około siedmiu dni. Jeżeli natomiast pacjent poddaje się metodzie nakładkowej, o białej diecie powinien pamiętać przez cały okres trwania wybielania i około trzech dni po ukończeniu procedury.
Efekt wybielający utrzymuje się zazwyczaj do około roku, dlatego warto przystąpić do procedury ponownie po tym czasie w celu wykonania zabiegu przypominającego z pomocą jednej z dostępnych metod: laserem lub lampą LED w gabinecie specjalisty lub w domu po ustalonych planie wybielania ze stomatologiem metodą nakładkową.