Wszystkich obecnych podczas czwartkowego zebrania rady osiedla Śródmieście, witała wiceprzewodnicząca Joanna Solska. Przedstawiła sprawozdanie z działalności rady.
- Rada osiedla Śródmieście przekazała ostatnie sprawozdanie z działalności w dn. 9 marca 2020 r. - wówczas również odbyło się ostatnie stacjonarne spotkanie rady. Już kilkanaście dni później - od 20 marca 2020 r. na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Po wybuchu pandemii COVID 19 - w marcu 2020 roku - zawieszono zebrania stacjonarne i konsultacje naszej rady odbywały się w formie zdalnej lub elektronicznej - mówiła wiceprzewodnicząca.
Jak mówiła Joanna Solska podczas konsultacji poruszane były bieżące sprawy istotne dla mieszkańców i sprawnego funkcjonowania osiedla, takiej jak: utrzymanie porządku ulicznego, czyszczenie kratek ściekowych na parkingach oraz studni chłonnych, które powodowały zbieranie się nadmiernej ilości wody w okresach burzowych i zalewanie posesji, o czym poinformowano kierownictwo Zakładu Ochrony Środowiska PGK.
- Rada zajmowała się sprawami bieżącymi między innymi: opiniowała wnioski złożone przez podmioty gospodarcze na sprzedaż alkoholu niskoprocentowego w lokalach znajdujących się w obrębie osiedla, nagłaśniała i pomagała osobom starszym, powyżej 65 roku życia zamieszkującym Biłgoraj, w uzyskaniu Biłgorajskiej Karty Seniora, której celem jest wzmocnienie aktywności społecznej i poprawa jakości życia osób powyżej 65. roku życia. Karta wydawana w Urzędzie Miasta ma na celu zwiększenie aktywności seniorów, dostęp do usług publicznych, dóbr kultury w BCK ( zniżki w kinie) oraz korzystania z programu imprez sportowych w OSiR. Karta Seniora jest bezterminowa i bezptatna. - Zachęcamy więc nadal seniorów naszego osiedla, jak i całego miasta, do skorzystania z promocji przygotowanych przez partnerów programu - mówiła Joanna Solska.
Rada osiedla przekazywała również prośby mieszkańców okolicy Parku Solidarności o częstszą interwencję Policji i Straży Miejskiej z uwagi na zakłócanie ciszy nocnej w tej okolicy osiedla.
Początki działalności radnych tej kadencji zbiegły się z rewitalizacją Placu Wolności i modernizacją budynku Urzędu Miasta, co jak mówiła Joanna Solska niewątpliwie wpłynęło na odmianę oblicza śródmieścia Biłgoraja oraz poprawę wizerunku centrum miasta.
- Prace rozpoczęto w 2019 r. a zakończono jesienią 2020 r. Na Placu Wolności pojawił się monitoring oraz nowoczesne i ekologiczne oświetlenie LED. Kolejnym krokiem była przebudowa budynku przy ul. Kościuszki 28. Po kapitalnym remoncie wprowadziło się tutaj Centrum Usług Społecznych (w budynku mieści się Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów, Środowiskowy Dom Samopomocy. Całkowita wartość inwestycji to 19 153 932,64 zł. Ponieważ w tym właśnie okresie pandemicznym działalność stacjonarna Rady Osiedla została zawieszona i nie prowadziliśmy działalności finansowej Rady, więc postanowiliśmy dołożyć małą cegiełkę i przeznaczyliśmy naszą skromną pulę środków na rzecz rewitalizacji centrum naszego osiedla - wymieniała Joanna Solska.
Kolejna inwestycja - jaką była modernizacja skweru u zbiegu ulic 3 Maja i Zamojskiej, miała na celu stworzenie bardziej przyjaznej przestrzeni publicznej. - Główne założenia koncentrowały się wokół poprawy bezpieczeństwa, zwiększenia dostępności m.in. dla osób z niepełnosprawnościami (została zbudowana pochylnia dla osób z niepełnosprawnością oraz normatywne schody). Remont kosztował 864 321 zł, a inwestycja jest doskonałym dopełnieniem wizerunku miasta i naszego osiedla - podsumowała wiceprzewodniczaca Solska.
10 września 2021 r. z okazji zakończenia rewitalizacji Placu Wolności, odbyło się uroczyste zamknięcie kapsuły czasu na okres 100 lat na biłgorajskim placu przy Urzędzie Miasta. Tego dnia, w ramach obchodów rocznicy nadania praw miejskich Biłgorajowi w 1578 r. Rada osiedla Śródmieście przyłączyła się do uroczystości miejskich organizując festyn dla mieszkańców oraz konkursy z nagrodami. Do udziału w uroczystościach związanych z 443 rocznicą nadania Biłgoraju praw miejskich zachęcano zwłaszcza dzieci młodzież poprzez podanie informacji przez biłgorajskie media.
- Z duża satysfakcją stwierdzam, że konkursy cieszyły się zainteresowaniem, przynoszono prace plastyczne, które związane były z historią i tradycjami sitarskimi naszego miasta lub legendami. Dla chętnej starszej młodzieży oraz osób dorosłych był przygotowany także konkurs ze znajomości historii miasta, jego tradycji, sztuki ludowej, architektury i kuchni regionalnej - mówiła Joanna Solska.
Przewidziano ciekawe nagrody, które zostały zakupione z puli środków finansowych rady osiedla, a wśród nich: słodycze, napoje, koszulki t-shirt oraz torby ekologiczne z herbem Biłgoraja lub napisami, związanymi z naszym miastem. Następnie wystawę prac najmłodszych mieszkańców Biłgoraja można było podziwiać w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju.
Kolejnym przedsięwzięciem, do udziału w którym zachęcała mieszkańców Śródmieścia i całego miasta rada osiedla, było głosowanie w kampanii “Pod biało-czerwoną", która zakładała sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce. Inicjatywa zakupu miała zależeć od aktywności mieszkańców gminy, która dołączy do projektu. Głosowanie na swoją miejscowość trwało do 11 listopada 2020 r. - Efektem głosowania mieszkańców również naszego osiedla było sfinalizowanie projektu i instalacja masztu z flagą narodową przy pomniku pamięci Bohaterów Powstania Listopadowego, u zbiegu ulicy Widok i Zamojskiej - informowała Joanna Solska.
Wśród wniosków zgłoszonych przez radę osiedla do budżetu miasta na kolejne lata znalazły się:
- wykonanie przebudowy Parku Saskiego wraz z placem zabaw dla dzieci
- przebudowa skweru u zbiegu ulic Kościuszki i Ogrodowej
- modernizacja skweru przy zbiegu ulic 3 Maja i Zamojskiej
- wykonanie kanalizacji burzowej i nawierzchni ul. Szewskiej
- wykonanie ogólnomiejskiego monitoringu
- wykonanie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami na parkingach przy ul. Zamojskiej w okolicy kościoła pw. Trójcy Świętej i WNMP
Jak mówiła Joanna Solska z wymienionych wniosków zrealizowano modernizację skweru przy zbiegu ulic 3 Maja i Zamojskiej.
- Przewodniczący lub zastępca uczestniczyli w każdej sesji Rady Miasta przekazując radnym uwagi mieszkańców. Z informacji uzyskanych podczas sesji wynika, że jest w planie modernizacja Parku Saskiego oraz skweru przy zbiegu ulic Ogrodowej i Kościuszki wraz z placami zabaw dla dzieci - podsumowała Joanna Solska.
Zaapelowała również do mieszkańców osiedla Śródmieście i całego miasta o reagowanie na wszelkie akty wandalizmu w naszym mieście oraz na większe zwracanie uwagi na czystość oraz podziękowała za współpracę władzom miasta, pracownikom Urzędu Miasta oraz policji, straży miejskiej i Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej.
Podczas spotkania dyskutowano o jakości powietrza w Biłgoraju. Mieszkańcy zwracali uwagę, że zgodnie z pomiarami czujników stężenie pyłów zawieszonych w godzinach wieczornych wielokrotnie przekracza normy. Burmistrz przypomniał o dopłatach do wymiany źródeł ciepła, zarówno z miejskiego programu, jak i w ramach Czystego Powietrza. Poruszono temat wycinki lasu przy ulicy Zamojskiej, możliwości zamontowania progów zwalniających przy Placu Wolności w kierunku skrzyżowania z ulicą Lubelską, czy zmiany równoległych miejsc parkingowych na skośne, co przyczyniłoby się do zwiększenia pojemności parkingów. Wiceprzewodnicząca Joanna Solska podniosła również kwestię wyznaczenia miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami w okolicy kościoła pw. Trójcy Świętej i WNMP. Zarówno władze miasta jak i dzielnicowy zachęcali mieszkańców do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń dostępnej pod adresem: https://ma
Jako następni z władzami miasta spotkaja się mieszkańcy osiedla Nadstawna. Zebranie odbędzie się w w poniedziałek 6 marca w Szkole Podstawowej nr 5. Początek o godz. 17.00.