Jak szybko wyrobić kartę EKUZ?
Kartę EKUZ otrzymamy za darmo w specjalnych placówkach, które zajmują się wydawaniem takiego dokumentu, jeśli obejmuje nas ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Wystarczy wypełnić i podpisać wniosek, a następnie zanieść go do Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dokładne informacje o tym miejscu poznamy na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-lublinie/, gdzie znajdziemy m.in. godziny otwarcia i adres. W taki sposób otrzymamy kartę EKUZ od ręki. Dodatkowo można uzyskać ją przez Internetowe Konto Pacjenta lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP) - wtedy rozpatrywanie wniosku zajmie prawdopodobnie kilka dni. Zatem, jeśli zależy nam na szybkim wyrobieniu karty EKUZ, najlepszym sposobem jest osobiste złożenie dokumentu w urzędzie.
Czy sam EKUZ wystarczy?
Zdarzenia losowe zazwyczaj nie są miłymi niespodziankami. Możemy stracić przez nie czas oraz pieniądze, które chcieliśmy przeznaczyć na różne atrakcje w trakcie wyjazdu, dlatego pomocna może okazać się karta EKUZ. Jej działanie obowiązuje nas na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Zapewnia nam to bezpłatną opiekę medyczną w placówkach państwowych wyłącznie w nagłych przypadkach. Jeśli zależy nam na dodatkowej ochronie naszego dobra, powinniśmy zadbać nie tylko o EKUZ, ale również polisę turystyczną. Dzięki temu nasz podstawowy zakres działania ubezpieczenia zostanie poszerzony o kolejne elementy, na które można liczyć w bardziej wymagających sytuacjach. Należy przy tym pamiętać, że nawet posiadając EKUZ, wciąż obowiązują nas to samo prawo otrzymania pomocy medycznej, co mieszkańców danego państwa. Zatem, jeśli w Austrii ratownictwo jest w pełni płatne, także i my będziemy zobowiązani za to zapłacić.
Czym się różni od ubezpieczenia?
EKUZ posiada ograniczony zakres działania. Wykupione ubezpieczenie turystyczne daje nam większą ochronę za granicą w różnych sytuacjach losowych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale nie tylko. Podstawowymi różnicami między kartą EKUZ a polisą jest to, że ubezpieczenie turystyczne:
może obejmować w każdym miejscu na świecie,
pokrywa koszty leczenia, ratownicze i rehabilitacji,
zapewnia opiekę medyczną zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych,
gwarantuje ochronę również naszych bagaży - w przypadku zniszczenia lub kradzieży.
Poza tym polisa turystyczna zapewnia wykonanie zabiegów, które nie są konieczne przy udzielaniu pierwszej pomocy, ale mogą poprawić nasz komfort w przyszłej historii leczenia jakiegoś urazu. Jeśli rozszerzymy nasz pakiet ubezpieczenia, możemy liczyć także na dodatkowe wsparcie, np. w postaci prawnika lub tłumacza, którego wizytę zorganizuje ubezpieczyciel.