Może to jest właśnie ten moment, kiedy odważysz się spełnić swoje marzenie: wybierzesz się na kurs rysunku. W tym artykule znajdziesz garść porad, co można robić po ukończonej szkole rysunku.
Być może od dzieciństwa marzyłeś o karierze rysownika. Wyobrażałeś sobie, jak będziesz robił ilustracje do książek, komiksów lub do gier komputerowych. Brzmiało jak dobry plan na życie.
Co można robić kończąc szkołę rysunku?
Później przyszli dorośli, którzy postanowili ci ten “dziecinny plan" wybić z głowy. Podejrzewam jednak, że jeśli nadal tu jesteś i czytasz ten tekst, to nie pozwoliłeś wyzbyć się marzeń. I bardzo dobrze!
Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że nie wystarczy sama umiejętność rysunku odręcznego. Co prawda jest to umiejętność bazowa, bez której ani rusz - ale to nadal za mało.
Po pierwsze - musisz mieć sobie wystarczająco dużo pewności siebie i samozaparcia. Musisz umieć się “sprzedać na rynku". Poza tym, potrzebujesz jasnego planu, co właściwie chcesz robić w przyszłości.
Możliwości jest wiele. Nauka rysunku i szkoła rysunku niejedno ma imię.
Możesz pójść na:
kurs na architekturę
digital painting
projektowanie gier
kurs rysunku na Grafikę
kurs rysunku na ASP
Zanim więc wybierzesz szkołę rysunku, zrób rozeznanie, na co ukierunkowani są prowadzący i jakie mają doświadczenie.
Kurs na architekturę
Nauka rysunku to wbrew pozorom bardzo przyszłościowy kierunek. Można pójść na kurs na architekturę i pracować jako architekt. Jest to genialny zawód łączący w sobie pragmatyzm z kunsztem artystycznym.
O ile starsze pokolenie może reagować alergicznie na pomysł nauki rysunku, o tyle z Architekturą jest inaczej.
Architekt to bardzo poważany zawód, mający olbrzymią odpowiedzialność ale również możliwości.
Zanim zdecydujesz się na kurs na Architekturę, upewnij się, jaki jest tam program nauki rysunku. Powinien zawierać:
perspektywę w wielu wymiarach
konstruowanie cienia
bryły platońskie
naukę rysunku krajobrazów, w tym drzew
rzuty ortogonalne
łamigłówki przestrzenne (na przykład: igurra, sferostożek, czternastościan półforemny itp.)
maszyny
martwa natura
szkice sylwetek
papieroplastyka i modelowanie
Projektowanie gier
Kurs rysunku może również przygotowywać do projektowania gier i animacji komputerowych. Mimo, że wydaje się to dalekie od tradycyjnej nauki rysunku, to jest zupełnie inaczej. Tradycyjny rysunek jest absolutną podstawą.
W dalszej kolejności zapoznasz się z najnowocześniejszym oprogramowaniem graficznym, który pomoże ci wyczarować świat fantazji.
Niezbędne będzie, żebyś poznał podstawy anatomii, wartość proporcji i perspektywy. Nauczysz się rozróżniać grupy mięśni i kości. Wszystko po to, żebyś potrafił w uproszczonej, animowanej formie przedstawić każdą część ciała: od stóp do głów.
Będziesz ćwiczył wyobraźnię i samodzielnie tworzył baśniowe stwory.
Niezbędne będzie również tworzenie krajobrazów i scenografii. Wszystko po to, aby było magicznie i klimatycznie
Perspektywy zawodowe - czyli co możesz robić po skończeniu kursu rysunku o profilu Projektowanie gier:
Game Designer
Level Designer
Gameplay Designer
Content Creator
scenarzysta gier
UX Designer
.
Kurs rysunku na grafikę
Podobnie jest w przypadku nauki rysunku przygotowującej do pracy grafika. Nie jest tajemnicą, że dobry grafik jest na wagę złota w każdej firmie.
Dzisiaj praktycznie każda firma, od jednoosobowej działalności gospodarczej, po duże korporacje - każda chce mieć dobrą identyfikację wizualną.
Poza marketingiem, grafik potrzebny jest w branży kreatywnej, przy tworzeniu plakatów, ilustracji, filmów, gier komputerowych itp.
Jeśli interesuje cię temat, sprawdź koniecznie, czy twoja szkoła rysunku oferuje zajęcia z digital paintingu. Bez tego ani rusz.
Kurs rysunku na ASP
I wreszcie najbardziej podstawowy kierunek, jakim jest kurs rysunku na ASP. Jeśli marzysz o karierze artysty, to powinieneś poszukać kursu rysunku, w którym uczestnicy mają podobne aspiracje do twoich.
Na kursie rysunku na ASP wymagana jest znajomość Historii sztuki. Bez tego ani rusz. Sprawdź koniecznie, czy twoja szkoła rysunku ma ją w programie.
Poza tym kursy rysunku na ASP wymagają wszechstronnego programu. Dobrze jest, żeby obejmował następujące tematy:
Martwa natura ołówkiem
Model
Martwa natura
Rysowanie dłoni
Portret
Szybkie szkice
Pejzaż
Kompozycja
Perspektywa
Walor
Jaki kurs rysunku wybrać - czyli na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim dowiedz się, kim są prowadzący. Czy są zawodowymi rysownikami? Jakie mają portfolio? Czy ich rysunki wprawiają w zachwyt, czy może są takie sobie? Czy rozmawiałeś z nimi? Czy są dla ciebie interesującymi ludźmi? Zwróć uwagę, że będziesz musiał z nimi spędzać wiele swojego czasu. Dobrze by było, by panowała ok atmosfera - żebyście się po prostu lubili.
Zobacz też, jak wyposażone są sale. Czy są wystar zająco dobrze oświetlone. To niby szczegóły, ale ich pominięcie może mieć katastrofalne skutki. Dlatego sprawdzaj takie rzeczy, zanim skusi cię jakaś szkoła rysunku.
Porządna nauka rysunku musi mieć też konkretny program. Nie na zasadzie: będziesz pan zadowolony, ale konkretnie. Czy na kursie są przewidziane godziny z Historii sztuki? Czy poznasz zasady tworzenia perspektywy? Jeśli tak, to jakiej?
Czy będziesz miał podstawy geometrii? Czy dowiesz się, jak tworzyć bryły na podstawie widoków - i odwrotnie - jak rozebrać bryłę na widoki? Takie zagadnienia są niezbędne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, niesamowicie kształtują wyobraźnię przestrzenną. I po drugie - powód banalny, ale niemniej ważny - takie zadania są na egzaminach wstępnych na studiach. To materiał, który podczas nauki rysunku po prostu musisz przerobić.
Sprawdzaj więc, czy szkoła rysunku, którą wybierasz, ma szczegółowy program nauki. Nie kupuj kota w worku!
Nauka rysunku dla początkujących - 11 porad
Kurs rysunku stały czy weekendowy?
Kiedy będziesz już wybierać szkołę rysunku, to szczegółowo sprawdź harmonogram zajęć. Czy nie koliduje on z innymi ważnymi zobowiązaniami? Czy będziesz miał wystarczająco dużo energii na zajęciach? Nie możesz też zapominać, że uczniowie uczęszczający na kurs rysunku też mają swoje preferencje. Najczęściej pasuje im chodzić na kurs rysunku wieczorami. Więc jeśli uprzesz się, że chcesz chodzić rano - może się okazać, że takiej szkoły rysunku z takimi godzinami po prostu nie ma.
Sprawdź również, jak wybrana przez ciebie szkoła rysunku podchodzi do kwestii odrabiania nauki rysunku. Każda nieobecność to strata. Dobrze, żeby prowadzący zadawali na czas nieobecności zadania domowe. I oczywiście, aby egzekwowali ich wykonanie.
Nie zapominaj również o kwestii dojazdu. Jeśli twoja szkoła rysunku jest w totalnie innym mieście, to może lepiej sobie ją odpuścić. Zbyt długa podróż będzie męcząca i nic nie będzie ci się chciało na zajęciach z nauki rysunku.
A może kurs rysunku online?
Jeśli wybrana przez ciebie szkoła rysunku oferuje taką opcję, to super. Oszczędzasz mnóstwo czasu i energii na dojazdy. Często do materiału możesz podchodzić elastycznie. Naukę rysunku możesz mieć z każdego miejsca na świecie. I już żadne wyjazdy nie pokrzyżują ci planów związanych z kursem rysunku.
Jedyny minus jest taki, że z czasem może ci po prostu zacząć brakować pozytywnie zakręconych ludzi. Niewykluczone, że czasem ekipa ze szkoły rysunku będzie chciała się spotkać w realu, żeby się się zintegrować 😀