- Zespó³ Organizacyjny Parlamentu M³odych Rzeczypospolitej Polskiej oceni³ wszystkie formularze zg³oszeniowe i wy³oni³ osoby, które uzyska³y parlamentarny mandat. Oznacza to, ¿e oficjalnie rozpoczê³a siê nowa, SZÓSTA kadencja Parlamentu M³odych RP - wyja¶nia organu na facebookowym profilu.
Czym jest Parlament M³odych Rzeczypospolitej Polskiej?
To ogólnopolska i przede wszystkim apolityczna inicjatywa m³odych ludzi, którzy zbieraj± siê, by dyskutowaæ o najwa¿niejszych dla siebie zagadnieniach, pochylaæ siê nad sprawami wspó³czesnego ¶wiata. Chodzi o przygotowanie m³odzie¿y do ¿ycia w spo³eczeñstwie obywatelskim i nauczenie, jak wa¿ne jest zaanga¿owanie w dzia³anie. To tak¿e nabywanie do¶wiadczenia w debatowaniu.
Z ca³ego kraju wybieranych jest zaledwie 100 osób, które otrzymuj± mandat. W obecnej, w³a¶nie rozpoczêtej kadencji zasiada tak¿e jedna mieszkanka powiatu bi³gorajskiego Oliwia Olejnicka z Tarnogrodu.
- Z województwa lubelskiego w tym roku dosta³y siê 3 osoby - ja i jeszcze dwóch ch³opaków z Lublina - cieszy siê m³oda dzia³aczka i wyja¶nia, ¿e osoby chêtne do zasiadania w Parlamencie M³odych RP zg³aszaj± swoje kandydaturê wype³niaj±c formularz zg³oszeniowy sk³adaj±cy siê z dwóch g³ównych czê¶ci. W pierwszej nale¿y opisaæ siebie i swoj± dzia³alno¶æ, w drugiej przedstawiæ pogl±dy i postulaty w zakresie tematów, które maj± byæ poruszane podczas posiedzeñ PMRP 2023.
W ramach tegorocznej edycji PMRP jest przewidziana organizacja maksymalnie 5 posiedzeñ jednodniowych, w formie stacjonarnej, w wybranych miastach wojewódzkich. Przewidziane tematy obrad to:
- Czy obecna edukacja obywatelska i prawna przyczynia siê do silnego zaanga¿owania dzieci i m³odzie¿y w sprawy wspó³czesnego ¶wiata?
- Poniewa¿ Ziemia opiekuje siê nami, my zaopiekujmy siê Ziemi±. Odpowiedzialna polityka klimatyczna jako wyzwanie dla m³odego pokolenia.
- W zdrowym ciele, zdrowy duch - czy aby na pewno? O ¼ród³ach zapa¶ci i perspektywach na przysz³o¶æ opieki psychologicznej i psychiatrycznej w Polsce.
- Cyberprzestrzeñ jako nowe ¶rodowisko walki i zagro¿enie dla bezpieczeñstwa narodowego. Rola wymiaru informacyjnego i telekomunikacyjnego bezpieczeñstwa Rzeczypospolitej Polskiej
- W³±czaj±ca polityka spo³eczna - codzienne bol±czki i nadzieje na przysz³o¶æ osób z niepe³nosprawno¶ciami.
A jak Oliwia przekona³a do wyboru w³a¶nie swojej kandydatury?
- Zawsze jak kto¶ siê pyta, dlaczego anga¿uje siê spo³ecznie odpowiadam, ¿e chcê zmieniaæ ¶wiat na lepsze. Wiem, ¿e mo¿e to infantylne i idealistyczne podej¶cie, ale wiem te¿, ¿e ka¿dy ma moc sprawcz±. Chcê, aby ka¿demu by³o dobrze i do tego d±¿ê moj± aktywno¶ci±. Chyba od zawsze by³am spo³eczniczk±. Od 5 klasy szko³y podstawowej nale¿ê do klubu wolontariatu dzia³aj±cego przy mojej podstawówce. Mimo, ¿e jestem ju¿ w 2 klasie liceum (uczê siê w 1 LO im. ONZ w Bi³goraju na profilu prawniczym) nadal jestem czê¶ci± tej spo³eczno¶ci. Równie¿ w 5 klasie do³±czy³am do ZHR, spêdzi³am tam 5 lat. Harcerstwo znacz±co mnie ukszta³towa³o. Uwra¿liwi³o na ludzi, nauczy³o samozaparcia, socjalizowa³o mnie i jeszcze g³êbiej zakorzeni³o patriotyzm - wyja¶nia m³oda dzia³aczka i dodaje: - Na ogó³ oprócz dzia³alno¶ci spo³ecznej czy politycznej interesujê siê szeroko pojêt± sztuk±. Od teatru, id±c przez ¶piew i grê na instrumentach, a¿ do malarstwa i wszelkich sztuk wizualnych. Ju¿ od ponad roku nale¿ê do M³odej Lewicy i najwa¿niejszym dla mnie dzia³aniem, w którym bra³am tam udzia³ by³o wspó³tworzenie raportu o stanie polskiej o¶wiaty.
Poczynania m³odych parlamentarzystów mo¿na ¶ledziæ na profilu https://ww