Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy spotkali się tarnogrodzcy cukrzycy. Jak wyjaśnia Władysław Chodkiewicz spotkanie było okazją do pozyskania nowych informacji, ale też wręczenia odznaczeń.
Podczas spotkania wykład wygłosił okulista Henryk Korona, który opowiadał o tym, jaki wpływ cukrzyca ma na choroby oczu.
Choroby oczu spowodowane przez cukrzycę są różnorodne: oprócz zmian w drobnych naczyniach siatkówki (retinopatia) i plamki żółtej (makulopatia) obserwuje się również zapalenie powiek górnych i dolnych oraz zaćmę (zmętnienie soczewki, katarakta).
Niestety, często zdarza się, że, skupieni na walce o utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi, zapominamy o konsultacji okulistycznej. Natomiast, zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, jeśli chory na cukrzycę nie ma zmian w dnie oka (zmiany te nie zawsze bowiem występują przy cukrzycy), to badania okulistyczne powinny być wykonywane raz do roku. Jeśli zaś problemy ze wzrokiem wynikające z cukrzycy już występują, niezbędne są częstsze wizyty u specjalisty chorób oczu.
Rodzaje powikłań ze wzrokiem w cukrzycy:
powikłania w gałce ocznej
ostrość widzenia
zaćma i jaskra
retinopatia cukrzycowa
Objawy retinopatii cukrzycowej :
ciemne plamy w polu widzenia
nieostre widzenie
pogorszenie widzenia o zmierzchu
trudności z przystosowaniem się do jaskrawego lub przyciemnionego światła.
Przedstawicielka firmy ASCENSIA Diabetes Care Agnieszka Betlej mówiła natomiast o aktywności ruchowej dla pacjentów chorych na cukrzycę.
Trzeba pamiętać, że podejmowanie wysiłku fizycznego jest tak samo ważne w leczeniu cukrzycy, jak zdrowe odżywianie i przyjmowanie leków. Regularny wysiłek fizyczny podejmowany w bezpieczny sposób przynosi wiele korzyści, w przypadku osób chorych na cukrzycę do najważniejszych należą:
- poprawa profilu glikemii - cukru we krwi
- zmniejszenie masy ciała
- poprawa skuteczności działania leków przeciwcukrzycowych
- poprawa insulinowrażliwości i tym samym zwiększenie szansy na opóźnienie - rozpoczęcia leczenia insuliną
- zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę
- obniżenie cholesterolu
- zapobieganie późnym powikłaniom cukrzycy
- ogólna poprawa samopoczucia
Po okolicznościowych wykładach odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i medali Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Za "Zwycięstwo nad cukrzycą" (ponad 40 lat chorują na cukrzycę) medal złoty otrzymali Joanna Karczmarzyk i Adam Bednarczuk
Za "Zwycięstwo nad cukrzycą" (ponad 30 lat chorują na cukrzycę) medal srebrny otrzymali Janina Magoch, Krzysztof Osuch, Janusz Buńko.
Odznaczenie "Złote Serce" Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymali Krystyna Kulasza i Władysław Chodkiewicz.
Odznaczenie "Ambasador Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków" otrzymali Bogusława Mazurek - pielęgniarka oraz dr Roman Cichocki.
Srebrne odznaki " Zasłużony Dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków" otrzymali Magdalena Chmielecka - pielęgniarka oraz dr Ewa Łukaszczyk.
Na kolejne spotkanie edukacyjne w Tarnogrodzkiej Szkole Cukrzycy zapraszamy już w grudniu.