"Równi wobec prawa" to akcja, która została zorganizowana w odpowiedzi na fakt, iż w tym roku nie udało się w Biłgoraju zorganizować projektu Tour de Konstytucja.
Organizatorzy wpadli na pomysł, by spotkać się z sędziami, prokuratorami, czy profesorami UMCS i zaprosić do udziału mieszkańców miasta.
Takie spotkanie miało miejsce w niedzielę 11 września, w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury.
- Jest to niecodzienna okazja, aby spotkać się i porozmawiać z wybitnymi przedstawicielami zawodów prawniczych. W tym dniu zaszczycili nas swoja obecnością zawodowi sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, a także profesorowie UMCS. Chcemy rozmawiać o prawach człowieka oraz o tym, że wszyscy jesteśmy RÓWNI WOBEC PRAWA - mówi organizator wydarzenia Artur Bara.
Gościem specjalnym był sędzia Piotr Gąciarek. Krótki wykład wygłosił prof. Sławomir Patyra, prodziekan, wybitny konstytucjonalista. Moderatorem dyskusji była za to prof. Katarzyna Dudka, kierownik Katedry Prawa Karnego. W dyskusji wzięli też udział: sędziny Beata Górna - Gielara, Agnieszka Straub - Cegiełko, Anna Rybicka - Hałabis, Beata Błotnik, prokuratorzy Małgorzata Duszyńska i Mariusz Kowal, mecenasi Krzysztof Sokołowski i Paweł Cegiełko.
- Hasło dzisiejszego spotkania jest bardzo pojemne, bo prawo reguluje nasze stosunki, czyni nas bezpiecznymi, mamy swoje prawo, których możemy się domagać. Jednak w tym celu sądy muszą być niezależne, nie może być osób uprzywilejowanych, które mają jakieś koneksje, wpływy, przez co mogą sobie pozwolić na więcej - mówił sędzia Piotr Gąciarek. Podkreślił też, że świadomość naszych praw rośnie z każdym rokiem. Coraz częściej dyskutujemy o konstytucji, a temu służą chociażby takie spotkania, jak to w Biłgoraju.
Podczas niedzielnego wydarzenia, poza kwestiami ogólnymi, poruszono jeden, bardzo ważny dla mieszkańców temat, a mianowicie kwestię walki o las, znajdujący się dookoła miasta, a który jest już w planach do wycięcia.
Bogdan Kiełbasa, koordynator akcji Biłgoraj Broni Swojego Lasu, a także przewodniczący osiedla Sitarska pytał gości, czy dobrze wykorzystano przepisy prawa, by walczyć o zieleń. Podkreślił jednocześnie, że chodziło nie o całkowity zakaz wycinki, a o znaczące ograniczenie zakresu planowanych działań.
- W świetle Konstytucji, a przede wszystkim art, 74 ust. 2, który mówi, że ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych, co więcej dbanie o środowisko jest jedną z powinności obywatelskich. Nasza konstytucja promuje wolność człowieka, ma też to do siebie, że przeważają w niej regulacje na temat praw, a nie obowiązków, tym różnimy się od państwa totalitarnego. Nasza konstytucja tych obowiązków wymienia raptem pięć, a jednym z nich jest właśnie dbałość o środowisko naturalne - tłumaczył prof. Sławomir Patyra
- Chcę serdecznie podziękować za to spotkanie, za zaproszenie, takie wydarzenia są niezwykle ważne, traktuję je jako Polaków niedzielną rozmowę o rzeczach szczególnie ważnych - podsumował prof. Patyra.