Aby odtrucie alkoholowe było skuteczne oraz bezpieczne dla pacjenta, istotne jest jego przeprowadzenie w miejscu, w którym może on liczyć na nieprzerwaną, specjalistyczną opiekę. W Centrum Medycznym Galmedic do dyspozycji chorych podczas detoksykacji pozostaje lekarz, który szybko i adekwatnie odpowiada na wszelkie potrzeby pacjentów. Przerwanie ciągu alkoholowego powinno odbywać się w klinicznych warunkach stacjonarnej placówki medycznej głównie ze względu na fakt, że to w niej specjaliści mają stały dostęp do medykamentów i sprzętu. W razie konieczności niezwłocznie włączają do terapii środki farmaceutyczne o różnym działaniu. Dzięki temu szybko i skutecznie zwalczają większość objawów zespołu abstynencyjnego. Zwykle to ich dotkliwość przyczynia się do przedwczesnego przerwania detoksu.
Kiedy zgłosić się na detoksykację?
Na odtrucie alkoholowe można zgłosić się w każdym stadium rozwoju choroby alkoholowej. Bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia terapii jest obecność ciągów alkoholowych u osoby uzależnionej oraz objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Detoksykację zaleca się jednak również tym osobom, które zmagają się z początkowymi etapami rozwoju alkoholizmu - fazą wstępną i ostrzegawczą. Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym większe szanse zyskuje nałogowiec na odwrócenie zmian dokonanych w organizmie przez etanol.
Detoksykacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na przerwanie ciągu alkoholowego. W fazie przewlekłej i krytycznej rozwoju choroby alkoholowej osoba uzależniona wykazuje zwiększoną tolerancję na etanol i jego obecność w krwiobiegu. W związku z tym stopniowo zwiększa ilość wypijanego trunku, a stosując tzw. klin ogranicza dolegliwości odstawienne. Po odtruciu alkoholowym organizm jest zregenerowany, nie ma w nim bowiem etanolu ani żadnych pozostałości po procesie jego trawienia.
Odtrucie alkoholowe pod okiem specjalistów
Odtrucie alkoholowe w Centrum Medycznym Galmedic odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarzy - więcej informacji znajdziesz na stronie https://galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/. Komfortowe warunki i nowoczesny sprzęt medyczny w połączeniu z innowacyjnymi metodami detoksykacji gwarantują najlepszy efekt. Dodatkowo w placówce umożliwia się pacjentowi skorzystanie z innych elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej: zwłaszcza psychoterapii alkoholizmu i awersyjnych metod wspomagania jego leczenia (Esperal).
Odtrucie organizmu pod okiem specjalistów przebiega w bezpiecznej i komfortowej atmosferze. W placówce pacjent ma do swojej dyspozycji prywatny pokój z łazienką. Przebywa w nim podczas całej terapii, a do jego dyspozycji pozostaje lekarz i przedstawiciele personelu pielęgniarskiego. Czuwają oni nie tylko nad prawidłowym przebiegiem każdego kolejnego etapu detoksu, ale również odpowiednio wysokim poziomem samopoczucia i komfortu chorego.
Domowa detoksykacja jest zwykle nieskuteczna głównie dlatego, że kończy się przedwcześnie wraz z momentem pojawienia się pierwszych objawów odstawiennych u osoby uzależnionej. Alkoholowy Zespół Abstynencyjny może okazać się na tyle dotkliwy, że będzie wymagał intensywnej farmakoterapii. Domowe sposoby i leki sprzedawane w aptekach bez recepty okazują się tu nieskuteczne. Pacjent pozostawiony sam sobie rezygnuje z dalszej detoksykacji i decyduje się na rozpoczęcie kolejnego ciągu alkoholowego.
Na czym polega odtrucie alkoholowe?
W stacjonarnych warunkach Centrum Medycznego Galmedic profesjonalny detoks alkoholowy polega przede wszystkim na podaniu pacjentowi dożylnej suplementacji oraz zastosowaniu farmakoterapii celowanej. Każdy zabieg poprzedza się dokładnym wywiadem medycznym i badaniem pacjenta. Dzięki temu lekarz poznaje jego osobiste preferencje i oczekiwania. Jednocześnie otrzymuje informacje o ewentualnych objawach, z jakimi zmaga się chory. Na podstawie uzyskanych danych tworzy indywidualny plan terapii i kwalifikuje nałogowca do rozpoczęcia detoksykacji.
Detoks alkoholowy polega na usuwaniu toksyn z organizmu przy jednoczesnym uzupełnianiu niedoborów substancji odżywczych, pierwiastków i elektrolitów oraz ogólnym nawadnianiu ustroju. Nieodłącznym elementem terapii jest również ograniczanie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Zależnie od stopnia uzależnienia, nałogowcy mogą bowiem odczuwać: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, drżenia mięśniowe, nudności, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia równowagi, tachykardię, nadpotliwość. To efekt głodu biochemicznego, który można zwalczyć wyłącznie poprzez poddanie się specjalistycznemu detoksowi.
Jak przebiega detoksykacja po alkoholu?
Podczas odtrucia alkoholowego stan pacjenta może ulegać stopniowym zmianom, dlatego też niezwykle istotne jest, by znajdował się on pod stałą opieką. Pierwszym etapem detoksykacji jest zastosowanie dożylnej suplementacji. W składzie kroplówek oferowanych przez Centrum Medyczne Galmedic znajdują się jony podstawowych pierwiastków (magnez, potas, wapń, sód), rozpuszczone w energetycznym roztworze glukozy. Dożylny wlew witaminowy można zastosować u pacjentów dzięki wenflonowi, który wkłuwa się do wnętrza ich żyły obwodowej. W ten sposób nie tylko przyspiesza się jego działanie, ale również zwiększa stopień wchłanialności. Substancje odżywcze zawarte w kroplówkach omijają układ pokarmowy, docierając bezpośrednio do krwiobiegu. Stąd transportowane są wraz ze składnikami krwi do wszystkich komórek i tkanek organizmu.
Również inne farmaceutyki podawane są pacjentom zwykle drogą dożylną lub domięśniową. Podczas odtrucia alkoholowego lekarze zlecają zwykle środki uśmierzające ból, przeciwwymiotne, uspokajające i nasenne. Mają one działanie ukierunkowane ściśle na niwelowanie objawów głodu alkoholowego. Dzięki szybkiej reakcji specjalistów dolegliwości te nie są zbyt silne, a adekwatne leczenie sprzyja zwiększeniu motywacji pacjenta do kontynuacji terapii.