Przeziębienie - co to za choroba?
Mianem przeziębienia określa się zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej gardła, nosa i zatok przynosowych. Jest to prawdopodobnie najczęstsza choroba, która nawet kilka razy w ciągu roku dotyka większość ludzi na całym świecie1.
Przeziębienie powoduje zakażenie wirusowe wywoływane różnymi i licznymi gatunkami wirusów, których wyróżnia się ponad 200. Najczęstsze wirusy powodujące przeziębienie to rynowirusy, koronawirusy, adenowirusy i inne1.
Dorośli chorują na przeziębienie średnio 2-4 razy w roku, a u dzieci zapadalność na tę chorobę jest nawet 2-3 razy wyższa. Najrzadziej chorują osoby starsze. Najprawdopodobniej jest to związane z tym, że z biegiem czasu układ immunologiczny człowieka uczy się radzić sobie z coraz większą liczbą wirusów powodujących przeziębienie1.
Najczęstsze objawy przeziębienia
Jakie są objawy przeziębienia ? Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się ok. 1-2 dni po zakażeniu. Na początku pojawia się złe samopoczucie, któremu towarzyszy uczucie wysychania, pieczenia lub drapania w nosie. Kolejny objaw to ból gardła, niekiedy także chrypka. Ból gardła utrzymuje się ok. 1-2 dni1.
Potem pojawia się katar i kichanie. Katar z początku jest wodnisty, z czasem staje się gęstszy i może przybrać ropny charakter (żółte lub zielonkawe zabarwienie). U niektórych chorych pojawia się kaszel, przy czym może być on zarówno suchy, jak i wilgotny. W pierwszych dniach przeziębienia może występować także stan podgorączkowy, czyli temp. 37-38°C. Gorączka przy przeziębieniu pojawia się rzadko, jeśli już to głównie u dzieci1.
Czy z przeziębieniem trzeba iść do lekarza?
Przeziębienie na ogół ma łagodny przebieg i nie wymaga konsultacji z lekarzem. Objawy przeziębienia zwykle po 3-4 dniach od zachorowania osiągają największe nasilenie, a potem zaczynają stopniowo ustępować. Przeziębienie średnio trwa ok. 7 dni.
Wizytę u lekarza warto rozważyć wtedy, gdy objawom towarzyszą gorączka, bóle mięśni i stawów oraz uczucie rozbicia, jeśli objawy te są bardzo nasilone. Wtedy prawdopodobnie mamy do czynienia nie z przeziębieniem, a grypą1.
Domowe sposoby na przeziębienie
Pierwsze objawy przeziębienia - co brać ? Jak szybko wyleczyć przeziębienie u dziecka? Czy da się wyleczyć przeziębienie domowymi sposobami? Te pytania zadaje sobie wiele ludzi, którzy mają do czynienia z przeziębieniem. Istnieją sposoby, dzięki którym można poradzić sobie z przeziębieniem bez wizyty u lekarza.
Najważniejsze zalecenia dla przeziębionych to2:
- zrezygnuj z wychodzenia z domu i najlepiej leż w łóżku,
- pij dużo płynów, np. wody niegazowanej,
- leki przyjmuj tylko w razie nasilonych objawów (nie stosuj antybiotyków bez konsultacji z lekarzem!),
- na gorączkę lub ból głowy zastosuj paracetamol, a jeśli nie pomoże, sięgnij po niesteroidowy lek przeciwzapalny (np. ibuprofen, naproksen lub aspirynę),
- na zatkany nos i katar zastosuj leki doustne zawierające pseudoefedrynę albo donosowe zawierające ksylometazolinę lub oksymetazolinę,
- dla poprawy oddychania zastosuj inhalacje (np. na bazie soli fizjologicznej),
- na ból gardła zastosuj tabletki do ssania dostępne bez recepty w aptece lub płucz gardło roztworem soli.
Pamiętaj, że wskazane metody, w tym leki, nie wpływają na przebieg przeziębienia, a jedynie zmniejszają jego objawy2.
Bibliografia:
- Mejza F., Przeziębienie - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
- Mejza F., Najważniejsze zalecenia dla przeziębionych, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016.