Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.07.13 12:19

Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?

Zęby to wbrew pozorom ważny element naszego ciała. Należy o nie dbać, regularnie chodzić do dentysty i upewniać się, z nimi wszystko w porządku. Dzisiaj sprawdzimy, jak prezentuje się układ zębów i jak one wyglądają.
Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?
Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?

Układ zębów - z czego zbudowany jest ząb?

Każdy ząb, choć zewnętrznie nieco się różni od pozostałych, to z budowy wygląda podobnie. Patrząc od środka, prezentuje się to następująco:

  • Miazga - jest to miękka tkanka, którą znajdziemy w każdym zębie. Cały układ zębów ją posiada. Jest zbudowana z naczyń krwionośnych i nerwów. Właśnie dlatego, gdy pojawi się tam próchnica, lub gdy miazga zostanie odsłonięta, może występować ból.
  • Zębina - ta część znajduje się tuż pod szkliwem i chroni miękką miazgę. Znajduje się w niej wiele maleńkich kanalików. Jeśli zatem dojdzie do próchnica i ta przedostanie się przez szkliwo, może zaatakować bezpośrednio miazgę.
  • Szkliwo - zewnętrzna warstwa zęba. To jedno z najtwardszych miejsc w naszym organizmie. Jest to zmineralizowana tkanka, którą trudno zniszczyć. Dlatego podczas borowania konieczne jest używanie diamentowanych wierteł. Jednak próchnica może zniszczyć szkliwo, jeśli nie dbamy o odpowiednią higienę jamy ustnej.
  • Korzeń - to część, która znajduje się w dziąsłach i która utrzymuje ząb w odpowiednim miejscu. Stanowi 2/3 całości zęba i pozwala na jego stabilne położenie.
  • Brzeg dziąsła - jest to miejsce styku zęba i dziąsła. O tę okolicę należy dbać równie bardzo jak o cały układ zębów. I nie ma tutaj znaczenia numeracja zębów. Dlatego poza szczotkowaniem warto zdecydować się na nitkowanie, które pozwala docierać w każdy zakamarek. Dzięki temu ograniczamy wystąpienie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Przez to może dojść do choroby dziąsła czy stanu zapalnego
  • Korona - jest to zewnętrzna, widoczna część zęba. To właśnie korona wpływa na to, jaką funkcję będzie spełniał ząb. Przednie są ostre, przeznaczone do tego, by przecinać, odrywać kawałki jedzenia. Tylne mają płaskie korony i służą rozdrabnianiu pokarmu.

Układ zębów - jakie są rodzaje zębów?

Układ zębów ma to do siebie, że każdy ząb w nim spełnia określoną funkcję. Poniżej prezentujemy, jak konkretnie się przedstawia:

  • Siekacze - są to najbardziej widoczne zęby. Mają ostre zakończenie, przypominają trochę dłuto. I właśnie dzięki takiej budowie mogą pomagać podczas przegryzania pokarmu.
  • Kły - ich kształt jest bardziej stożkowaty. Podobnie jak kły u zwierząt służą temu, by przytrzymać i oderwać kawałki pokarmu.
  • Zęby przedtrzonowe - są to pierwsze zęby o płaskiej koronie. Posiadają jednak dwa guzki. W przeciwieństwie do kłów i siekaczy nie tylko pomagają w rozrywaniu jedzenia, ale także w jego rozgniataniu i rozcieraniu.
  • Zęby trzonowe - w ich przypadku na powierzchni są widoczne guzki. Dzięki temu możliwe jest rozdrabnianie pokarmu.

Po więcej wiedzy na temat zębów i stomatologii zajrzyj na: https://dentinfo.pl/

W ich przypadku numeracja zębów nie ma jeszcze aż tak wielkiego znaczenia. Choć trzeba przyznać, że konkretne liczby są przypisane do konkretnych rodzajów zębów.

Na czym polega numeracja zębów?

Żyjemy w świecie liczb. Wszystko podlega pewnym normom. Dlatego też jest numeracja zębów. Jednak dla niektórych może wydawać się skomplikowane zrozumienie tego, który ząb to 23, a który to 56. Dlatego poniżej zaprezentujemy, jak wygląda układ zębów i jak można zrozumieć ten zapis.

Zapis ten jest związany z uniwersalną klasyfikacją, z której korzysta wielu stomatologów. Dzieli się wtedy jamę na cztery ćwiartki, które numeru się następująco:

  • Zęby stałe
    • 1 - prawa górna ćwiartka
    • 2 - lewa górna ćwiartka
    • 3 - lewa dolna ćwiartka
    • 4 - prawa dolna ćwiartka
  • Zęby mleczne
    • 5 - prawa górna ćwiartka
    • 6 - lewa górna ćwiartka
    • 7 - lewa dolna ćwiartka
    • 8 - prawa dolna ćwiartka

Podczas numeracji zębów zaczyna się od określenia ćwiartki, a potem dodaje się numer zęba.

Przykładowo: 16 to ząb stały, pierwszy trzonowiec górny prawy

Ta numeracja zębów jest uniwersalna i korzysta się z niej na całym świecie. Dzięki temu klasyfikacja jest o wiele prostsza. Choć w USA nieco się to różni m.in. tym, że zęby mleczne oznacza się literami alfabetu (A-T)

Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 2094
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 13:41 Biłgoraj
Największy Orszak Trzech Króli w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, w Biłgoraju zorganizowana została kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli od sanktuarium św. Marii Magdaleny do Biłgorajskiego Centrum Kultury.
dzisiaj, 10:26 Biłgoraj
Wizyta duszpasterska na półmetku
dzisiaj, 08:50 Powiat
Kilkanaście miejscowości bez prądu
w poniedziałek, godzina 14:24 Chmielek
Zmarł ks. Marek Tworek - proboszcz parafii Chmielek
W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 stycznia, w gminie Łukowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku.
w sobotę, godzina 12:46 Biłgoraj
Zderzenie osobówek w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 17:26 Biłgoraj
Tysiące wiernych pożegnało ks. Tworka
31 grudnia 2024 Goraj
Mieszkańcy pożegnali stary rok
31 grudnia na Rynku 600-lecia mieszkańcy Goraja i okolic tradycyjnie pożegnali stary rok i powitali nowy podczas widowiska sylwestrowego zwanego "Diabełkami". Wydarzenie, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Goraju, po raz kolejny zgromadziło tłumy.
w sobotę, godzina 07:04 Biłgoraj
Pogrzeb ks. Marka Tworka. Będą utrudnienia
w sobotę, godzina 08:46 Tarnogród
Wolne stanowisko w Urzędzie Miejskim
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball