Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.07.13 12:19

Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?

Zęby to wbrew pozorom ważny element naszego ciała. Należy o nie dbać, regularnie chodzić do dentysty i upewniać się, z nimi wszystko w porządku. Dzisiaj sprawdzimy, jak prezentuje się układ zębów i jak one wyglądają.
Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?
Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?

Układ zębów - z czego zbudowany jest ząb?

Każdy ząb, choć zewnętrznie nieco się różni od pozostałych, to z budowy wygląda podobnie. Patrząc od środka, prezentuje się to następująco:

  • Miazga - jest to miękka tkanka, którą znajdziemy w każdym zębie. Cały układ zębów ją posiada. Jest zbudowana z naczyń krwionośnych i nerwów. Właśnie dlatego, gdy pojawi się tam próchnica, lub gdy miazga zostanie odsłonięta, może występować ból.
  • Zębina - ta część znajduje się tuż pod szkliwem i chroni miękką miazgę. Znajduje się w niej wiele maleńkich kanalików. Jeśli zatem dojdzie do próchnica i ta przedostanie się przez szkliwo, może zaatakować bezpośrednio miazgę.
  • Szkliwo - zewnętrzna warstwa zęba. To jedno z najtwardszych miejsc w naszym organizmie. Jest to zmineralizowana tkanka, którą trudno zniszczyć. Dlatego podczas borowania konieczne jest używanie diamentowanych wierteł. Jednak próchnica może zniszczyć szkliwo, jeśli nie dbamy o odpowiednią higienę jamy ustnej.
  • Korzeń - to część, która znajduje się w dziąsłach i która utrzymuje ząb w odpowiednim miejscu. Stanowi 2/3 całości zęba i pozwala na jego stabilne położenie.
  • Brzeg dziąsła - jest to miejsce styku zęba i dziąsła. O tę okolicę należy dbać równie bardzo jak o cały układ zębów. I nie ma tutaj znaczenia numeracja zębów. Dlatego poza szczotkowaniem warto zdecydować się na nitkowanie, które pozwala docierać w każdy zakamarek. Dzięki temu ograniczamy wystąpienie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Przez to może dojść do choroby dziąsła czy stanu zapalnego
  • Korona - jest to zewnętrzna, widoczna część zęba. To właśnie korona wpływa na to, jaką funkcję będzie spełniał ząb. Przednie są ostre, przeznaczone do tego, by przecinać, odrywać kawałki jedzenia. Tylne mają płaskie korony i służą rozdrabnianiu pokarmu.

Układ zębów - jakie są rodzaje zębów?

Układ zębów ma to do siebie, że każdy ząb w nim spełnia określoną funkcję. Poniżej prezentujemy, jak konkretnie się przedstawia:

  • Siekacze - są to najbardziej widoczne zęby. Mają ostre zakończenie, przypominają trochę dłuto. I właśnie dzięki takiej budowie mogą pomagać podczas przegryzania pokarmu.
  • Kły - ich kształt jest bardziej stożkowaty. Podobnie jak kły u zwierząt służą temu, by przytrzymać i oderwać kawałki pokarmu.
  • Zęby przedtrzonowe - są to pierwsze zęby o płaskiej koronie. Posiadają jednak dwa guzki. W przeciwieństwie do kłów i siekaczy nie tylko pomagają w rozrywaniu jedzenia, ale także w jego rozgniataniu i rozcieraniu.
  • Zęby trzonowe - w ich przypadku na powierzchni są widoczne guzki. Dzięki temu możliwe jest rozdrabnianie pokarmu.

Po więcej wiedzy na temat zębów i stomatologii zajrzyj na: https://dentinfo.pl/

W ich przypadku numeracja zębów nie ma jeszcze aż tak wielkiego znaczenia. Choć trzeba przyznać, że konkretne liczby są przypisane do konkretnych rodzajów zębów.

Na czym polega numeracja zębów?

Żyjemy w świecie liczb. Wszystko podlega pewnym normom. Dlatego też jest numeracja zębów. Jednak dla niektórych może wydawać się skomplikowane zrozumienie tego, który ząb to 23, a który to 56. Dlatego poniżej zaprezentujemy, jak wygląda układ zębów i jak można zrozumieć ten zapis.

Zapis ten jest związany z uniwersalną klasyfikacją, z której korzysta wielu stomatologów. Dzieli się wtedy jamę na cztery ćwiartki, które numeru się następująco:

  • Zęby stałe
    • 1 - prawa górna ćwiartka
    • 2 - lewa górna ćwiartka
    • 3 - lewa dolna ćwiartka
    • 4 - prawa dolna ćwiartka
  • Zęby mleczne
    • 5 - prawa górna ćwiartka
    • 6 - lewa górna ćwiartka
    • 7 - lewa dolna ćwiartka
    • 8 - prawa dolna ćwiartka

Podczas numeracji zębów zaczyna się od określenia ćwiartki, a potem dodaje się numer zęba.

Przykładowo: 16 to ząb stały, pierwszy trzonowiec górny prawy

Ta numeracja zębów jest uniwersalna i korzysta się z niej na całym świecie. Dzięki temu klasyfikacja jest o wiele prostsza. Choć w USA nieco się to różni m.in. tym, że zęby mleczne oznacza się literami alfabetu (A-T)

Red.
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Jaki jest układ zębów w jamie ustnej?, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 1979
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
31 października 2024 Obsza
Bliżej na Podkarpacie. Nowa droga w budowie
W gminie Obsza rozpoczęła się długo oczekiwana budowa drogi na Podkarpacie. Prace powinny się zakończyć najpóźniej za 15 miesięcy, a większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
we wtorek, godzina 07:07 Biłgoraj
41 strażaków walczyło z pożarem domu w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 09:46 Potok Górny
13 chętnych na przebudowę ważnej trasy
w środę, godzina 12:19 Żurawie
Tragiczny finał poszukiwań
27 października policja otrzymała zgłoszenie o zaginięciu mieszkanki gminy Turobin. Niestety poszukiwania zakończyły się tragicznie. W środowe przedpołudnie policjanci odnaleźli ciało kobiety.
27 października 2024 Rezerwat Szum
Zakaz wstępu do lasu na Roztoczu
w piątek, godzina 19:59 Biłgoraj
Ruszyła zbiórka na odbudowę domu po pożarze
1 listopada 2024 Biłgoraj
Wspominamy zasłużonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy myślami do mieszkańców powiatu, którzy wnieśli istotny wkład w życie naszej Małej Ojczyzny. To oni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju Biłgorajszczyzny i zapisali się w pamięci mieszkańców.
w piątek, godzina 12:45 Biłgoraj
Stypendyści z RCEZ [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w piątek, godzina 16:16 Tarnogród
Młoda działaczka z powiatu wystąpi na antenie TVN
1 listopada 2024 Goraj
Trwa kwesta parafialna w Goraju
Na cmentarzu parafialnym w Goraju rozpoczęła się IX kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze ze stowarzyszeń, kół gospodyń i straży pożarnych kwestują, by zebrać środki na renowację historycznych nagrobków, stanowiących cenne dziedzictwo lokalnej społeczności.
w czwartek, godzina 12:04 Biłgoraj
Wolne stanowisko dyrektorskie
we wtorek, godzina 16:12 Biłgoraj
Kradzież tożsamości w powiecie
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball