Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny test z wiedzy w życiu uczniów. Wcześniej poznali jedynie czym są sprawdziany i kartkówki. Na zakończenie szkoły podstawowej muszą wykazać się szerszą wiedzą, zdobytą w trakcie kilku lat edukacji.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty to warunek konieczny ukończenia szkoły podstawowej. Nie ma jednak progu zdawalności.
Egzamin podzielony jest na trzy części. We wtorek 24 maja uczniowie piszą testy z języka polskiego (ta część trwa 120 minut), jutro zmierzą się z zadaniami z matematyki (będą mieć na to 100 minut), a w środę z języka obcego nowożytnego (na wypełnienie będzie 90 minut).
Pytania przygotowane są przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. - Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I-VIII. W 2022 r. - podobnie jak w zeszłym roku - egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych. Po raz pierwszy egzamin został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019 - wyjaśnia CKE.
- Drodzy ósmoklasiści, przed wami wyjątkowy czas. Kończycie edukację w szkole podstawowej i przystępujecie do egzaminu. My, grono pedagogiczne oraz uczniowie czwóreczki życzymy Wam, abyście zrealizowani wszystkie swoje marzenia i cele, i aby to co trudne przychodziło wam z łatwością. Niech będzie spokojnie i na maksymalną ilość punktów! - napisało grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 4 w Biłgoraju.