Magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością i idą w parzę z instalacjami fotowoltaicznymi, Konieczność sprzedaży nadwyżek energii obniża znacząco opłacalność inwestycji. Dlatego coraz więcej użytkowników fotowoltaiki zaopatruje się w magazyny energii.
Magazyny Energii - czym są?
Jak sama nazwa świadczy Magazyn Energii służy do zgromadzenia nadmiaru energii i jej magazynowania. Prąd, w który ten sposób został zmagazynowany można wykorzystać kiedy nastąpi jakaś nieoczekiwana awaria prądu, czy jeśli mamy przerwę w dostawię energii. Również w czasie kiedy energia jest droższa, zamiast brać ją bezpośrednio z sieci po niekorzystnej dla nas cenie możemy wykorzystać energię zgromadzoną w magazynie energii i posłużyć ją jako źródło zasilania.
Działanie magazynu energii?
Magazyn Energii zamienia zebraną energię elektryczną w energię elektromechaniczną i w takiej właśnie postaci zostaje ona zgromadzona w akumulatorach czy bateriach. Gdy chcemy wykorzystać tak zgromadzoną energię następuje ten sam proces tylko w drugą stronę.
Korzyści i zalety z posiadania magazynów energii?
Magazyn Energii dostarcza wiele zalet dla potencjalnego prosumenta czy to do domu czy firmy
- ryzyko związane z wysokim napięciem w sieci czy możliwość wyłączenia się instalacji spada do minimum
- dzięki magazynom energii stajesz się niezależny energetyczni
- w razie braków w dostawach prądu jesteś zabezpieczony
- nagromadzoną energię możesz użyć np. w nocy kiedy energia nie jest produkowana i jest po niekorzystnej cenie w elektrowni
- Magazyn Energi do domu
Przy wyborze magazynu energii do domu jednorodzinnego należy zorientować się ile tak naprawdę energii zużywamy w skali roku/miesiąca. Zakłada się, że dla standardowej rodziny najlepszym rozwiązaniem będzie magazyn energii o pojemności 10 kWh, nie będzie to ani za dużo, ani za mało, w końcu zawsze możemy zgromadzony nadmiar energii w wybranym przez nas czasie.
Magazyn Energii do gospodarstwa rolnego
Przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego niezwykle istotną kwestią jest nieprzerwana praca maszyn i systemów, magazyn energii jest w stanie uchronić rolnika przed uciążeniami w związku w przerwach w dostawach prądu. W ten sposób jesteśmy w stanie zachować ciągłość pracy, a także zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom.
Magazyn Energii do firmy
Nawet najmniejsze firmy mają ogromne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Czy jest to handel, usługi, produkcja wszędzie są potrzebne jej duże ilości, magazyny energii to na pewno sensowne rozwiązanie patrząc na rozwój obecnej gospodarki i sytuacji, że spora część przedsiębiorców w ostatnim czasie zdecydowała się na fotowoltaikę - magazyn energii to idealne dopełnienie. Jesteśmy w ten sposób w stanie uchronić się przed przerwami w dostawach prądu, co bezpośrednio wpłynie na oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ codzienna praca nie będzie zakłócana.
Czy fotowoltaika + magazyn energii to idealne zestawienie?
Jest prawdą, że Fotowoltaika idzie w parze z magazynami energii. Zamiast standardowo oddawać nadwyżkę w postaci wyprodukowanej przez nas energii dzięki fotowoltaice do sieci po niekorzystnej dla nas siedzi, możemy ją gromadzić w magazynach energii i wykorzystać w pasującym dla nas czasie np. w przerwach w dostawie prądu czy w nocy kiedy panele nie produkują dla nas energii.
Jaki jest koszt magazynu energii?
Przeciętny magazyn energii to koszt w okolicach 30 tys. zł. Jednak jego cena zależy od wybranego przez nas wariantu, najczęściej jest to 5-10 kWh. Cena może odstraszać potencjalnego klienta, jednak liczne programy i dofinansowania sprawiają, że Magazyn Energii staje się już w miarę przystępnym rozwiązaniem.
- IV edycja popularnego programu Mój Prąd 4.0 do której nabory właśnie ruszyły
- program Agroenergia
- Ulga inwestycyjna dla rolników, wynosząca 25 proc. kosztów
- II transza środków z Funduszu Modernizacyjnego
Ile czasu przeciętnie działa taki magazyn energii?
W skrócie przeciętne działanie magazynu energii szacuje się na około 10-16lat ciągłego użytkowania. Po tym czasie dalej nadaje się do użytkowania, ale wydajność baterii i gromadzenia energii znacznie spada. Najczęściej w magazynach energii jesteśmy w stanie spotkać baterie litowo-jonowe - cechują się one dużą liczbą cykli ładowania co przekłada się na bardzo małą awaryjność i wiele lat spokojnej pracy. W przybliżeniu jest to około 6000 ładowań i rozładowań. Niby 10-16 lat to nie jest taki duży okres, patrząc na sumę, którą musimy na taki magazyn energii przeznaczyć, jednak musimy sobie przeanalizować, że z czasem nasza inwestycja się zwróci.
W skrócie - warto inwestować w magazyn energii czy może jednak za wcześnie?
Magazyny energii to na pewno dalej świeży temat i dopiero zaczęliśmy się nim interesować. Aktualnie posiadamy wiele możliwości dofinansowania i za sprawą programów produkt staje się coraz bardziej przystępny dla przeciętnego konsumenta. Problem sprzedawania po niekorzystnej cenie zgromadzonej energii został całkowicie rozwiązany i przy obecnej sytuacji na świecie, niezależność energetyczna to na pewno krok w dobrą stronę. Podsumowując magazyny energii przechodzą wielkie boom i jest wokół nich dużo szumu - pytanie czy warto? Na pewno jest to temat warty przemyślenia jeśli mamy już zainstalowane panele fotowoltaiczne, magazyn energii będzie idealnym dopełnieniem.