Pandemia COVID-19 zmieniła styl życia wielu osób na całym świecie. Przez pewien czas, życie głównie toczyło się w internecie. Świat realny miał znaczne odwzorowanie we świecie wirtualnym. Zakupy online stały się bardzo popularne, a praca zdalna była wykonywana przez wielu pracowników, lecz także usługi medyczne przeniosły się do sieci.
Czym jest recepta online?
Recepta online jest to e-recepta uzyskana w ramach telekonsultacji lekarskiej w przychodni online. Dokument recepty niczym się nie różni od standardowego druku, który można uzyskać podczas stacjonarnej wizyty. Popularność usług związanych z receptami online wzrosła na początku trwania pandemii, lecz pierwsze placówki istniały w Polsce już od wielu lat.
Usługi zdalnych konsultacji lekarskich nadal wzbudzają kontrowersje, lecz dla wielu grup pacjentów są bardzo przydatną formą kontaktu z lekarzem, ponieważ koszt wizyty jest mniejszy niż wizyta u specjalisty, a także można uzyskać e-receptę nawet w kilkanaście minut.
Recepta online w kilku prostych krokach
Uzyskanie e-recepty online jest bardzo prostą procedurą. Należy wybrać odpowiednią placówkę medyczną, a następnie zapoznać się z regulaminem świadczenia usług, który powinien rozwiać wiele wątpliwości związanych z przebiegiem konsultacji.
Celem otrzymania recepty przez internet wystarczy wypełnić odpowiedni formularz medyczny, podać niezbędne dane, które umożliwią wystawienia recepty, a także opłacić usługę. W zależności od placówki medycznej, może być do wyboru kilka różnych form kontaktu z lekarzem, a także różny czas oczekiwania na e-wizytę. Istotne jest to, aby dokładnie zapoznać się z wszystkimi informacjami na stronie internetowej.
W placówce MEDSPAN https://medspan.pl/dolegliwosci/ można uzyskać e-receptę na wiele leków, które są w ramach kontynuacji leczenia.
Recepta online, czy recepta w ramach NFZ?
Pacjent jest osobą decyzyjną w kwestii wyboru placówki medycznej. Jeżeli posiada powszechne ubezpieczenie zdrowotne, to może skorzystać z wizyty w ramach NFZ. Może także wybrać inną placówkę medyczną (komercyjną), lecz zazwyczaj w takiej placówce e-recepta jest wystawiona bez refundacji, czyli pacjent musi pokryć cały koszt leku.
Wizyta w ramach NFZ nie gwarantuje otrzymania e-recepty refundowanej, ponieważ proces refundacji jest skomplikowany i pacjent nie zawsze może się zakwalifikować do otrzymania leku refundowanego.
E-recepta nie zawiera oznaczenia trybu wizyty. Jest to standardowy druk, który jest generowany przez system e-recept, który jest podłączony do państwowych placówek oraz prywatnych.
Recepta nawet w kilka minut
Zaletą recept przez internet jest zazwyczaj szybki czas realizacji konsultacji. Należy pamiętać o tym, że w Polsce jest zakaz sprzedaży recept, więc mimo sloganów które się pojawiają, każdy formularz medycznych jest konsultowany przez lekarza z uprawieniami do wystawiania recept. Może się tak zdarzyć, że lekarz odmówi wystawienia recepty, ponieważ pacjent będzie wymagać konsultacji stacjonarnej lub będzie brak wskazań medycznych do wystawienia dokumentu na wnioskowane leki.
Usługi telemedyczne nie mogą zastąpić konsultacji stacjonarnych, ponieważ proces diagnostyczny jest mocno utrudniony, dlatego w większości z usług online korzystają pacjenci, którzy zmagają się z przewlekłymi chorobami celem uzyskania recepty.
Jest to popularne rozwiązanie, które umożliwia otrzymanie recepty online na tabletki antykoncepcyjne, tabletki dzień po, czy w ramach leczenia alergii, chorób skórnych, a także nadciśnienia tętniczego krwi. Zazwyczaj terapia trwa przez wiele miesięcy, więc skorzystanie z przychodni online może zaoszczędzić czas.
Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu
W kontekście niedawnych informacji o tym, że ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie, pojawiło się mnóstwo wątpliwości związanych z e-ZLA. Na początku pandemii lekarze otrzymali uprawienia umożliwiające wystawienie l4 online. Miało to na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji.
Lekarze nadal mogą wystawiać zwolnienia lekarskie w ramach teleporad, a ZUS ma prawo kontrolować takie zwolnienia. ZUS może skontrolować prawidłowość wystawienia oraz zasadność każdego zwolnienia - bez względu na to czy jest to wystawione w ramach konsultacji online, czy stacjonarnie. ZUS od wielu lat kontroluje zwolnienia i jest to proces powszechnie znany, który ma na celu zmniejszenie liczby zwolnień, które zostały wystawione niesłusznie (np. pacjent przebywa za granicą na urlopie).
L4 przez internet od Medspan jest usługą w której można telefonicznie porozmawiać z lekarzem specjalistą i jeżeli zajdzie konieczność, to również można otrzymać e-ZLA.
Telemedycyna w Polsce rozwija się, a obecne rozwiązania to dopiero początek udogodnień medycznych, które mają na celu poprawę dostępności do lekarzy oraz lepszą kontrole procesu terapeutycznego. Ponadto są wprowadzane na rynek nowe urządzenia, które poprawiają komfort życia pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi.