Obecnych przedstawicieli świata kultury, władz samorządowych oraz licznie zgromadzoną publiczność powitał Burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż, który dokonał uroczystego otwarcia imprezy. Słowo wstępne wygłosił Andrzej Miskur Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Stanisław Schodziński, wicestarosta biłgorajski, jednocześnie składając na ręce Renaty Ćwik, Dyrektora TOK listy gratulacyjne z okazji jubileuszu imprezy. Imprezę prowadził, jak zawsze sprawnie i z dużą dozą humoru, Jan Zdziarski.
Wszystkim spektaklom z uwagą przysłuchiwali się członkowie Rady Artystycznej z jej długoletnim przewodniczącym prof. Lechem Śliwonikiem na czele. Asystowali mu dr Edward Wojtaszek, Marian Glinkowski oraz nowa twarz komisji, dr Katarzyna Smyk. Rada Artystyczna szczegółowo omawiała widowiska, wskazywała nowe, ciekawe rozwiązania. W spotkaniach metodycznych - stanowiących istotny element, równorzędny wobec spektakli, komisja podkreśliła też wartość poznawczą widowisk obrzędowych. W imprezie udział wzięło dziewiętnaście zespołów z województwa lubelskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
- Wśród dziewiętnastu spektakli dało się zauważyć kilka zespołów, w których występowały dzieci i młodzież, to najbardziej cieszy organizatorów - mówi Renata Ćwik, dyrektor TOK. Aktualnie zespoły przygotowują się na finał wszystkich przeglądów regionalnych w pozostałych województwach. Po zakończeniu ostatniego z nich, komisja wybierze te najlepsze, które spotkają się na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej już w październiku, oczywiście w Tarnogrodzie. - Minął trzydziesty piąty - jubileuszowy rok sejmikowania w Tarnogrodzie. Za niezawodną przyjaźń dla wiejskiego teatru, za wierne towarzyszenie jego działaniom, dziękuję serdecznie patronom Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałkowi Województwa Lubelskiego, Staroście Powiatu Biłgorajskiego oraz sponsorom Aptece Prywatnej Piotra Księżackiego, Browarowi Van Pur, Masarni Józefa Nieściora w Księżpolu. Podziękowania składam również wolontariuszkom ze Stowarzyszenia Pomocna Dłoń oraz strażakom z OSP w Tarnogrodzie - mówi Renata Ćwik.
Sejmikowi towarzyszyły wystawy: fotograficzna Ludzie Sejmiku, Gorsety tarnogrodzkie z końca XVIII wieku oraz dwie wystawy Bożeny Wojtaszek "Sejmikowe twarze i dłonie" oraz
" A w Nepalu inaczej…"