- Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie, wielki honor, wspaniała rzecz. Nie ukrywam też, że to motywacja do dalszego działania, do pokazywania piękna polskiego oręża, gloryfikowania wielkich postaci z naszej historii a także do spotkań z młodzieżą szkolną - podkreśla Janusz Jarosławski.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznawany jest osobom, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Polski, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki i rozsławiania dobrego imienia Polski poprzez kulturę i sztukę. Medal jest okrągły, srebrzony i oksydowany o średnicy 35 mm, o powierzchni sugerującej falującą flagę, z umieszczonym pośrodku wizerunkiem stylizowanego ukoronowanego orła wznoszącego skrzydła, wspartego na sfalowanej w płaszczyźnie wstędze z majuskułowym wklęsłym napisem "POLONIA REDIVIVA" ("Polska Odrodzona"). Na odwrotnej, gładkiej stronie umieszczone są wypukłe inicjały Rzeczypospolitej Polskiej "RP" nad datami "1918" i "2018", ujęte stylizowanymi liśćmi wawrzynu i dębiny z owocami, z przewiązką krzyżową u dołu. Medal zawieszony jest na niebieskiej wstążce.
Janusz Jarosławski - publicysta, działacz społeczny, ekspert historyczny i pisarz. Autor 30 książek m.in. 1200-stronicowej trylogii "Oręż Niepodległej" poświęconej broni siecznej Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej. Pomysłodawca ważnych dla popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego projektów: "Oręż Bohaterów Niepodległej" i "Szable Niepodległości". Cyklu wykładów i wystaw realizowanych w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Laureat licznych nagród literackich i wyróżnień międzynarodowych, odznaczony m.in. Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Tytułem Ambasadora Kultury Polskiej.