Mieszkaniec Józefowa prowadził poszukiwania na terenie lasów Nadleśnictwa Józefów. Oczywiście, posiadał zgodę na te poszukiwania uzyskaną od Nadleśnictwa i stosowne pozwolenie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Po zakończeniu poszukiwań przekazał do zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie sprawozdanie z poszukiwań oraz odkryte przez siebie zabytki archeologiczne, wśró których znalazły się: żelazny grot włóczni zachowany w całości, który wstępnie datowany jest na okres wczesnego średniowiecza, żelazna ostroga, również zachowana w całości, która pochodzi prawdopodobnie z przełomu wczesnego średniowiecza i średniowiecza oraz bełt do pocisku kuszy wykonany z żelaza, także zachowany w całości, datowany na okres średniowiecza.
Zabytki zostaną formalnie przekazane do właściwych jednostek muzealnych.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie celowo nie podaje dokładnej lokalizacji miejsca odkrycia tych zabytków, ze względu na zagrożenie zniszczeniem tych obszarów przez nielegalne i rabunkowe działania przestępcze.
- Miejsca omawianych znalezisk zostaną sprawdzone niebawem przez archeologów z urzędu konserwatorskiego i muzeów w regionie, pod kątem lokalizacji i ewidencji nowych stanowisk archeologicznych - informuje WUOZ.