Wczoraj około godziny 17:00 policjanci biłgorajskiej komendy zostali poinformowani o trzech próbach oszustwa na wnuczka i dwóch próbach wyłudzenia na policjanta.
Do 67-letniej kobiety zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę i poinformowała, że miała wypadek, w wyniku którego potrącona ciężarna kobieta straciła dziecko. Jak twierdziła potrzebowała 60 000 złotych dla policjantki, która miała jej pomóc. Kiedy 67-latka powiedziała, że nie ma pieniędzy dzwoniąca się rozłączyła.
Z kolei na telefon stacjonarny 78-latka zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta, który powiedział mu, że jego pieniądze są zagrożone i jest obserwowany. Na szczęście senior zorientował się, że ma do czynienia z oszustem i zakończył rozmowę informując oszusta, że uda się na komendę.
Do trzeciej próby wyłudzenia pieniędzy doszło kiedy do 74-letniej seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Podał fałszywe nazwisko i numer służbowy. Powiedział kobiecie, że grupa przestępcza ma sfałszowane dowody osobiste należące do niej i jej męża, a w związku z tym posiadane przez nich pieniądze są zagrożone. Przestraszona kobieta początkowo wykonywała polecenia mężczyzny, który polecił jej spakować gotówkę do reklamówki. Podczas tej czynności postanowiła jednak zadzwonić do biłgorajskiej komendy gdzie dowiedziała się, że jest to oszustwo.
Na szczęście w żadnym z tych przypadków nie doszło do przekazania pieniędzy.
Pamiętajmy, że oszuści wykorzystają każdą okazję, aby wyłudzić od nas oszczędności. Sprawcy wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w uniknięciu odpowiedzialności, schwytaniu przestępców lub są zagrożone. Zdarza się, że przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.
Jeśli osoba, podająca się za krewnego w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze sprawdźmy czy jest to prawdziwy krewny. Natychmiast przerwijmy rozmowę i skontaktujmy się z właściwym członkiem rodziny. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom nieznajomym. O próbie wyłudzenia poinformujmy policjantów.
Pamiętajmy, że policjanci nigdy telefonicznie nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, operacjach, czy działaniach i nigdy nie proszą o przekazanie informacji o miejscu gromadzenia pieniędzy, ilości kont, czy wysokości zgromadzonych środków. Nigdy nie proszą o przekazanie, przelanie, czy wypłacenie pieniędzy lub przekazanie gotówki nieznanej osobie. Każda osoba, która podając się za policjanta prosi o tego typu rzeczy jest oszustem!
Powyższe sytuacje lub podobne do przytoczonych mogą przydarzyć się każdemu. Również naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa szczególnie osób starszych, samotnych czy prowadzących działalność. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z innymi, ostrzeżmy ich nim będzie za późno.