Odkąd w ubiegłym wieku wynaleziono laser, nieustannie rozwijane są sposoby wykorzystywania tej technologii rozmaitych sektorach światowej gospodarki. Obecnie także w Polsce powszechnie wykorzystuje się laser do obróbki najróżniejszego typu materiałów. Z pomocą wiązki lasera skutecznie można pracować z takimi surowcami jak: drewno, szkło, tworzywa sztuczne, tekstylia, materiały budowlane, a także przeróżne, nawet najbardziej twarde metale. W wielu firmach produkcyjnych z powodzeniem przeprowadza się obróbkę stali nierdzewnej lub nawet tytanu.
Cięcie laserem - korzyści
W masowej produkcji ogromne znaczenie ma szybkość obróbki materiałów, oraz dokładność wymiarów powstających detali. Pod tym względem cięcie laserem znakomicie zdaje egzamin. Podczas cięcia z wykorzystaniem wiązki lasera generowane są bardzo niewielkie straty surowca niż to się dzieje w analogicznych procesach z wykorzystaniem obróbki mechanicznej. Jednocześnie cięcie laserem jest niezwykle szybkie i precyzyjne, dzięki temu możliwe jest szybkie tworzenie masowych ilości detali charakteryzujących się niemalże doskonałą powtarzalnością. Dokładność wymiarów wykonywanych elementów ma ogromne znaczenie między innymi w tak powszechnej obecnie technologii miniaturyzacji. Specjaliści na co dzień zajmujący się obsługą tego typu projektów zwracają uwagę także na istotny fakt, że podczas cięcia laserem krawędź obrabianego surowca ulega delikatnemu nadtopieniu, dzięki czemu nie wymaga ona dodatkowego szlifowania. To także duża zaleta w porównaniu z obróbką mechaniczną, w cięciu laserem zazwyczaj zostaje wyeliminowany jeden etap obróbki polegający na szlifowaniu krawędzi.
W firmach specjalizującej się w produkcji stosuje się najróżniejsze maszyny realizujące rozmaite funkcje, między innymi cięcie, wiercenie, szlifowanie, gięcie, grawerowanie, itp. Rzecz jasna obróbka laserowa nie jest obecnie stosowana we wszystkich rodzajach obróbki, maszyny wykorzystujące tę technologię stanowią najczęściej jeden z elementów parku maszynowego. Co ciekawe różnego typu wycinarki laserowe są produkowane także przez polskie firmy, należą do nich między innymi: Fiber, Otinus oraz Kimla. W firmie produkcyjnej Kelmet.pl maszyny do laserowej obróbki wykorzystuje się między innymi w wytwarzaniu kajdanek policyjnych, które są znanym i cenionym na całym świecie produktem. Kajdanki policyjne marki Kelmet są powszechnie stosowane w polskich komendach policji, żandarmerii wojskowej, a także w straży granicznej.
Technologia wycinania laserem jest obecnie z powodzeniem wykorzystywana także w niedrogich maszynach domowego użytku, należą do nich najróżniejsze wycinarki oraz urządzenia grawerujące.