- Na przyszłoroczne inwestycje zaplanowaliśmy prawie 8 milionów 400 tysięcy złotych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż zakładał plan finansowy na kończący się rok. Nowy budżet jest pomniejszony m.in. o ¼ z powodu przejęcia przez ZUS obsługi świadczeń z programu "500+", niższych wpływów z podatku PIT i ulg inwestycyjnych w podatku rolnym, przysługujących za modernizację gospodarstw, a konkretnie montaż ogniw fotowoltaicznych. Oznacza to, że wskaźniki brane pod uwagę na przykład przy szacowaniu naszej zdolności kredytowej będą gorsze, dlatego realizacja planowanych inwestycji będzie poważnym, ale wykonalnym zadaniem - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Obsza Andrzej Placek.
Na trzy ważne inwestycje samorząd pozyskał pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład". Chodzi m.in. o rozłożoną na dwa lata przebudowę stacji uzdatniania wody Babice - Dorbozy, na którą radni zapisali w przyszłorocznym budżecie 2,5 miliona złotych. Podobna kwota jest przewidziana na to zadanie na 2023 rok.
Pieniądze z "Polskiego Ładu" zostaną również wykorzystane na budowę chodnika przy drodze gminnej w Woli Obszańskiej. Szacunkowa wartość tej inwestycji to 2 miliony 100 tysięcy złotych.
W obydwu przypadkach środki z "Polskiego Ładu" powinny wystarczyć na pokrycie 95 procent kosztów.
Kolejne 800 tysięcy złotych z tego samego źródła, rada gminy zabezpieczyła na modernizację oświetlenia drogowego.
Poza tym w 2022 roku samorząd zaplanował prawie 3 miliony złotych na dokończenie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Niecałe 2 miliony na ten cel stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
Poważnym wydatkiem w przyszłorocznym budżecie są pieniądze na oświatę, która pochłonie prawie 8 milionów 300 tysięcy złotych. Do subwencji oświatowej gmina będzie musiała dołożyć około połowy kwoty.
Ogółem dochody gminy Obsza na 2022 rok zostały zaplanowane na poziomie prawie 24 milionów 180 tysięcy złotych, a wydatki - około 26 milionów 700 tysięcy złotych.