Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.09.27 18:31 | aktualizacja: 2021.09.28 13:35

Jak wygląda praca adwokata?

Mówiąc o pracy adwokata, często wyobrażamy sobie długie godziny spędzane na wypełnianiu dokumentów i uczestniczeniu w rozprawach w sądzie. Jednak praca we własnej kancelarii adwokackiej wiąże się z wieloma pobocznymi, często niezauważalnymi czynnościami. Warto zaznaczyć, że tylko nieliczne osoby, niemające nic wspólnego z prawem, zdają sobie sprawę, jak naprawdę wygląda praca adwokata. Kim jest adwokat, na czym polegają jego obowiązki i jak zostać adwokatem po ukończeniu studiów prawniczych?
Jak wygląda praca adwokata?
Jak wygląda praca adwokata?

Kim jest adwokat i czym się różni od prawnika?

Każda osoba, która pomyślnie ukończy studia prawnicze, automatycznie staje się prawnikiem. Jednak, aby zostać adwokatem, każdy prawnik po studiach musi jeszcze odbyć aplikację adwokacką, która trwa 3 lata. Ukończenie aplikacji zależy od zdania czterodniowego egzaminu organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy powiedzieć, że każdy adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest adwokatem. I ma to znaczenie. Dlaczego? Oto kilka podstawowych różnic pomiędzy prawnikiem a adwokatem:

  • Aplikacja adwokacka to okres, w którego czasie świeżo upieczony prawnik, pod okiem doświadczonego adwokata, uczy się zasad prawidłowego prowadzenia sprawy w sądzie, występowania przed sądem i rozwiązywania problemów prawnych. Prawnik bez aplikacji adwokackiej nie nabywa tej ważnej dla dobra klienta wiedzy.
  • Ważną cechą adwokata jest to, że musi on przestrzegać kodeksu etyki adwokackiej, który zobowiązuje go do przechowania w tajemnicy wszystkich informacji, otrzymanych od klienta. Naruszona etyka adwokacka skutkuje odpowiadaniem dyscyplinarnym przed uprawnioną do tego komisją. Etyka adwokacka nie obowiązuje zwykłego prawnika, przez co klient nie może być pewny utrzymania w tajemnicy powierzonych informacji.
  • Każdy adwokat, jeśli chce pracować w zawodzie, musi wykupić ubezpieczenie OC, które chroni klienta, gdy nie doświadczy on należytej dbałości o interesy. Takie ubezpieczenie uprawnia klientów do dochodzenia roszczeń zarówno od adwokata, jak i od ubezpieczyciela. Prawnicy nie mają takiego obowiązku, przez co klient może nie mieć możliwości dochodzenia swoich praw w przypadku ich naruszenia.
  • Adwokat może reprezentować klientów zarówno przed sądami, jak i urzędami i organami władzy publicznej. W przeciwieństwie osoba o tytule prawnika może reprezentować inne osoby tylko w ściśle określonych sytuacjach.

Adwokat w Lublinie — sprawdź ofertę kancelarii adwokackiej.

Na czym polegają obowiązki adwokata?

Praca adwokata oznacza przede wszystkim gwarancję pomocy innym ludziom. Każdy adwokat udzielający porad prawnych najpierw musi poznać sytuację osób, które potrzebują wsparcia w rozwiązaniu trudnej sprawy. Wielu adwokatów, poza ukończeniem studiów na kierunku prawo, decyduje się na zgłębienie wiedzy w kierunku psychologicznym, aby lepiej poznać i zrozumieć rzeczywistość swoich klientów i ich doświadczenia. Mówiąc wprost, adwokat swoją pracę nad sprawą musi rozpocząć od spotkania z klientem i rozmowy, w której pozna szczegóły problemu.

Jako drugi krok, jeśli klient zechce oddać sprawę w ręce kancelarii, adwokat musi przygotować umowę i pełnomocnictwo, które następnie podpisywane są przez klienta. Bez dopełnienia wszystkich formalności, adwokat nie może udzielić pomocy, a każde wydłużanie czasu wpływa niekorzystnie na przebieg sprawy.

Kolejnym krokiem, jaki musi wykonać adwokat, jest zgłoszenie do sprawy i przedstawienie pełnomocnictwa organom, przed którymi kancelaria będzie reprezentować klienta. Jest to podstawa do rozpoczęcia intensywnej pracy nad zleceniem.

Ostatnim, lecz równie ważnym zadaniem adwokata jest analiza całej sprawy i przedyskutowanie jej od początku do końca z klientem. Podstawą pracy prawników jest ciągły kontakt ze zlecającym i omówienie każdego ruchu adwokata przed organami. Po szczegółowej analizie akt, adwokat i klient wypracowują wspólne stanowisko, które będzie bronione przez pełnomocnika.

Typowy dzień w pracy adwokata

Pomijając rzeczy codzienne, takie jak śniadanie, czy dojazd do kancelarii, dzień w pracy adwokata rozpoczyna się od... pracy przy biurku. Sprawowanie zawodu prawnika, często ujrzeć możemy w filmach lub serialach i zazwyczaj wygląda to tak samo — godziny spędzane w sądzie, wiele odbieranych telefonów i tylko krótkie chwile spędzane w kancelarii. Rzeczywistość jest jednak inna. Praca adwokata to przede wszystkim wiele maili, na które trzeba odpisać i setki stron akt do przeanalizowania.

Znaczną część dnia najczęściej pochłaniają spotkania z klientami lub telefoniczny kontakt z nimi. Każdy adwokat musi opierać swoją pracę na kontakcie z klientem, aby na bieżąco informować go o postępach, czy nowych dowodach w sprawie.

Często, lecz nie codziennie, adwokat pojawia się w siedzibie organów i uczestniczy w rozprawach, podczas których broni stanowiska klienta. Mogą one odbywać się zarówno rano, jak i w godzinach popołudniowych, dlatego praca adwokata nigdy nie ma ustalonego rutynowego harmonogramu dnia.

Choć koniec dnia najbardziej kojarzy nam się z odpoczynkiem i odetchnięciem od pracy, tylko doświadczeni adwokaci potrafią całkowicie przestać myśleć o swoich klientach. Tak naprawdę, adwokat pracuje całą dobę, gdyż niewielu z nich potrafi "wyłączyć myślenie" i nie zastanawiać się nad dobrem sprawy po godzinach.

Droga do kariery adwokata

Każdy student prawa, przy poważnym podejściu do nauki może osiągnąć zawód, którego cechują przede wszystkim wysokie zarobki i różnorodna praca codzienna. Choć przygotowanie do zawodu adwokata to ogrom ciężkiej pracy i wiele wyuczonych na pamięć przepisów, warto poświęcić na naukę prawa tyle czasu, ile będzie to wymagać. W Polsce wciąż brakuje młodych osób, chętnych do wykonywania tego zawodu.

Studia prawnicze i aplikacja adwokacka

Zacznijmy od początku. Aby dostać się na studia na kierunku prawo, przede wszystkim należy przedstawić dobre wyniki z matury. Dodatkowe punkty na większości uczelni zdobywają przedmioty takie jak historia lub WOS. Studia na kierunku prawo trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra prawa.

Po ukończeniu studiów przyszli adwokaci muszą odbyć aplikację adwokacką, a podstawą jej rozpoczęcia jest zdany egzamin państwowy, organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Następnym krokiem jest wpisanie się na listę aplikantów i znalezienie patrona odpowiadającego za cały przebieg aplikacji. Trzyletnia edukacja kończy się egzaminem zawodowym, na który składają się test i cztery zadania z zakresu prawa karnego, gospodarczego, cywilnego oraz administracyjnego. Pozytywnie zaliczony egzamin jest podstawą do rozpoczęcia sprawowania zawodu adwokata.

Podsumowanie

Dobry adwokat powinien być zarówno wyrozumiały, jak i stanowczy w dążeniu do tego, aby klient wyszedł na danej sprawie jak najlepiej. Choć wysokie zarobki mogą być kuszące, praca adwokata jest niezwykle odpowiedzialnym zawodem, który wymaga ciągłego zgłębiania wiedzy, aby być na bieżąco ze zmianami w prawie.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 5247
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
6 stycznia 2025 Biłgoraj
Największy Orszak Trzech Króli w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, w Biłgoraju zorganizowana została kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli od sanktuarium św. Marii Magdaleny do Biłgorajskiego Centrum Kultury.
dzisiaj, 12:27 Powiat
Zenek Martyniuk spędzi dwa dni w powiecie biłgorajskim
w poniedziałek, godzina 16:58 Biłgoraj
Kierujący BMW wjechał w budynek
6 stycznia 2025 Chmielek
Zmarł ks. Marek Tworek - proboszcz parafii Chmielek
W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 stycznia, w gminie Łukowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku.
dzisiaj, 10:52 Powiat
Lodowisko na drogach
w niedzielę, godzina 16:20 Sigła
Zderzenie pojazdów na łuku drogi [AKTUALIZACJA]
31 grudnia 2024 Goraj
Mieszkańcy pożegnali stary rok
31 grudnia na Rynku 600-lecia mieszkańcy Goraja i okolic tradycyjnie pożegnali stary rok i powitali nowy podczas widowiska sylwestrowego zwanego "Diabełkami". Wydarzenie, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Goraju, po raz kolejny zgromadziło tłumy.
dzisiaj, 11:31 Obsza
Małżeński jubileusz
w sobotę, godzina 12:46 Biłgoraj
Zderzenie osobówek w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball