Za pomocą kwasu hialuronowego można skorygować liczne problemy związane z wyglądem i kondycją warg. Każdy pacjent przychodzący do kliniki medycyny estetycznej np. w https://powiekszanieustlodz.pl/ ma inne potrzeby, oczekiwania, prezentuje swoją własną, osobistą historię. Wiele ich trudności można zniwelować poprzez szybki zabieg modelowania i powiększania ust za pomocą wspomnianego kwasu. W ten sposób dana osoba może cieszyć się spektakularnymi efektami, które często utrzymują się nawet rok. Informacje o tym, czym jest i na czym polega modelowanie i powiększanie warg można odnaleźć w niniejszym artykule.
Wypełnienie ust - kiedy warto pomyśleć o zabiegu?
Osoby, które nie są zadowolone z wyglądu swoich warg, odczuwają dyskomfort związany z ich kształtem, kolorytem, wielkością lub ogólną strukturą mają do dyspozycji wykonanie zabiegu opartego na powiększaniu i modelowaniu czerwieni wargowej. Zazwyczaj taka ingerencja wynika z potrzeby skorygowania asymetrii warg lub zmienienia ich objętości, wielkości lub proporcji względem innych elementów twarzy.
Niezadowolenie z wyglądu swoich warg może mieć różne podłoże. Przykładem mogą być tutaj takie czynniki jak: działanie promieni słonecznych, ekspozycja na wiatr, przebyte urazy, czynniki genetyczne. Stosunkowo częstym powodem zgłaszania się na taką ingerencję jest niewystarczające nawilżenie ust, ich pękanie i niejednolity kontur.
Warto dodać, że wypełnianie ust kwasem hialuronowym dedykowane jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom i co ciekawe, stanowią oni dość liczne grono Pacjentów. Warto dodać, że nie trzeba obawiać się przerysowanych, wręcz karykaturalnych zmian w wyglądzie. Dość często podaje się minimalną dawkę produktu, który ma za zadanie nadać naturalny i zdrowy wygląd czerwieni wargowej.
Na czym polega zabieg?
Pod skórę warg podaje się kwas hialuronowy, przy czym jego dawkę lekarz dostosowuje do oczekiwanych rezultatów. Istotną kwestią jest tutaj fakt, iż sam zabieg musi być poprzedzony wywiadem medycznym i kwalifikacją danej osoby do zabiegu. Jest to moment rozpoznania problemów Pacjenta, tego, z czym zmaga się każdego dnia. Zabieg jest niebolesny - przed podaniem preparatu usta znieczulane są specjalnym kremem. Część osób opisuje swoje odczucia jako lekki dyskomfort. Kiedy miejsce jest już znieczulone, lekarz wstrzykuje w wargi kwas, a następnie dłońmi wykonuje delikatny masaż, aby nadać czerwieni wargowej odpowiedni kształt i charakter. Całość procedury, od momentu wejścia do kliniki do jej opuszczenia zajmuje zwykle od 45 minut do godziny. Na finalne efekty zabiegowe należy jednak chwilę poczekać. Początkowo na ustach widoczna jest opuchlizna. Dopiero po kilku dniach, kiedy wargi wygoją się, ukażą się finalne rezultaty.
Przeciwskazania do zabiegu
Mimo, iż zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny, to jednak tak jak w przypadku innych zabiegów, należy wykluczyć istnienie przeciwwskazań zabiegowych. Mała inwazyjność jednak w dalszym ciągu łączy się z pewnym znaczeniem dla organizmu. W tym przypadku jest to przerwanie ciągłości tkanki skórnej, która wykonana niepoprawnie może skutkować zakażeniem drobnoustrojami. Z tego powodu tak istotne jest wykluczenie przeciwwskazań, do których należy:
- Infekcja ust, np. opryszczka, a także wszelkie inne stany zapalne i infekcje,
- Zakażenie dróg moczowych,
- Złe samopoczucie i przeziębienie,
- Dysfunkcje krzepliwości krwi,
- Choroby onkologiczne,
- Ubytki stomatologiczne,
- Ciąża i laktacja.
Podczas pierwszego spotkania z lekarzem, Pacjent otrzymuje kwestionariusz ankiety, gdzie szczegółowo powinien odpowiedzieć na wszelkie pytania, zachowując szczerość. Ankieta dotyczy przebytych chorób, aktualnego procesu leczenia, przyjmowanych na stałe leków, posiadanych innych schorzeń i alergii. Tym samym dotyczy aktualnego stanu zdrowia i samopoczucia Pacjenta. Aby zabieg był w pełni bezpieczny i efektywny, nie należy zatajać żadnej informacji, ponieważ konsekwencje kłamstw mogą być później opłakane w skutkach.
Efekty zabiegu
Efekty zabiegu uzależnione są od takich czynników jak: ilość podanego kwasu hialuronowego, umiejętności lekarza, czynników indywidualnych Pacjenta, oczekiwanych przez niego rezultatów, a także jego potrzeb względem swojego wyglądu. Zwykle otrzymane rezultaty utrzymują się około roku, w literaturze medycznej szacowany czas wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Obrzęk, który występuje po ingerencji kwasem warto schładzać zimnym kompresem, dzięki czemu czas regeneracji znacznie się skróci. Dzięki niewielkiej inwazyjności nie ma potrzeby późniejszego przebywania w szpitalu. Jeszcze tego samego dnia można wrócić do swoich codziennych obowiązków. Warto jednak na czas pierwszej doby od wyjścia z gabinetu zrezygnować z uprawiania sportu, dźwigania ciężkich rzeczy, picia alkoholu, palenia papierosów, a także podróży samolotem. Dla własnego komfortu warto monitorować stan swoich warg przez pierwszy dzień, natomiast po około czternastu dniach odbyć wizytę kontrolną, która oceni proces gojenia się i otrzymane efekty. W razie konieczności można dokonać poprawek.
Powikłania po zabiegu powiększania ust
Jak przy każdym zabiegu, tak i w tym przypadku należy liczyć się z powikłaniami po zabiegu, przy czym warto dodać, że są to raczej rzadkie sytuacje, aczkolwiek możliwe do wystąpienia. Na ich powstanie w największym stopniu wpływają takie czynniki jak: przygotowanie lekarza do zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, jego wiedza, doświadczenie, zastosowane zasady higieny i bezpieczeństwa, a także osobiste czynniki fizyczne organizmu Pacjenta - przykładem może być tutaj alergia i nadwrażliwość na składniki podawanego produktu, o obecności której dana osoba mogła do tej pory nie wiedzieć. Jak widać, w największym stopniu za wszelkie niechciane sytuacje odpowiadają kompetencje zawodowe i osobowe lekarza wykonującego zabieg. Tym samym w trosce o własne dobro należy wybrać takie miejsce, które ma dobre opinie i jest przykładem profesjonalizmu w swojej dziedzinie. Inne warunki, jakie należy tutaj wymienić to cechy preparatu. Jeśli będzie on wadliwy, przeterminowany lub podany w nieodpowiedni sposób mogą pojawić się różne powikłania. Przede wszystkim dobór preparatu powinien uwzględniać efekt oczekiwany przez Pacjenta.
Do najczęstszych ciężkich powikłań po zabiegu powiększania ust należą:
- Ryzyko wystąpienia martwicy skóry, albo podskórnej tkanki - jeżeli przez kolejne kilkanaście godzin od zakończenia zabiegu opuchlizna dalej jest widoczna, a w dodatku narasta zaczerwienienie i ból, należy jak najszybciej skontaktować się z osobą wykonującą zabieg. Może to być oznaka martwicy związanej z nieodpowiednim podaniem kwasu hialuronowego. Konieczne będzie w tym przypadku rozpuszczenie podanego produktu oraz przepisanie leków hamujących dalszy rozwój powikłania. Do takiej sytuacji zwykle dochodzi z błędu lekarskiego.
- Reakcja alergiczna,
- Nierównomierne lub niepoprawne ulokowanie preparatu, tworzącego grudy i nieestetyczny wygląd warg - to także jest objawem niekompetencji.
Z kolei do mniej groźnych i częściej pojawiających się skutków ubocznych zabiegu zalicza się:
- Obrzęk,
- Opuchliznę,
- Krwiaki i siniaki,
- Bóle głowy,
- Rumień.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie procesu regeneracji i gojenia się należy skonsultować się z lekarzem, który oceni zagrożenie dla zdrowia spowodowane pojawiającymi się powikłaniami i w razie potrzeby włączy odpowiednie działania zapobiegające.