Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.09.13 09:25

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - ile kosztuje i czy warto ją zbudować?

Szereg gospodarstw domowych pozostaje odłączonych od miejskiej sieci kanalizacyjnej, co przekłada się na problem wywozu zanieczyszczeń. Jedną z częściej stosowanych instalacji jest szambo, jednak pozostaje ono w konflikcie ze środowiskiem, a jego eksploatacja nie należy do najtańszych. Innym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, gwarantująca bezobsługową pracę zgodną z naturalnym ekosystemem. Dowiedz się jaki jest koszt takiej instalacji i czy warto ją zbudować!
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - ile kosztuje i czy warto ją zbudować?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - ile kosztuje i czy warto ją zbudować?

Rodzaje systemów oczyszczania

Współcześnie wyróżniamy 5 rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, miedzy którymi odnotowywane są poszczególne różnice:

  • Oczyszczalnia drenażowa rozsączająca
  • Oczyszczalnia ze złożem biologicznym
  • Oczyszczalnia z filtrem piaskowo-żwirowym
  • Oczyszczalnia z osadem czynnym
  • Oczyszczalnia roślinna

Jedna z fundamentalnych różnic między rozwiązaniem drenażowym a biologicznym dotyczy miejsca, w którym zachodzi właściwy proces oczyszczania. W przypadku pierwszej z wyżej wspomnianych instalacji, wszelkie zanieczyszczenia transportowane są do tzw. drenażu umieszczonego w ziemi, w którym materia organiczna poddawana jest rozkładowi przez mikroorganizmy tlenowe. Funkcjonowanie oczyszczalni biologicznej opiera się z kolei na przeniesieniu ścieków do komory reaktora, wchodzącego jednocześnie w skład samej konstrukcji. Dodatkową zaletą tego rodzaju instalacji jest pełna kontrola nad zanieczyszczeniami wprowadzanymi do gleby, a także możliwość pobrania próbki do analizy.

Zalety i wady przydomowej oczyszczalni ścieków

Niewątpliwą zaletą przydomowej oczyszczalni ścieków pozostaje higiena w odprowadzaniu zanieczyszczeń. Wywożenie zawartości szamba stanowią szczególnie uciążliwy problem, który należy konsekwentnie rozwiązywać co około 4 tygodnie. Prywatna oczyszczalnia niweluje również problem nieprzyjemnego zapachu w pobliżu zbiornika zanieczyszczeń, a także często spotykanych nieszczelności w jego konstrukcji.

Inną korzyścią wynikającą z omawianej instalacji są koszty eksploatacji. Wprawdzie budowa prywatnej oczyszczalni jest inwestycją znacznie droższą w porównaniu do szamba, jednak dzięki niskiej cenie późniejszego utrzymania warto postawić na to rozwiązanie. Jednorazowe odprowadzanie ścieków to koszt nawet 300 złotych miesięcznie, z kolei biologiczna oczyszczalnia z nawodnieniem generuje opłaty rzędu zaledwie 45 złotych.

W przypadku, w którym wydajność prywatnej oczyszczalni ścieków wynosi maksymalnie 7,5 m3 na dobę, nie jest wymagane pozwolenie na jej budowę (Prawo budowlane, art. 29, ust. 1, pkt 3). Konwencjonalne zgłoszenie w lokalnym starostwie powiatowym jest wystarczające do wzniesienia tego rodzaju konstrukcji, co pozwala na znaczną oszczędność czasu i zbędnej biurokracji.

Przydomowa oczyszczalnia stanowi również rozwiązanie stuprocentowo bezpieczne dla środowiska naturalnego, czego nie można powiedzieć na temat szamba. Instalacja tego typu nie stwarza zagrożenia skażenia wód gruntowych, gruntu i indywidualnych ujęć wody. Decydując się na prywatną oczyszczalnię należy jednak mieć na uwadze zajmowaną przez nią powierzchnię na terenie działki. Prawidłowo wykonana filtracja wymaga szerokiego rozmieszczenia poszczególnych podzespołów, zwiększającego się wraz z rozmiarem danego gospodarstwa.

Całkowity koszt budowy instalacji

Koszt wzniesienia przydomowej instalacji ścieków nie jest jednoznaczny i w dużym stopniu zależy od technologii poszczególnej konstrukcji. W przypadku rozwiązania opartego na drenażu, całkowity koszt prac budowlanych wynosi od 6 do 8.5 tysięcy złotych Rozwiązanie ze złożem biologicznym to wydatek rzędu 12 tysięcy złotych, z kolei oczyszczalnia z filtrem piaskowo-żwirowym przekłada się na koszt od 13 do nawet 20 tysięcy złotych. Cena instalacji roślinnej to natomiast ponad 15 tysięcy złotych.

Warto jednak wspomnieć o tym, iż początkowy zwiększony koszt budowy prywatnej oczyszczalni przekłada się na jej tańszą eksploatację w przyszłości. Inwestycja ta zwraca się już w ciągu 2-3 lat, co należy wziąć pod uwagę wybierając sposób odprowadzania przydomowych zanieczyszczeń.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 2059
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w czwartek, godzina 08:17 Obsza
Bliżej na Podkarpacie. Nowa droga w budowie
W gminie Obsza rozpoczęła się długo oczekiwana budowa drogi na Podkarpacie. Prace powinny się zakończyć najpóźniej za 15 miesięcy, a większość pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
w niedzielę, godzina 13:59 Rezerwat Szum
Zakaz wstępu do lasu na Roztoczu
w środę, godzina 12:50 Biłgoraj
Zderzenie osobówek w Biłgoraju. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 08:51 Biłgoraj
Wspominamy zasłużonych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej
W Dniu Wszystkich Świętych wracamy myślami do mieszkańców powiatu, którzy wnieśli istotny wkład w życie naszej Małej Ojczyzny. To oni swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju Biłgorajszczyzny i zapisali się w pamięci mieszkańców.
w czwartek, godzina 19:29 Biłgoraj
Zderzenie na rondzie
w poniedziałek, godzina 13:59 Biłgoraj
Wypadek z udziałem rowerzysty w centrum Biłgoraja [AKTUALIZACJA]
20 października 2024 Biłgoraj
Wielki finał akcji charytatywnej w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
Już po raz 22. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju zorganizowała wyjątkową akcję charytatywną - Dzień Jesiennego Liścia. To coroczne wydarzenie, które angażuje całą społeczność szkolną oraz mieszkańców Biłgoraja, ma na celu pomoc ciężko chorym dzieciom z naszego regionu. W tym roku akcję odbyła się w niedzielę 20 października na targowisku miejskim "Mój Rynek" w Biłgoraju.
w czwartek, godzina 08:07 Biłgoraj
Nowe kierownictwo Zarządu Dróg Powiatowych
w piątek, godzina 13:16 Biłgoraj
Mieszkańcy tłumnie odwiedzają cmentarze [NOWE ZDJĘCIA]
18 października 2024 Biłgoraj
Nowy dyrektor OSiR
Władze Biłgoraja rozstrzygnęły konkurs na stanowisko dyrektora OSiR. Kto pokieruje placówką?
w czwartek, godzina 10:44 Biłgoraj
Areszt dla 25-latka. Znaleziono nielegalną broń i narkotyki
w piątek, godzina 13:46 Biłgoraj
Biłgorajscy Rycerze Kolumba zbierają na renowację zabytkowych nagrobków
w piątek, godzina 11:33 Goraj
Trwa kwesta parafialna w Goraju
Na cmentarzu parafialnym w Goraju rozpoczęła się IX kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników. Od wczesnych godzin porannych wolontariusze ze stowarzyszeń, kół gospodyń i straży pożarnych kwestują, by zebrać środki na renowację historycznych nagrobków, stanowiących cenne dziedzictwo lokalnej społeczności.
w środę, godzina 16:53 Biłgoraj
Wieloletnia dyrektor ZDP przechodzi na emeryturę
w piątek, godzina 09:19 Biłgoraj
Akcja wciąż trwa
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball