Rodzaje systemów oczyszczania
Współcześnie wyróżniamy 5 rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, miedzy którymi odnotowywane są poszczególne różnice:
- Oczyszczalnia drenażowa rozsączająca
- Oczyszczalnia ze złożem biologicznym
- Oczyszczalnia z filtrem piaskowo-żwirowym
- Oczyszczalnia z osadem czynnym
- Oczyszczalnia roślinna
Jedna z fundamentalnych różnic między rozwiązaniem drenażowym a biologicznym dotyczy miejsca, w którym zachodzi właściwy proces oczyszczania. W przypadku pierwszej z wyżej wspomnianych instalacji, wszelkie zanieczyszczenia transportowane są do tzw. drenażu umieszczonego w ziemi, w którym materia organiczna poddawana jest rozkładowi przez mikroorganizmy tlenowe. Funkcjonowanie oczyszczalni biologicznej opiera się z kolei na przeniesieniu ścieków do komory reaktora, wchodzącego jednocześnie w skład samej konstrukcji. Dodatkową zaletą tego rodzaju instalacji jest pełna kontrola nad zanieczyszczeniami wprowadzanymi do gleby, a także możliwość pobrania próbki do analizy.
Zalety i wady przydomowej oczyszczalni ścieków
Niewątpliwą zaletą przydomowej oczyszczalni ścieków pozostaje higiena w odprowadzaniu zanieczyszczeń. Wywożenie zawartości szamba stanowią szczególnie uciążliwy problem, który należy konsekwentnie rozwiązywać co około 4 tygodnie. Prywatna oczyszczalnia niweluje również problem nieprzyjemnego zapachu w pobliżu zbiornika zanieczyszczeń, a także często spotykanych nieszczelności w jego konstrukcji.
Inną korzyścią wynikającą z omawianej instalacji są koszty eksploatacji. Wprawdzie budowa prywatnej oczyszczalni jest inwestycją znacznie droższą w porównaniu do szamba, jednak dzięki niskiej cenie późniejszego utrzymania warto postawić na to rozwiązanie. Jednorazowe odprowadzanie ścieków to koszt nawet 300 złotych miesięcznie, z kolei biologiczna oczyszczalnia z nawodnieniem generuje opłaty rzędu zaledwie 45 złotych.
W przypadku, w którym wydajność prywatnej oczyszczalni ścieków wynosi maksymalnie 7,5 m3 na dobę, nie jest wymagane pozwolenie na jej budowę (Prawo budowlane, art. 29, ust. 1, pkt 3). Konwencjonalne zgłoszenie w lokalnym starostwie powiatowym jest wystarczające do wzniesienia tego rodzaju konstrukcji, co pozwala na znaczną oszczędność czasu i zbędnej biurokracji.
Przydomowa oczyszczalnia stanowi również rozwiązanie stuprocentowo bezpieczne dla środowiska naturalnego, czego nie można powiedzieć na temat szamba. Instalacja tego typu nie stwarza zagrożenia skażenia wód gruntowych, gruntu i indywidualnych ujęć wody. Decydując się na prywatną oczyszczalnię należy jednak mieć na uwadze zajmowaną przez nią powierzchnię na terenie działki. Prawidłowo wykonana filtracja wymaga szerokiego rozmieszczenia poszczególnych podzespołów, zwiększającego się wraz z rozmiarem danego gospodarstwa.
Całkowity koszt budowy instalacji
Koszt wzniesienia przydomowej instalacji ścieków nie jest jednoznaczny i w dużym stopniu zależy od technologii poszczególnej konstrukcji. W przypadku rozwiązania opartego na drenażu, całkowity koszt prac budowlanych wynosi od 6 do 8.5 tysięcy złotych Rozwiązanie ze złożem biologicznym to wydatek rzędu 12 tysięcy złotych, z kolei oczyszczalnia z filtrem piaskowo-żwirowym przekłada się na koszt od 13 do nawet 20 tysięcy złotych. Cena instalacji roślinnej to natomiast ponad 15 tysięcy złotych.
Warto jednak wspomnieć o tym, iż początkowy zwiększony koszt budowy prywatnej oczyszczalni przekłada się na jej tańszą eksploatację w przyszłości. Inwestycja ta zwraca się już w ciągu 2-3 lat, co należy wziąć pod uwagę wybierając sposób odprowadzania przydomowych zanieczyszczeń.