Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2021.08.28 10:03

Turniej rycerski - żywa historia!

Wszystkich, którzy interesują się historią i fascynują się średniowiecznymi zwyczajami, z pewnością spodoba się tradycja odtwarzania turniejów rycerskich. Co roku, na placu rycerskich turniejów ma miejsce zapierający dech w piersi spektakl, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci. Na czym polegały dawne turnieje rycerskie? Jak wyglądają one dzisiaj?
Turniej rycerski - żywa historia!
Turniej rycerski - żywa historia!

Ważny element naszej kultury!

Warto jednak wiedzieć, na czym w ogóle turnieje rycerskie polegały i dlaczego były tak ważnym elementem średniowiecza i jego kultury. Otóż, turnieje były formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza. Polegały na prowadzeniu walki według ściśle określonych zasad, a rozgrywane były często na dworach królewskich i książęcych. We Włoszech popularne jednak były turnieje w miastach. Istniało kilka rodzajów turniejów rycerskich, ale każdy był równie emocjonujący zarówno dla rycerzy, jak i oglądającej ich publiki.

Zresztą chyba z nas wie jak wygląda pojedynek estor ( tjost ), który to polega na walce dwóch rycerzy na koniach przy użyciu kopii, a gdy te się skruszą - do gry wchodzi broń ręczną.

Z czasem turnieje takie stały się częścią rozrywki, rosła liczba kostiumów i fantastycznych scenografii - czasami rycerze występowali w przebraniach Króla Artura i jego towarzyszy. Na widowni zaczęły pojawiać się również damy. Ostrą broń zastępowały miecze bezpieczne, np. z wielorybiego fiszbinu, dzięki czemu w turniejowych szrankach stawało coraz więcej śmiałków. Innymi słowy - na turniejach rycerskich pojawiało się coraz więcej osób.

Historia na nowo - możesz być jej częścią!

Polska to kraj wspaniałej historii, jak również wielu zabytków jak zamki, które potrafią zabrać nas w czasie, niejako poczuć zamierzchłe czasy, dlatego są tak ciekawe i warto je zobaczyć. Na wielu z takich zamków co roku organizowane są turnieje rycerskie, pokazy szermierki, walki na miecze i kopie a na polach bitew ścierają się różne amie pojawiające się w królestwie polskim. Są to wspaniałe widowiska i konkurencje, w których mogą brać udział również najmłodsi. Każdy może się poczuć jak prawdziwy rycerz! Przy takich pokazach zachowane są wszelkie formy bezpieczeństwa. Turnieje rycerskie w Gniewie przeniosą cię w inny wymiar, kolorowe chorągwie, stare zbroje to wspaniała zabawa dla każdego. Odwiedzając https://www.zamek-gniew.pl/blog/turnieje-i-pokazy-rycerskie-na-zamku-w-gniewie, ty również możesz spisać historię na nowo i poczuć potęgę starych twierdzy rycerskich, siedziby królów, starostów i polskich hetmanów. Średniowieczne obyczaje i duch walki, pojawia się co roku na zamku w Gniewie, ty też możesz być tego częścią, odwiedzając nasz zamek.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 2014
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
6 stycznia 2025 Biłgoraj
Największy Orszak Trzech Króli w powiecie [NOWE ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, w Biłgoraju zorganizowana została kolejna edycja Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy przeszli od sanktuarium św. Marii Magdaleny do Biłgorajskiego Centrum Kultury.
w niedzielę, godzina 16:20 Sigła
Zderzenie pojazdów na łuku drogi
w sobotę, godzina 12:46 Biłgoraj
Zderzenie osobówek w Biłgoraju [AKTUALIZACJA]
6 stycznia 2025 Chmielek
Zmarł ks. Marek Tworek - proboszcz parafii Chmielek
W poniedziałkowe przedpołudnie, 6 stycznia, w gminie Łukowa doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął ks. Marek Tworek, proboszcz parafii w Chmielku.
w niedzielę, godzina 08:50 Powiat
Kilkanaście miejscowości bez prądu
w sobotę, godzina 17:26 Biłgoraj
Tysiące wiernych pożegnało ks. Tworka
31 grudnia 2024 Goraj
Mieszkańcy pożegnali stary rok
31 grudnia na Rynku 600-lecia mieszkańcy Goraja i okolic tradycyjnie pożegnali stary rok i powitali nowy podczas widowiska sylwestrowego zwanego "Diabełkami". Wydarzenie, organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Goraju, po raz kolejny zgromadziło tłumy.
w niedzielę, godzina 14:38 Powiat
Jaka jest sytuacja na drogach wojewódzkich w powiecie?
w czwartek, godzina 14:08 Biłgoraj
Medal dla PKS w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball