Kiedy z nastolatkiem do psychologa?
Okres dojrzewania to częsty okres, w którym pojawiają się problemy u nastolatków i może być to spowodowane wieloma czynnikami - hormonami, stresem, środowiskiem. Rodzic powinien w tym okresie bacznie przyglądać się swoim dzieciom, by odróżnić zmiany hormonalne i normalne wahania nastroju od zaburzeń psychicznych. Wśród najczęstszych oznak można zauważyć:
- zmiany nawyków związanych ze snem (np. bezsenność, niespodziewane drzemki lub chęć ciągłego leżenia w łóżku),
- utratę zainteresowania zwykłymi zajęciami,
- zmiany w wynikach w nauce,
- ekstremalne wahania nastroju,
- pragnienie samotności lub nadmierna tajemniczość,
- niezdolność do skupienia się i trudności z koncentracją,
- zmiany wagi i apetytu.
Jeśli nie wystąpią te konkretne objawy, ale nadal istnieje obawa o zdrowie dziecka, nie powinno się ignorować tematu, ale ustalić czy dziecko potrzebuje pomocy.
Jak rozmawiać z dzieckiem o terapii?
Nastolatkowie niechętnie korzystają ze spotkań, bo często postrzegają to jako karę lub boją się, że będą prześladowane, gdy rówieśnicy się dowiedzą. Jako rodzic lub opiekun, można wpłynąć na postrzeganie psychologa poprzez sposób, w jaki zostanie on przybliżony. Psycholog dla młodzieży to duże wyzwanie, dlatego próbując przedstawić pomysł terapii, należy podkreślić korzyści z korzystania z takiej pomocy. Powinno wypracować się porozumienie na zasadzie pozytywnych doświadczeń oraz zapewnienie, że terapia jest poufna i nikt się o niej nie dowie, jeśli dziecko samo nie zadecyduje o jej ujawnieniu.
Przede wszystkim najważniejszy jest dialog i rozmowa z nastolatkiem o zmianach, które u niego występują. Młodzież często stwierdza, że nic się nie dzieje lub takie uwagi ich irytują, ale możliwe, że podczas tego tematu odczuje wtedy ulgę, dlatego podejmowanie rozmowy ma znaczenie.
Co zrobić, gdy dziecko odmówi pomocy psychologa?
Przekonanie nastolatka, że terapia i psycholog młodzieży może pomóc w rozwiązaniu jego problemów, w niektórych przypadkach będzie wymagać cierpliwości. Jeśli podejrzewa się, że nastoletnie dziecko cierpi na zaburzenia psychiczne lub problemy z zachowaniem, leczenie jest ważne, dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.
Samodzielna porada u terapeuty
Często wyjściem z sytuacji może być samodzielna rozmowa z psychologiem o stanie nastolatka. Rozmowa z terapeutą to przyniesie odpowiedzi na wiele pytań, ale może też zainteresować dziecko - jeśli wie, że opiekun zamierza porozmawiać z psychologiem o nim, być może stwierdzi, że sam chętnie podzieli się swoją wersją historii.
Rozmowa z pedagogiem szkolnym
Nastolatek, który nie spotyka się ze specjalistą poza szkołą, może nie chcieć skorzystać z pomocy z zewnątrz, dlatego sprawdzenie, czy szkoła oferuje jakąkolwiek pomoc dla młodzieży jest kolejną opcją.
Psycholog młodzieży online
Czasem nastolatkowie czują opór przed rozmową z kimś bezpośrednio, boją się otworzyć. Warto rozważyć wtedy spotkanie online, które jest bardziej komfortowe, bo może odbyć się w domowym zaciszu. Serwis Avigon.pl daje nie tylko możliwość skorzystania z usług psychologa dla młodzieży przez Internet, ale też opcję wyboru specjalisty, dlatego nastolatek sam może zdecydować, którego z nich wybrać.
Obwinianie siebie za złe lub niepokojące zachowanie swojego dziecka nie doprowadzi do rozwiązania problemu, dlatego nie pozwól, by emocje przeszkodziły w zasięgnięciu profesjonalnej pomocy. To dzięki poradom psychologa możliwy będzie powrót nastolatka na właściwe tory.