Na tegoroczną Noc Muzeów zaprosiło Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Wydarzenie rozpoczęło się w sobotnie popołudnie 15 maja. Wszystkich gości powitał dyrektor placówki Marek Majewski.
Na początek, chętnym do udziału organizatorzy zaproponowali wernisaż wystawy malarstwa autorstwa Anny Małgorzaty Świcy, prace zatytułowano "Pragnienie piękna". - Bardzo dziękuję, że zgodziła się Pani na prezentację swoich bardzo niezwykłych, wyjątkowych prac w naszej placówce. Z wielką radością zaplanowałem właśnie tę część wydarzenia. Moje gratulacje, ma Pani wielki talent - mówił dyrektor Majewski, zachęcając do podziwiania obrazów. Podkreślił również, że Noc Muzeów to wyjątkowa noc w roku, tegoroczna tym bardziej, ze względu na możliwość swobodnego spotkania po przerwie spowodowanej pandemią.
Radości z możliwości udziału w wydarzeniu nie kryła również obecna w muzeum posłanka Beata Strzałka. - Niezwykle się cieszę, że w tym roku udało się zorganizować Noc Muzeów już w tradycyjnej formie, nie jak to było w ubiegłym roku on-line. Tym razem jest ona barwna kolorami prac, których wernisaż rozpoczął tę dzisiejszą przygodę w muzeum, ten wieczór będzie magiczny, wydarzenie to niezwykła możliwość zobaczenia wystaw, podziwiania wspaniałych prac, spotkania z ciekawymi ludźmi - mówiła posłanka.
Kolejnym punktem programu był koncert Sławomira Niemca, który zaprezentował też instrumenty ludowe, w tym sukę biłgorajską.
Na godz. 21 zaplanowano natomiast spotkanie z pasjonatem historii Januszem Jarosławski, który opowie o ostatniej polskiej szabli bojowej - szabli kawaleryjskiej, zwanej "ludowikówką". Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "Szable Niepodległości", autorskiego projektu Janusza Jarosławskiego, realizowanego w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.
Szabla ta w historii Polski ma swoje szczególne miejsce. Słowa pieśni Legionów Dąbrowskiego "…co nam obca moc wydarła, szablą odbierzemy…" zaciskały dłoń pokoleń Polaków na orężu, który stał się symbolem walki i upragnionej niepodległości. Pielęgnowana, przekazywana z pokolenia na pokolenie, stanowiła o doskonałości rodu i była symbolem świetności niepodległej Polski.
W ramach Nocy Muzeów można też oglądać dostępne w placówce ekspozycje, w tym: "Nad Tanwią i Ładą. Dzieje Biłgoraja i okolic", "Ziemia Biłgorajska na starych mapach", "Jean Pierre Norblin de La Gourdaine - Portret w miniaturze", czy "Historia jednego eksponatu - zastawa kasynowa 61. Pułku Piechoty z Bydgoszczy".