- Informacja o wykonywanym zawodzie jest kluczowa przy prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, analiz czy prognoz dotyczących rynku pracy i przemian struktury społecznej w Polsce. Ponadto informacje te pozwolą oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach. Dane będą wykorzystywane głównie do celów statystycznych - podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zapotrzebowanie na takie informacje zgłaszają coraz częściej ministerstwa, Główny Urząd Statystyczny, instytuty naukowo-badawcze i uczelnie.
Do zgłoszenia do ubezpieczeń służy formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. 16 maja w tych dokumentach pojawi się dodatkowe pole, w którym płatnik będzie podawał informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego. Wymóg dotyczy tylko tych osób, które płatnik zgłasza w ZUS 16 maja lub później. Wpisywany do zgłoszenia kod zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją określoną w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r.
W programach Płatnik i ePłatnik, służących do rozliczeń, odpowiedni kod będzie można wybrać z podpowiadanej listy. Obowiązek podawania zawodu ubezpieczonego wynika ze zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.