Kto musi tworzyć plan urlopów?
Zgodnie z Kodeksem Pracy, urlopy pracownicze udzielane są według zapisów zawartych w planie urlopów. Pracodawcy, którzy są zobowiązani do tworzenia tego dokumentu, muszą zaplanować przyszłoroczny harmonogram przerw w pracy najpóźniej do końca bieżącego roku kalendarzowego. Są jednak przedsiębiorstwa zwolnione z obowiązku tworzenia planu. Taka sytuacja występuje w firmach, które uzyskają zgodę związków zawodowych na to, aby pracownicy nie byli objęci planem urlopów, bądź w firmach, w których po prostu nie ma organizacji związkowej. W takich przedsiębiorstwach urlopy ustalane są każdorazowo z pracownikami.
O czym należy pamiętać przygotowując plan urlopów?
Tworzenie planu urlopów, zwłaszcza przy dużej liczbie pracowników, to niekiedy nie lada wyzwanie. Z jednej strony pracodawca zobligowany jest do zapewnienia każdemu pracownikowi dni wolnych od pracy, a z drugiej należy tak zaplanować urlopy, aby sprawna praca przedsiębiorstwa nie została zaburzona. Ze względu na staż pracy, każdemu pracownikowi przysługuje rocznie 20 lub 26 dni wolnego. W tej puli 4 dni to tzw. urlop na żądanie, który jest przeznaczony na nieprzewidziane sytuacje i nie jest uwzględniony w planie rocznym. Oznacza to, że każdy pracownik musi zaplanować 16 lub 20 dni urlopu. Na podstawie wniosków tworzony jest plan dla całego przedsiębiorstwa. Może on obejmować zarówno cały rok, jak i okresy krótsze - półrocza bądź kwartały. Jednocześnie samo złożenie wniosku nie oznacza jego akceptacji, bowiem sprawą nadrzędną jest zapewnienie normalnego toku funkcjonowania firmy.
Co powinien zawierać plan urlopów?
Oprócz ogólnych informacji, takich jak dane przedsiębiorstwa i osób zatrudnionych, dokument ten zawiera kolejne miesiące kalendarzowe, które następnie zostają uzupełnione przez pracowników. Jak wskazuje plan urlopów na Inewi.pl, harmonogram dni wolnych musi zawierać także informacje o wymiarze aktualnego i zaległego urlopu. Dokument ten musi zostać zatwierdzony nie tylko przez pracodawcę, ale także przez pracowników.
Czym jest rotacja urlopów wypoczynkowych?
Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, jednak przynajmniej jedna z nich nie może być krótsza niż 14 dni kalendarzowych. W praktyce najczęściej oznacza to przerwę w pracy obejmującą 10 dni roboczych oraz dwa weekendy. Jak łatwo się domyślić, najbardziej oblegane są terminy typowo wakacyjne, a więc czerwiec, lipiec i sierpień. Osoby zajmujące się tworzeniem planu urlopów powinny pamiętać o stosowaniu rotacji. Polega ona na tym, że urlopy w najbardziej atrakcyjnych miesiącach co roku przyznawane są innym osobom. Dzięki temu każdy pracownik będzie miał okazję skorzystać z letniego wypoczynku.
Zmiany w planie urlopów - kiedy można to zrobić?
To jedno z najczęstszych pytań kadrowych. Plan urlopów: kiedy można go zmienić? Konieczność utworzenia planu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, w praktyce oznacza, że potem często trzeba go modyfikować. Takie zmiany dokonywane są każdorazowo na pisemny wniosek pracownika. Oprócz swoich danych osobowych oraz proponowanego nowego terminu urlopu, osoba zatrudniona powinna napisać krótkie uzasadnienie. Należy jednak pamiętać o tym, że mając na względzie prawidłowe funkcjonowanie firmy, pracodawca nie musi zaakceptować nowego terminu.