Jak stosować miód?
Na początku warto zaznaczyć, że najlepszym sposobem na spożywanie miodu jest używanie go w formie zimnej, dzięki czemu zachowują się wszystkie wartości odżywcze i składniki mineralne. Dopuszczalną formą jest także rozpuszczanie miodu w letniej, przegotowanej wodzie (do 40 stopni Celsjusza). W każdej innej formie miód będzie tracił lecznicze właściwości, jednak zachowa wspaniały, słodki smak. Poleca się także zaopatrywać domową spiżarnię w miód z pasieki, czyli prawdziwy miód zebrany przez doświadczonych pszczelarzy, którzy nie dokarmiają pszczół cukrem. Najlepiej szukać miodów z certyfikatami, a dociekliwi mogą sprawdzić, co się za nimi kryje w Internecie. Zdecydowanie należy unikać produktów sztucznie dosładzanych lub z informacją, że zostały wyprodukowane poza Unią Europejską - zazwyczaj na taki miód składa się mieszanka różnych gatunków miodu pochodząca z Chin, a za tym niestety nie idą żadne właściwości lecznicze. Cena za dobry i sprawdzony słoik miodu 0,9 lub 1,2 litra zaczyna się od 35 złotych i idzie w górę w zależności od konkretnego gatunku. Najtańszy (co nie oznacza, że kiepskiej jakości) jest zazwyczaj naturalny miód wielokwiatowy, który powstaje z różnych roślin, które nie mają określonego składu, a rosną najbliżej pasieki. Plusem takiego miodu jest niemal całoroczna dostępność.
Zastosowanie miodu w kuchni
Miód w kuchni ma szerokie zastosowanie, jednak należy pamiętać, że to produkt dosyć kaloryczny. Przeciętnie w 100 gramach miodu znajduje się ok. 300 kcal, przez co osoby będące na diecie redukcyjnej powinny pilnować spożywanej ilości. Dodatkowo, jeśli chcemy zachować wartości odżywcze miodu, trzeba go jeść na zimno lub w niewielkiej temperaturze (jak już wspomnieliśmy wyżej). Optymalną ilością miodu, którą warto spożywać systematycznie jest 1-2 łyżeczki każdego poranka. Świetną miksturą jest połączenie miodu, soku z całej cytryny i wody (ok. 200 ml o temperaturze nie wyższej, niż 40 stopni) i picie jej każdego ranka na czczo. Ta mikstura stymuluje układ odpornościowy, poprawia nastrój oraz trawienie oraz jest dobrym sposobem na przemycenie miodu do codziennego jadłospisu. Chcąc wykorzystać jego zdrowotne właściwości, można smarować nim chleb, naleśniki, racuchy i bułki (pamiętając, by nie przesadzić z ilością), a także dodawać go do jogurtu, twarożku czy ostudzonej owsianki. Jako zamiennik białego cukru do herbaty, kawy czy kakao sprawdzi się miód ze spadzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodawać miodu do owocowego lub owocowo-warzywnego smoothie czy koktajli!
Inne, domowe zastosowania miodu
Z powodzeniem stosuje się miód w wypiekach - dodany do ciasta na muffinki czy naleśników podbija słodycz. Ale miód można stosować także jako kosmetyk! Warto pamiętać, że ten produkt ma ogromne właściwości bakteriobójcze, a także wspomaga gojenie się ran czy zadrapań, więc śmiało można smarować nim drobne skaleczenia. Samodzielnie stosowany miód na twarz w formie maseczki odżywi skórę i lekko ją rozświetli oraz nawilży. Taką maseczkę mogą zastosować posiadacze cer problematycznych i trądzikowych, bo wykorzystuje się przy tym właściwości bakteriobójcze i przyspieszające gojenie. Miód można dodać także do ulubionej odżywki do włosów, dzięki czemu będą one sprężyste i błyszczące! Ten produkt świetnie się sprawdzi jako dodatek do domowych peelingów solno-kawowych, bo wpłynie na skórę łagodząco.