Najważniejsze cechy dobrych kredek - na co zwrócić uwagę?
Kredki, jak każde inne przybory, mają wiele różnych zastosowań. Co innego można stworzyć za pomocą suchych pasteli, a co innego z użyciem kredek akwarelowych. Dziś jednak skupimy się na klasycznych kredkach ołówkowych, od których zwykle dzieci zaczynają swoją przygodę z rysowaniem.
Kredki używane przez dziecko na co dzień powinny być:
- Wygodne - dla dziecka, które dopiero uczy się, jak prawidłowo trzymać akcesoria do pisania, cienkie, okrągłe kredki mogą być niewygodne i powodować nadmierne napięcie dłoni. Na początek spróbuj kredek nieco grubszych np. o kształcie trójkąta lub sześciokąta. Dodatkowe krawędzie ułatwiają poprawny chwyt.
- Stworzone z solidnego drewna. To znaczy, że kredka nie pęka przy delikatnym wygięciu, a przy próbach temperowania nie odpryskują od niej kawałki drewienka. Kredki, które nie spełniają tego kryterium, są nie tylko niewygodne w użytkowaniu, ale mogą być także niebezpieczne.
- Miękkie, czyli takie, w których do wydobycia koloru, wystarczy lekki nacisk. Ta cecha ułatwia używanie kredki i sprawia, że dziecko może spędzić na rysowaniu naprawdę długie godziny. Pamiętaj, że ruchy nadgarstka umożliwiające stawianie kresek i pisanie są dla dziecka nowe i w związku z tym jego ręka szybciej się męczy.
- Intensywne. Blade kredki w kolorach, których dziecko nawet nie potrafi nazwać, raczej nie będą przyciągać jego uwagi. Na wysublimowane akcesoria jeszcze przyjdzie czas. Na początek wybieraj wyraziste, podstawowe kolory, z których pomocą dziecko będzie mogło narysować dowolny rysunek.
Kupując kredki, uwzględnij także zdanie swojego dziecka i spróbuj znaleźć akcesoria spełniające zarówno jego, jak i Twoje potrzeby. Dla dorosłego wizerunek na opakowaniu nie ma najmniejszego znaczenia, a dla przedszkolaka może być sprawą najwyższej rangi. Warto wziąć to pod uwagę, w końcu to dziecko będzie z tych przyborów korzystać.
Jakie kredki do szkoły?
Choć w domu można poszaleć z formą i liczbą kolorów, to wybierając kredki do szkoły, należy zwrócić uwagę również na kwestie organizacyjne, np. na to, żeby nie zajmowały za dużo miejsca. Nie szalej z liczbą kolorów - zbyt dużo kredek nie znajdzie zastosowania na co dzień, a zajmie cenne miejsce w plecaku Twojego dziecka. Lepiej postawić na uniwersalny zestaw. Pamiętaj także, by dostosować zawartość piórnika do wymagań szkoły. Niejednokrotnie dziecko będzie potrzebowało więcej niż jednego rodzaju kredek.
W szkole jeszcze bardziej niż w domu istotna jest trwałość przyborów. Kredki muszą być łatwe w obsłudze, dziecko musi umieć je samodzielnie i skutecznie temperować.
Pamiętaj również, że szkolne kredki pewnie nieraz zostaną zagubione. Wybierz taki model, który nie nadszarpnie nadmiernie domowego budżetu i bądź gotowy na dokupowanie materiałów plastycznych co kilka miesięcy. W dobrym sklepie papierniczym znajdziesz kredek, które można dokupować także na sztuki. To dobry wybór, jeśli chcesz uniknąć sięgania po wciąż nowe komplety.