W konsekwencji tych zmian zachodzi między innymi potrzeba ustalenia nowej lokalizacji skoncentrowanych stanowisk dyspozytorów medycznych. W tym roku ich liczbę określa się ze względu na liczbę mieszkańców. Przyjęto, że jedno stanowisko dyspozytorskie na będzie przypadało na 200 tys. mieszkańców. Na podstawie tego wskaźnika, na terenie województwa lubelskiego powstanie 11 stanowisk dyspozytorskich. Gdzie będą zlokalizowane? W Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.
Celem zmian jest m.in. zachowanie sprawności systemu w przypadku wystąpienia zjawisk masowych, skuteczniejsze dysponowanie Zespołami Ratownictwa Medycznego, zapewnienie sprawnego współdziałania służb medycznych, straży i policji, a także zapewnienie kompatybilności systemów łączności i procedur na obszarze kraju.
- Wstępem do tego planu jest utworzenie Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które planujemy w tej chwili z jedną siedzibą na terenie miasta Lublin. Docelowo obiekt i miejsca pracy są już przygotowane. Będą to stanowiska typowo operatorskie. Do Centrum napływać będą zgłoszenia ze wszystkich numerów alarmowych. Te o wydarzeniach wymagających podjęcia określonej interwencji dalej kierowane będą do służb dyspozytorskich policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego - wyjaśniła wojewoda.
Jak zauważyła wojewoda, z badań statystycznych wynika, że tylko 60 proc. zgłoszeń trafiających obecnie do służb dyspozytorskich należy traktować jako te, na które trzeba podjąć interwencję. O nowych zasadach organizacji i funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego mówiono w trakcie posiedzenia Konwentu Powiatów województwa lubelskiego.