O dodatkowe świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł lub 1300 zł mogą teraz ubiegać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą przeważającą działalność pod kodami PKD: 55.10.Z (hotele i podobne obiekty zakwaterowania), 79.12.Z (działalność organizatorów turystyki), 93.11.Z (działalność obiektów sportowych). Świadczenie otrzyma przedsiębiorca, którego przychód z tego rodzaju działalności w miesiącu przed złożeniem wniosku spadł o co najmniej 75% w porównaniu do sytuacji sprzed roku (np. listopad 2020 r. w porównaniu do listopada 2019 r.).
Postojowe do trzech razy
Dodatkowe postojowe przysługuje maksymalnie trzy razy i pod warunkiem, że wcześniej przedsiębiorca co najmniej raz skorzystał z dotychczasowego postojowego. Świadczenie stanowi pomoc publiczną, dlatego ZUS może wystąpić o informacje na temat sytuacji ekonomicznej firmy oraz otrzymanej przez nią wcześniej pomocy publicznej w związku z Covid-19.
Wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe należy wysłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Ma symbol RSP-DD. ZUS zamieści decyzję w sprawie świadczenia na PUE lub wyśle ją pocztą.
Kto jeszcze skorzysta niedługo z tarczy?
Tarcza antykryzysowa 6.0 przewiduje także inne zmiany. Od 30 grudnia z jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z kolejnych branż. Natomiast od 15 stycznia jednorazowe dodatkowe postojowe będzie przysługiwać także osobom wykonującym umowy cywilnoprawne na rzecz szeroko rozumianej kultury.