Wyrównaj i oczyść podłoże
Nim rozpoczniesz układanie paneli podłogowych, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu posadzki. Podłoże powinno być równe, suche i czyste. Jeśli takie nie jest (powyżej 3 mm na długości 1 m posadzki), najpierw należy wyrównać je z pomocą wylewki i obowiązkowo odczekać do momentu jej dokładnego wyschnięcia - proces ten wesprzeć mogą wynajęte przemysłowe osuszacze powietrze. Przed montażem paneli wskazane jest także staranne oczyszczenie, by na podłożu nie znajdował się pył, piasek oraz inne zanieczyszczenia czy nierówności (np. zaschnięty gips). Zawsze pozostaw podłogę / paczki / do sezonowania w miejscu montażu przez okres 48 godzin, celem aklimatyzacji. Montuj podłogi zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta opisanymi na etykiecie produktu i / lub w karcie gwarancyjnej.
Dobierz podkład pod panele i zadbaj o izolację
Na wyrównane i oczyszczone podłoże położony powinien zostać odpowiedni podkład pod panele. Między innymi po to, by zadbać o paroizolację i ochronić panele przed wilgocią. Na folię izolującą PE przed parą kładzie się materiał, którym.in tłumił będzie hałasy i wyrówna niewielkie nierówności np. do 2 mm. Są i takie maty podłogowe dostępne w rolce, które doskonale łączą ze sobą kilka istotnych cech w tym odporność na wilgoć.
Określ sposób i kierunek układania paneli
Dawniej zalecano, aby panele podłogowe kłaść równolegle do kąta padania dziennego światła, a prostopadle do umieszczonego we wnętrzu okna. Dziś, gdy mamy już panele podłogowe z V-fugą, stało się to jedynie luźną sugestią. Wiele zależy od wzoru paneli podłogowych. Ciemna podłoga laminowana inspirowana drewnem z dobrze podkreślonymi jego słojami faktycznie lepiej prezentowała się będzie dobrze wyeksponowana przez światło dzienne.
Poza oknem przyjrzeć się warto także dłuższej ścianie i to ją traktować jako punkt odniesienia. Poza wzorem paneli podłogowych istotny jest też efekt, który chcemy uzyskać. Sposób i kierunek układania paneli z tzw. V fugą wpłynąć może na optycznie wydłużenie lub skrócenie wnętrza.
Zachowaj odstęp między panelami, a ścianą
Między ścianą, a panelami powinno być nie mniej jak 10 mm odstępu, nazywanego dylatacją. To bardzo ważne, ponieważ panele podłogowe pod wpływem różnic temperatury, zmiennej wilgotności pracują, a obrazowo mówiąc: rozszerzają się i kurczą jak niemalże każdy materiał. O odstępie / dylatacji pamiętaj także w sytuacjach, w których Twoje panele kładziesz przy innej przeszkodzie (rurka od wody, stała ciężka zabudowa itd.). Brak dylatacji lub jej np. 2 czy 5 mm luz od przeszkody jest zbyt mały do swobodnej pracy podłogi montowanej w sposób pływający i ma ogromny i bezpośredni wpływ na funkcjonalność i żywotność podłogi. Zaczęłaby ona skrzypieć, a w ekstremalnych przypadkach dochodzi do wyłamania zamków, wybrzuszeń, mając przy tym wpływ na trwałość podłogi i brak zasadności zgłoszenia swoich ewentualnych przyszłych roszczeń.
Oczywiście chcąc cieszyć się estetyczną, trwała i wygodną podłogą, bierz pod uwagę także rodzaj kupowanych paneli. Zwróć uwagę na ich grubość czy klasę ścieralności. Najbardziej popularne są panele podłogowe o grubości 8 mm, jednak jeśli planujesz ich położenie w miejscach bardziej narażonych na zniszczenie i bardzo mocno eksploatowanych np. w przedpokoju lub pokoju dziecka, przemyśl zakup grubszych paneli o wyższej klasie ścieralności.