Przypomnijmy, w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace zmierzające do likwidacji niektórych Wydziałów Pracy działających przy Sądach Rejonowych. W planach jest również zlikwidowanie Wydziału Pracy mieszczącego się w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju i przeniesienia jego właściwości oraz kompetencji do Sądu Okręgowego w Zamościu. - Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada, że likwidacja Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju, ma nastąpić z dniem 1 kwietnia 2011 roku - informuje Tadeusz Jodłowski prezes Sądu Rejonowego w Biłgoraju.
Jeśli tak się stanie będzie to oznaczało, że mieszkańcy powiatu, chcąc egzekwować swoje prawa pracownicze przed Sądem, bądź pracodawcy będą musieli jechać do Sądu Pracy w Zamościu. A takich osób na terenie powiatu jest wiele. - Wpływająca do wydziału pracy liczba spraw zmienia się, głównie na skutek znaczących zmian organizacyjnych w zakładach pracy usytuowanych na terenie powiatu. W ubiegłym roku do Sądu Pracy wpłynęło ponad trzysta spraw - mówi prezes Jodłowski.
Przeciwne wobec zamiaru zniesienia Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju są władze miasta oraz powiatu biłgorajskiego. Poniżej publikujemy treść pism jakie wystosowali do Ministra Sprawiedliwości.
Stanowisko samorządu Powiatu Biłgorajskiego
Tekst oficjalnego stanowiska samorządu Powiatu Biłgorajskiego w sprawie zamiaru likwidacji Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju, które wysłane zostało do Ministra Sprawiedliwości, Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Sądu Okręgowego w Zamościu, Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie.
"Samorząd Powiatu w Biłgoraju prosi Pana Ministra o zmianę stanowiska wobec zamiaru likwidacji Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju.
Likwidacja Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju jest krzywdząca dla naszego powiatu i przede wszystkim niekorzystna szczególnie z uwagi na realną możliwość egzekwowania przed sądem praw pracowniczych przez mieszkańców Powiatu Biłgorajskiego. Sprzeciwiamy się tym zamiarom oraz prosimy o pozostawienie Sądu Rejonowego w Biłgoraju w obecnej strukturze. Zmuszanie mieszkańców do egzekwowania swoich praw przed sądem pracy umiejscowionym w Zamościu (czyli faktycznie oddalonym od niektórych miejscowości naszego powiatu aż o 100 km), jest krzywdzące. Wpływ na to mają koszty i trudności dojazdu zwłaszcza dla tych mieszkańców gmin naszego powiatu, które nie mają bezpośredniego połączenia z Zamościem. Dodać pragniemy, iż Powiat Biłgorajski jest w chwili obecnej prężnie działającym ośrodkiem gospodarczym, gdzie liczba podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających pracowników jest jedną z najwyższych w województwie i znacznie przewyższającą Powiat Zamojski. Na uwagę zasługuje też fakt wysokich nakładów inwestycyjnych poniesionych w roku ubiegłym na rozbudowę Sądu Rejonowego w Biłgoraju. Zostały stworzone dobre warunki lokalowe dla wszystkich Wydziałów tam funkcjonujących, w tym Wydziału Pracy".
Stanowisko samorządu Miasta Biłgoraj
"Z niepokojem przyjmujemy informację o zamiarze zniesienia z dniem 1 kwietnia 2011r. Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju.
Niepokój nasz wynika z obawy o to, że znacząco utrudni konstytucyjnie zagwarantowany dostęp do organów sprawiedliwości zwłaszcza w związku z prawami pracowników i pracodawców, także ze względu na siedzibę Oddziału ZUS i KRUS.
Zniesienie Wydziału Pracy SR wydłuży drogę mieszkańców miasta do sądownictwa z zakresu prawa pracy, a to spowoduje również wzrost kosztów przez nich ponoszonych.
Ponadto kumulacja w jednym sądzie, zawiłych spraw pracowniczych z całego okręgu obniży sprawność i może spowodować przewlekłość w ich rozpatrywaniu.
Jednocześnie informujemy, że opinię publiczną bulwersuje fakt niewykorzystania radykalnej poprawy bazy materialnej Sądu Rejonowego w Biłgoraju, po rozbudowie i modernizacji zakończonej na początku 2011 roku.
Mając na uwadze dobro mieszkańców miasta i Ziemi Biłgorajskiej, uprzejmie prosimy o rozważenie możliwości pozostawienia Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju".