W środowe popołudnie, 26 sierpnia w ramach trzeciej edycji Festiwalu FANFARA orkiestrowa fura wyruszyła w rajd po okolicach Frampola, Goraja i Radecznicy, a pierwszym przystankiem na trasie muzyków były Trzęsiny.
Z powodu epidemii organizatorzy zmuszeni byli trochę zmienić formułę tegorocznego festiwalu. Znane z poprzednich edycji żywiołowe potańcówki zastąpiły koncerty mobilne - rajdy muzycznej "Fury". - "Fura" to ciągnik z przyczepą wiozącą muzykantów. Kilkadziesiąt lat temu był to częsty obrazek - orkiestra jadąca na wesele lub potańcówkę - wyjaśniają organizatorzy.
W mobilnych koncertach zagrają ostatnie z roztoczańskich orkiestr praktykujących dawny taneczny repertuar: fanfary z Goraja, Zdziłowic i Zaburza. Dwie ostatnie grają nieprzerwanie od lat 20. ubiegłego wieku. Towarzyszyć im będą kapele założone przez lubelskich i warszawskich muzyków uczących się melodii i roztoczańskiego stylu od ostatnich tutejszych skrzypków.
Fanfara to także letnia szkoła muzyki tradycyjnej: do soboty w Chłopkowie trwać będą warsztaty muzyczne poświęcone tradycyjnym pieśniom i repertuarowi instrumentalnemu z zachodniego Roztocza gromadzące uczestników z całej Polski.
Finałem festiwalu będzie sobotni koncert w Chłopkowie, w którym zagrają Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, "Jarzębina" z Kocudzy, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego (Lublin), Orkiestra Taneczna Bonanza, Diabubu (Polska), "Drobna rutajka" - śpiewy roztoczańskie (Agnieszka Szokaluk i Ewa Grochowska (Lublin) i inni.
Wstęp na wszystkie koncerty bezpłatny. Obowiązują reguły sanitarne - dystans, dezynfekcja. Szczegółowy program festiwalu znajdą Państwo pod adresem: https://bilgorajska.pl/wydarzenie,4309,0,0,0,Festiwal-F-A-N-F-A-R-A-2020.html.