Wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa, ale tylko w wybranych obszarach. Są to miejsca, w których wzrost zakażeń jest większy niż w pozostałych częściach Polski. Taka sytuacja dotyczy obecnie 19 powiatów z województw śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Dodatkowo miejsca z największym przyrostem zakażeń podzielono na dwie strefy: żółtą i czerwoną - z różnym zakresem obostrzeń. W pozostałych powiatach, oznaczonych kolorem zielonym, obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa.
Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.
W jakich powiatach wprowadzono dodatkowe obostrzenia?
9 powiatów zakwalifikowano do strefy czerwonej, w której zasady bezpieczeństwa są najbardziej rygorystyczne. Są to powiaty:
- ostrzeszowski (woj. wielkopolskie)
- nowosądecki (woj. małopolskie)
- Nowy Sącz (woj. małopolskie)
- wieluński (woj. łódzkie)
- pszczyński (woj. śląskie)
- Ruda Śląska (woj. śląskie)
- rybnicki (woj. śląskie)
- Rybnik (woj. śląskie)
- wodzisławski (woj. śląskie)
Do strefy żółtej, w której obostrzenia są mniejsze, zaliczono 10 powiatów. Są wśród nich powiaty:
- wieruszowski (woj. łódzkie)
- Jastrzębie Zdrój (woj. śląskie)
- jarosławski (woj. podkarpackie)
- Żory (woj. śląskie)
- kępiński (woj. wielkopolskie)
- przemyski (woj. podkarpackie)
- cieszyński (woj. śląskie)
- pińczowski (woj. świętokrzyskie)
- oświęcimski (woj. małopolskie)
- Przemyśl (woj. podkarpackie)
Nowe zasady bezpieczeństwa - najważniejsze zmiany
W strefie czerwonej obostrzenia dotyczą m.in.: zakazu organizacji kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki, wprowadzono limit osób w siłowniach (jedna osoba na 10 m2), lokalach i ogródkach gastronomicznych (jedna osoba na 4 m2), kinach (25% publiczności), kościołach lub innych obiektach kultu (50% obłożenia budynku, na zewnątrz limit wynosi 150 osób) oraz na uroczystościach rodzinnych i weselach (limit do 50 osób, z wyłączeniem obsługi), w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.
W strefie żółtej wprowadzono limit osób na targach, kongresach, wystawach (jedna osoba na 4 m2), siłowniach (jedna osoba na 7 m2), lokalach i ogródkach gastronomicznych (jedna osoba na 4 m2), kinach (25% publiczności), na uroczystościach rodzinnych i weselach (maksymalnie 100 osób, z wyłączniem obsługi).
Strefy zielone - dotychczasowe zasady wciąż obowiązują
Nowe reguły dotyczą jedynie wybranych powiatów. W pozostałych miejscach nadal obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa. Pamiętaj - epidemia wciąż trwa, dlatego wciąż musimy być ostrożni.
Należy z achować 1,5-metrowy dystans społeczny, zasłaniać usta i nos, kiedy nie możesz utrzymać odpowiedniej odległości od innych, kiedy jesteś w sklepie lub komunikacji miejskiej oraz często myć ręce i unikać dotykania twarzy.