Przegląd maszyn rolniczych
Gospodarstwa rolne są coraz częściej wyposażone w dość nowoczesne sprzęty, które nadal jednak wymagają szczególnego podejścia. Po pierwsze, należy zapoznać się z informacjami na temat wymiany ich poszczególnych części (z instrukcji obsługi) oraz z zaleceniami dotyczącymi terminów dokonywania niezbędnej diagnostyki. Właściwe zadbanie o potrzebne remonty, a także przygotowanie maszyn do zimy jest zwykle gwarancją tego, że na wiosnę dokonuje się tylko ponownego przeglądu stanu technicznego maszyn i można zaczynać prace. Po drugie, jednym z ważnych elementów eksploatacji takich maszyn jest ich właściwe przechowywanie zimą. Powinno się je garażować w suchych przewiewnych miejscach. Niewłaściwym zachowaniem jest przykrywanie ich plandekami, bo zbiera się pod nimi wilgoć, która zagraża elementom konstrukcyjnym. Złym rozwiązaniem jest tajże trzymanie ich na świeżym powietrzu, bo są wtedy narażone na stałe oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
W sezonie wiosenno-letnim, maszyny rolnicze pracują w trudnych warunkach, są bowiem narażone na:
- duże obciążenia,
- wilgoć,
- zmienne temperatury,
- inne szkodliwe czynniki związane ze zjawiskami atmosferycznymi,
- szkodliwe czynniki związane z wykonywanymi zadaniami.
Wszystko to zwiększa ryzyko pojawienia się awarii. Wystąpić mogą one zarówno podczas sezonu prac polowych, jak i zimą kiedy maszyna rolna nie jest użytkowana, ale nie sprawdzono jej stanu po żniwach albo została źle zabezpieczona. Taki stan rzeczy jest zagrożeniem dla ciągłości prac w gospodarstwie latem, powoduje starty czasowe i zawsze wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów za naprawę. Aby do takich sytuacji nie dochodziło, maszyny rolnicze powinny być we właściwy sposób eksploatowane oraz przechowywane, a przede wszystkim regularnie konserwowane i serwisowane. Kontrola maszyn powinna odbyć się zarówno przed, jak i po sezonie. Wtedy też sprawdzić trzeba stan poszczególnych części maszyny oraz jej płynów eksploatacyjnych. Do elementów, które najczęściej sprzyjają awariom (a więc trzeba je sprawdzić szczególnie dokładnie) należą:
a) filtry powietrza,
b) olej silnikowy i przekładniowy
c) chłodnica.
Drobny, kontrolny przegląd maszyn rolniczych da się wykonać samodzielnie. Jednak serwis kompleksowy, obejmujący na przykład wymianę określonych elementów powinien zostać przeprowadzony przez fachowców. Szczególnie jeśli posiada się nowoczesne maszyny rolnicze, które są bogato wyposażone w elektronikę. Profesjonalny serwis takich maszyn jest: gwarancyjny i pogwarancyjny. Kompleksowa obsługa gwarancyjna obejmuje m.in. wykrywanie oraz usuwanie ewentualnych usterek, co zapobiega poważniejszym awariom oraz pozwala na zaplanowanie potrzebnych napraw. Dobry serwis zakupionych maszyn rolniczych powinien obejmować także naprawy pogwarancyjne, ponieważ koniecznością jest szybka pomoc w razie awarii. W gospodarstwie rolnym okresowym kontrolom będą podlegać na pewno maszyny takie jak: ciągnik, opryskiwacz, siennik i kombajn.
Regularny przegląd maszyn rolniczych (i ewentualne naprawy) wpłyną pozytywnie na ich niezawodność efektywność oraz bezpieczeństwo pracy.
Serwis i naprawa maszyn budowniczych
Równie ważny jest regularny przegląd maszyn użytkowanych na budowach. Wszystko dlatego, że każda inwestycja wymaga przeprowadzenia sprawnych i terminowych prac. W przeciwnym razie ponieść można niejednokrotnie ogromne straty finansowe. Serwisowanie i naprawa sprzętów (czy wymiana zużytych części), pozwalają uniknąć nieoczekiwanych problemów i tym samym - niechcianych opóźnień. Co więcej, systematyczny przegląd koparek, ładowarek i innych urządzeń, pozwoli przedłużyć żywotność maszyn, a więc zaoszczędzić sporo pieniędzy. Fachowa obsługa, obejmująca przegląd, diagnostykę, naprawę i profesjonalne porady, będzie zapobiegać przestojom wynikającym z wadliwego działania maszyn budowlanych. W takich sprzętach bardzo często niezbędna staje się regeneracja podzespołów (inaczej odbudowa komponentu). Jest tak ponieważ maszyny budowlane są wyposażone w wiele elementów, których nie przewidziano jako wymienne. Inną sytuacją jest ta, gdy potrzebne części nie są dostępne na rynku lub ich cena jest nieproporcjonalna do wartości maszyny. Wtedy niezbędna stać się może regeneracja podzespołów. Regeneracja może dotyczyć:
- koników, sań przesuwnych,
- otworów wysięgów kopiących i ładowarkowych,
- otworów mocowania zwrotnicy,
- drążków kierowniczych (dot. dużych albo starych maszyn kołowych),
- pompy hydraulicznej.
Profesjonalny serwis maszyn budowlanych, takich jak: wozidła, koparki, ładowarki, minikoparki, koparko-ładowarki, obejmie szczegółową ocenę ich stanu technicznego oraz określenie zakresu prac jakie będzie należało wykonać w razie usterki. Naprawa maszyn budowniczych przez fachowców będzie korzystna także dlatego, że będą to doświadczeni mechanicy, dysponujący odpowiednim zapleczem narzędzi oraz różnorodnymi częściami zamiennymi (oryginalnych producentów i wysokiej jakości zamienników). Tak więc, dzięki regularnemu przeglądowi maszyn budowlanych oraz rolniczych i naprawie ich usterek, będzie można uniknąć awarii i generowania wysokich, nieplanowanych kosztów dodatkowych. Sprzęty będą wydajne i sprawne, a przede wszystkim zdolne do ciężkiej i nieprzerwanej pracy w każdych warunkach.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą TOPSERVICE, zajmującą się m.in. serwisem maszyn budowlanych i rolniczych.