Głuszec zwyczajny to ptak z rodziny kurowatych i największy ptak grzebiący w Europie. Występuje on w północno - środkowej Eurazji, W Polsce zagrożony jest wyginięciem, występuje nielicznie. Jednak ostoją głuszca są m.in. bilgorajskie lasy.
Obecnie Nadleśnictwo Biłgoraj wraz z Nadleśnictwem Józefów oraz Nadleśnictwem Janów Lubelski prowadzą wspólny projekt pod nazwą " Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej ", który rozpoczął się w roku 2018, a jego celem jest poprawa warunków siedliskowych głuszca oraz wsiedlanie ptaków.
Jak informuje Nadleśnictwo Biłgoraj ten cel ma zostać osiągnięty m.in. przez redukcję drapieżników (lisów, borsuków, jenotów, kun, norek amerykańskich i tchórzy poprzez odłów i odstrzał oraz odłów i translokację jastrzębi), usuwanie czeremchy amerykańskiej oraz nadmiernej ilości podszytów i podrostów, znakowanie grodzeń, budowę wolier adaptacyjnych dla wsiedlanych ptaków.
W planach było też wsiedlenie głuszców z linii lubelskiej (Nadleśnictwo Biłgoraj, Janów Lubelski) zakupionych z Ośrodka Hodowli Głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk.
Tak się stało.
- W czwartek, 23 lipca, Nadleśnictwo Leżajsk przekazało do Nadleśnictwa Biłgoraj 9 kogutów i 7 kur głuszca. Podczas przekazania ptaki są poddawane szczegółowej inspekcji weterynaryjnej w celu zapewnienia najlepszej przeżywalności w środowisku naturalnym. Ptaki te będą przebywały w wolierach adaptacyjnych, a następnie zostaną uwolnione do środowiska naturalnego w celu zasilenia rodzimej populacji głuszca w Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich - poinformowało Nadleśnictwo Leżajsk.
W sumie wsiedlonych ma być od 50 do 80 ptaków. Projekt zakończy się w przyszłym roku.