Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w dniach 20-21 czerwca, kiedy doszło do kilkakrotnego "oberwania chmury" nad Biłgorajem. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest podłączenie rynien z dachów oraz innych instalacji odwadniających tereny posesji do kanalizacji sanitarnej przeznaczonej jedynie do odprowadzania ścieków bytowych. Takie nieprawidłowe rozwiązania skutkują w czasie opadów deszczu całkowitym wypełnieniem kanałów i wypływem nadmiaru mieszaniny ścieków i wód opadowych do domów, powodując ich zalania.
W związku z powyższym Urząd Miasta w Biłgoraju apeluje do mieszkańców, którzy mają na swoich posesjach takie nieprawidłowe rozwiązania, o natychmiastowe odłączenie rynien oraz odwodnienia terenu posesji od kanalizacji sanitarnej i odprowadzenie wód opadowych na tereny zielone własnej działki lub za zgodą miasta do kanalizacji deszczowej. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Biłgoraju oraz Straż Miejska rozpoczynają kontrole legalności włączeń do kanalizacji sanitarnej, a stwierdzone nieprawidłowości będą podlegały karze zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Jak informuje magistrat zgodnie z art. 9, ust. 1 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków "zabrania się wprowadzania (…) wód opadowych lub roztopowych będących skutkiem opadów atmosferycznych, a także wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej". Zgodnie z ust. 4, art. 28 ww. ustawy takie działanie zagrożone jest karą ograniczenia wolności lub grzywny do 10 tys. zł.
Urząd Miasta zachęca również mieszkańców Biłgoraja do budowy na swoich posesjach systemów ogrodowych służących zatrzymywaniu wody deszczowej oraz naziemnych i podziemnych zbiorników retencyjnych i studni chłonnych z kręgów betonowych. Każdy może otrzymać dotację na taki cel z nowego programu "Moja Woda". Pisaliśmy o tym w artykule pt. Program "Moja woda" - dotacja do 5 tys. zł.