Podczas zawierania z bankiem umowy kredytowej warto zwrócić uwagę na drobne szczegóły. Mogą mieć one wpływ na to, czy kredyt będzie obciążeniem, czy też spłacanie go będzie się odbywać w sposób zupełnie odruchowy i naturalny.
Istnieje kilka typów kredytów rolniczych. Wybierz dobrze, by uzyskać w banku najlepsze warunki kredytowania.
Kredyty dla rolników to specyficzny produkt bankowy, który różni się od pożyczek udzielanych pracownikom etatowym i przedsiębiorcom. Dochody w rolnictwie są sezonowe i trudne do przewidzenia ze względu na zależność od czynników zewnętrznych. Z tego względu wiele banków stworzyło dedykowaną ofertę dla właścicieli gospodarstw i osób zajmujących się przetwórstwem rolnym.
Rolnicy mogą wybierać pomiędzy:
- kredytem inwestycyjnym,
- kredytem obrotowym,
- kredytem gotówkowym,
- kredytem konsolidacyjnym,
- leasingiem rolniczym.
Kredyt inwestycyjny i kredyt obrotowy to kredyty celowe. Aby je uzyskać, należy wskazać, na co zostaną przeznaczone uzyskane środki. Kredyty inwestycyjne, jak sama nazwa wskazuje, służą do finansowania inwestycji, które mają poprawić funkcjonowanie gospodarstwa. Z kolei kredytem obrotowym opłacić można bieżące potrzeby związane z jego prowadzeniem.
Oba powyższe typy kredytu dostępne są dla polskich gospodarzy na preferencyjnych warunkach. Aby zapewnić sobie częściową spłatę oprocentowania, należy się o nie ubiegać wyłącznie w bankach współpracujących z ARiMR.
Podpisując umowy na gotówkowe kredyty dla rolników, nie trzeba wskazywać celu. Można je przeznaczyć zarówno na inwestycje, czy środki bieżące, jak i na potrzeby prywatne. W tym przypadku nie ma jednak mowy o żadnych dopłatach.
Dla ułatwienia spłaty dotychczasowych zobowiązań gospodarze mogą się zdecydować na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Przy tego typu umowie bank spłaca wskazane należności i rozkłada całą kwotę na raty lepiej dostosowane do obecnych możliwości kredytobiorcy.
Coraz większą popularnością cieszy się także leasing rolniczy. Jest to rewelacyjna alternatywa dla kredytu na zakup maszyn niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa.
Podpisując umowę na kredyt dla rolnika zwróć uwagę na terminy spłaty poszczególnych rat.
Kredyty dla rolników to oferta dostosowana do kredytobiorców także w kwestii czasu, jaki musi upłynąć pomiędzy kolejnymi ratami. Banki mogą rozkładać raty tradycyjnie, w miesięcznych odstępach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by uzyskać kredyt z płatnościami kwartalnymi, półrocznymi, czy rocznymi.
Przy podpisywaniu umowy warto także sprawdzić, czy kredyt będzie można spłacić przed ostatecznym terminem. Niektóre banki naliczają w takim wypadku dodatkowe opłaty.
Wysokość raty a okres kredytowania. Dostosuj kredyt dla rolnika do swoich możliwości.
Wielu kredytobiorców dąży do uzyskania od banku jak najwyższej kwoty przy jak najniższej racie. Warto pamiętać, że niekoniecznie jest to dobry sposób działania. Wraz ze wzrostem okresu kredytowania rośnie też sumaryczna kwota, jaką trzeba będzie zwrócić do banku.
W przypadku kredytów inwestycyjnych należy zadbać o to, by przewidywany dochód był większy niż kwota kredytu powiększona o oprocentowanie. W przeciwnym przypadku całe przedsięwzięcie będzie nieopłacalne.
W kredytach obrotowych, czy gotówkowych również trzeba brać pod uwagę całkowitą sumę do spłaty. Ważny jest także okres kredytowania. Należy pamiętać o tym, że podobne potrzeby możemy mieć w kolejnych latach, a szansa na wzięcie kolejnego kredytu może być mniejsza dopóki nie spłacimy obecnych należności. W tych przypadkach kluczowe jest więc takie dostosowanie wysokości raty, by nie stanowiła ona obciążenia dla budżetu, a jednocześnie kredyt można było spłacić w rozsądnym czasie.
Naucz się negocjować z bankiem. Kredyty dla rolników mogą być elastyczne.
Aby dostać kredyt na dobrych warunkach, należy orientować się w ofertach różnych banków i potrafić przedstawić swoje interesy w sposób przekonujący. Może się okazać, że uwzględnienie dodatkowych źródeł dochodu, czy kwot uzyskanych z dotacji znacznie zwiększy zdolność kredytową. Świetnym argumentem w rozmowie z bankiem jest także dobrze skonstruowany biznesplan.
W takich sprawach nieocenioną pomoc może zapewnić doradca kredytowy. Nie tylko zadba on o dostęp do najlepszych ofert, ale też pomoże porównać je ze sobą. W ten sposób można niejednokrotnie oszczędzić pokaźne kwoty podczas całego okresu kredytowania.