Poczta Polska wysłała maile do samorządów gminnych z prośbą o udostępnienie list wyborców. Ma to związek z przygotowaniami do wyborów korespondencyjnych, które mają się odbyć 10 maja.
- Dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku. Dane, o których mowa powinny zostać przekazane w formie dokumentu opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym, albo podpisem zaufanym, za pośrednictwem platformy ePUAP - czytamy w piśmie.
Wśród danych mają znajdować się: PESEL, kod pocztowy, miejscowość, dzielnica, ulica, nr domu, imię, drugie imię, nazwisko, drugie nazwisko, województwo, powiat oraz gmina.
Wśród wielu samorządowców forma wiadomości wzbudziła co najmniej zdziwienie. Prośba o wydanie rejestru wyborców trafiła do urzędów w środku nocy, a na odpowiedź wyznaczono termin 2 dni. Wiadomość została podpisana jedynie sformułowaniem "Poczta Polska", nie zawiera danych osobowych, a pytania można kierować na podane adresy mailowe.
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc już zapowiedział, że nie podejmie takiego działania i nie przekaże list wyborców. Władze tego miasta uznały, że nie będą odpowiadać na "jakieś anonimy". Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uznał za to, że nie wie dlaczego miały udostępniać wrażliwe dane mieszkańców spółce handlowej, a taką właśnie jest PP.
Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, że takie działanie poczty jest uprawnione, jednak podstawą do wydania podobnych danych jest jedynie wniosek podpisany przez osobę do tego upoważnioną.
Nasi czytelnicy zwrócili się do nas z pytaniem jak postąpią władze Biłgoraja. Rzecznik prasowy burmistrza Janusza Rosłana przekazał, że na razie władze czekają a rozwój wydarzeń i nic więcej nie mogą powiedzieć na ten moment. Wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, w rozmowie z portalem bilgorajska.pl wyjaśnia, że obecnie trwają konsultacje w tej sprawie z mecenasem, jednak nie ma żadnych podstaw prawnych, by takie listy, jedynie na podstawie otrzymanego pisma, można było przekazać.
Poczta wnioskuje też o wydanie urn wyborczych, które mogłyby zostać wykorzystane podczas wyborów korespondencyjnych. Związek Miast Polskich przygotował szablon odpowiedzi: "Na dzień 10 maja br. są wyznaczone wybory prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W związku z tym nie możemy udostępnić nikomu posiadanych przez nas urn wyborczych, gdyż będą one potrzebne do przeprowadzenia głosowania".