Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych przygotowywany przez "Perspektywy" i "Rzeczpospolitą" ukazał się po raz 12. W tym roku wyróżniono 428 szkół. W całym rankingu znalazło się tylko 13 szkół w których uczy się powyżej tysiąca uczniów. - Nasza placówka jest duża. Kształci się w niej 1064 uczniów, a liceum, które zajęło pierwsze miejsce ma 300 uczniów. Ta liczba w znacznym stopniu wpływa na miejsce placówki w rankingu. Tylko dwie szkoły, które mają powyżej tysiąca uczniów wyprzedzają nasze liceum - mówi Barbara Chołyst, wicedyrektor LO im. ONZ w Biłgoraju.
Podstawę do wyróżnienia szkoły daje co najmniej dwóch finalistów olimpiad przedmiotowych. Pozostałe kryteria jakie brano pod uwagę to: liczba uczniów, którzy uzyskali tytuł laureata, liczba uczniów, którzy uzyskali tytuł finalisty, liczbę olimpiad w których uczniowie zdobyli te tytułu, liczbę uczniów całej szkoły. W tym roku doszedł także jeden nowy warunek: uzyskane wyniki na egzaminie maturalnym w roku poprzednim. - Zakwalifikował nas jeden podwójny laureat oraz sześciu innych finalistów. Laureat podwójny to Dawid Pawlos, który uczestniczył w olimpiadzie biologicznej i wiedzy o żywieniu, przygotowując się do obu olimpiad pod kierunkiem Bożeny Oleszek - wyjaśnia wicedyrektor.
Pozostali finaliści, którzy przyczynili się do sukcesu szkoły to: Iwona Ksiądz, Dominika Dubiel i Agata Kusiak, finalistki olimpiady z języka rosyjskiego, przygotowywane pod kierunkiem Barbary Borowy i Krystyny Małysz; laureat olimpiady fizycznej Paweł Tutka, przygotowywany przez Stanisława Rząda; laureat olimpiady z wiedzy ekologicznej Bartłomiej Szpinda, przygotowywany przez Barbarę Zielińską oraz laureatka olimpiady historycznej "Losy Polaków na wschodzie po 1 września" - Aneta Flis, przygotowywane przez Dorotę Kleban.
- Na to miejsce pracowali przede wszystkim uczniowie, nauczyciele i rodzice, wspomagani przez dyrekcję szkoły. Tego typu ranking pokazuje, że szkoła liczy się na krajowym poziomie. Dajemy naszym uczniom możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Jeśli ktoś jest dobry np. z rosyjskiego, to wie, że przychodzą tutaj do szkoły będzie miał możliwość pogłębienia swojej wiedzy. A bycie laureatem daje bardzo dużo, bo jest to już indeks na wyższą uczelnię - wyjaśnia Chołyst. W 2012 licea czeka reforma. Kształcenie ogólne ma trwać przez pierwszą klasę szkoły ponadgimnazjalnej, a dopiero od drugiej uczniowie będą wybierać przedmioty rozszerzone, które ukierunkują ich w przyszłym wyborze studiów.